W całej Polsce prawie 500 tysięcy osób posiada kredyty we frankach szwajcarskich (oficjalne dane ze strony: https://www.bik.pl/informacje-prasowe/-/article/2016-03-17-splacalnosc-kredytow-walutowych-a-zlotowych ). Ze względu na wzrost kursu franka wzrosły również raty, przez co wiele osób znalazło się w trudniejszej sytuacji finansowej. Istnieją jednak bardzo skuteczne sposoby na zmniejszenie wysokości miesięcznej raty. Poniżej przedstawiamy, co zrobić, aby dokonać tego łatwo i szybko.

Uniknij spreadu walutowego w banku

Każdy bank pobiera bardzo wysokie opłaty za przewalutowanie pieniędzy. Obecnie w każdym z nich można jednak podpisać aneks antyspreadowy. W skrócie, aneks taki wiąże się z tym, że rata kredytu będzie spłacana w walucie, w której wzięta została pożyczka. Dzięki temu unikniesz opłat związanych z przewalutowaniem kredytu przez bank. W skali całego okresu spłacania pożyczki zaoszczędzisz dzięki temu mnóstwo pieniędzy.

Co jest potrzebne?

Przede wszystkim konto walutowe. To z niego bowiem pobierane będą pieniądze na ratę. Konto takie każdy może otworzyć bez żadnego problemu. Należy jednak pamiętać o tym, aby co miesiąc znalazły się na nim środki na ratę.

Gdzie wymieniać waluty?

Istnieje wiele sposobów na wymianę walut. Postaramy się jednak bliżej przyjrzeć serwisowi: https://www.walutomat.pl/ . Jest to społecznościowa platforma wymiany walut. W prostych słowach oznacza to tyle, że wymiana walut dokonywana jest pomiędzy samymi użytkownikami. W praktyce często wiąże się to z atrakcyjnymi kursami walut. Ten sposób wymiany pozwala więc zaoszczędzić bardzo wiele na racie posiadanego kredytu.

Warto przedstawić tutaj pewne liczby. Kupno 1000 franków szwajcarskich na dzień 20.05.2016 na platformie Walutomat, kosztuje 3995,98 złotych. W ING Banku Śląskim natomiast 4089,80 złotych. Różnica to blisko 100zł. Przy częstych wymianach waluty oszczędność może być więc olbrzymia.

Kolejna zaleta takiego rozwiązania to fakt, że wszystkie transakcje wykonywane są w pełni bezgotówkowo. Nie musisz więc przemieszczać się z pieniędzmi przez miasto w drodze do kantoru stacjonarnego. Dodatkowo wymienione pieniądze od razu możesz przelać na swoje konto walutowe.

Same plusy

Oprócz oszczędności, jaką daje społecznościowa platforma wymiany walut, daje ona również większe bezpieczeństwo oraz komfort niż kantory stacjonarne. Od banku jest natomiast znacznie bardziej opłacalna. Na stronie platformy Walutomat dostępny jest kalkulator, dzięki któremu możesz samodzielnie obliczyć, ile zaoszczędzisz.

Podsumowanie

Jak więc można zauważyć, oszczędzanie na kredycie hipotecznym we franku szwajcarskim jest jak najbardziej możliwe. Uzyskane oszczędności mogą być również bardzo znaczące. Jeżeli zatem nie chcesz “wyrzucać pieniędzy w błoto”, to jak najszybciej powinieneś zdecydować się na samodzielne przewalutowywanie pieniędzy i podpisać aneks antyspreadowy. Rozwiązanie takie niesie ze sobą bowiem tylko i wyłącznie korzyści.

Dodaj komentarz