W miejsce kończącego się wraz z rokiem 2012 programu dopłat Rodzina na Swoim powstaje nowa inicjatywa o nazwie Mieszkanie dla Młodych. Nowy projekt różni się zasadniczo od znanego od kilku lat Rodzina na Swoim.

W programie Rodzina na Swoim przez 8 kolejnych lat można było liczyć na dopłatę do połowy odsetek od zaciągniętego kredytu. W projekcie -Mieszkanie dla Młodych zakłada się, że dopłata będzie przyznana od razu, co zmniejszy wielkość zadłużenia w banku. Do programu kwalifikują się osoby poniżej 35 roku życia, zarówno małżeństwa jak i single. Wysokość pomocy jest zależna od ilości dzieci. W przypadku rodzin bezdzietnych i singli dopłata ma wynosić 10 % wysokości kredytu, jeśli jest to rodzina z jednym dzieckiem to wys. dopłaty zwiększa się do 15 %. Natomiast gdy rodzina planuje kolejne dziecko w ciągu 5 lat to dopłata ma wynieść 20 % wartości kredytu.

Kolejna różnica to sam cel zakupu – w projekcie MdM pomocą objęte będą mieszkania z rynku pierwotnego, od dewelopera co wyłącza możliwość sfinansowania zakupu domu czy mieszkania już używanego. Maksymalna powierzchnia mieszkania objętego programem to 75 m.kw.

“Mieszkanie dla Młodych” w założeniu ma wejść w życie od połowy 2013 roku, ale najprawdopodobniej zacznie obowiązywać w I kwartale 2014. Oczywiście wdrożenie nowego programu pomocowego będzie miało wpływ na rynek mieszkaniowy w Polsce – a jego założenia, czyli pobudzenie sprzedaży niedużych, nowych mieszkań odbije się także na cenach pozostałych nieruchomości. Przewiduje się wzrost popytu na kupno nowych mieszkań z rynku pierwotnego, co zahamuje widoczne od jakiegoś czasu spadki cen, spowodowane zbyt dużą podażą lokali na rynku deweloperskim. Mieszkania z rynku wtórnego, który nie może liczyć na subwencje, powinny utrzymać niższe ceny.

Minister Nowak zapowiada, że program ten ma być sfinansowany z likwidacji zwrotu VAT-u za remonty i ma kosztował na początku 600-700 mln zł rocznie, a docelowo około 1 mld zł. Jego zdaniem z programu może skorzystać 36 tys. rodzin rocznie.

Tak czy inaczej z najnowszych danych wynika, że Polacy ruszyli do banków po ostatnie kredyty w programie RnS i widać także znaczne ożywienie na rynku wtórnym nieruchomości. Jest to ostatni dzwonek, gdyż na nowy program będzie trzeba poczekać a i warunki przyznawania ulegną zmianie. Wg kalkulacji na większą dopłatę można liczyć w aktualnym programie. Zachęcamy do skorzystania z naszego kalkulatora kredytowego, dedykowanego właśnie do kredytów Rodzina na Swoim. Wystarczy wypełnić odpowiednie pola a wyszukiwarka pokaże listę najlepszych ofert.

Dodaj komentarz