Internet pozwolił udostępnienie przeróżnych instrumentów inwestycji finansowych na większą niż dotychczas skalę. Wielu użytkowników internetowych świadomie troszczy się o swoje finanse i aktywnie poszukuje nowych możliwości pomnażania kapitału. Nie dziwi więc, że powstaje coraz więcej platform internetowych pozwalających na inwestowanie środków finansowych w internecie. Wśród najpopularniejszych instrumentów inwestowania online wyróżnia kupno czy też sprzedaż akcji bądź papierów wartościowych, jednak w ostatnich latach rynek inwestycyjny szturmem został zdobyty przez tak zwane -opcje binarne?. Inwestorów do inwestowania w opcje zachęca przede wszystkim olbrzymi zysk, na poziomie nawet 70-80%, a także niezwykła prostota tego instrumentu, którego obsługa nawet dla laika nie powinna nastręczać większych problemów. Jak zatem lokować swoje środki, aby można było osiągnąć możliwie największy zysk? W które z opcji inwestować, aby nie stracić?

Na początek… co to są opcje binarne?

Opcje binarne to instrumenty inwestowania, które opierają się na prognozowaniu, czy cena danego aktywa wzrośnie czy zmaleje w przeciągu określonego (najczęściej krótkiego) przedziału czasowego. Z angielskiego opcje te noszą jeszcze inne nazwy, między innymi opcje cyfrowe (ze względu na ich internetowy charakter), opcje zakładowe (inwestowanie przypomina nieco zakłady internetowe) czy też opcje -wszystko albo nic?. Szczególnie ostatni termin dużo mówi na temat specyfiki inwestowania środków finansowych w opcje binarne. Jeżeli użytkownik dokona właściwej spekulacji na temat zmiany ceny danego aktywa w określonym czasie, może liczyć na spory zysk (na poziomie 70-80%). Gdy jednak prognoza będzie niewłaściwa, wtedy traci wszystkie zainwestowane środki.

Jeżeli chodzi o przedział czasowy, w jakim należy dokonać spekulacji, jest on zazwyczaj krótki. Może to być np. 15 minut, ale popularnością cieszą się też opcje binarne, gdzie wynosi on 60 sekund. Aktywa natomiast, które są przedmiotem prognoz i spekulacji użytkownika obejmują: pary walutowe, akcje, indeksy giełdowe i towary (do najpopularniejszych należą np. złoto, srebro, ropa czy gaz).

Jak inwestować w opcje binarne?

Użytkownik, który posiada środki i chce zainwestować je w opcje binarne, musi mieć otworzony rachunek brokerski. Stawką minimalną od której można rozpocząć inwestycje w opcje binarne jest już 10$, zatem próg jest niewielki i swoich sił mogą spróbować nawet amatorzy. Opcje binarne znane są z ich dualnego charakteru, zatem użytkownik ma dwie opcje, spośród których wybiera. Do najpopularniejszych rodzajów opcji kredytowych należą:

 • Opcja CALL – inwestor zakłada, że cena wybranego aktywa w wybranym przez niego czasie wzrośnie. Zysk zostanie wypłacony, jeżeli po upłynięciu danego czasu wartość ceny aktywa będzie wyższa niż początkowa.
 • Opcja PUT – inwestor zakłada, że cena wybranego aktywa w wybranym przez niego czasie zmaleje. Taka sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli po upłynięciu danego czasu wartość ceny aktywa będzie wyższa niż początkowa. W takim wypadku oczywiście zysk nie zostanie wypłacony, co więcej, inwestor traci wszystkie zainwestowane środki.

Opcje CALL i PUT wyznaczają podstawowe kierunki inwestycji w opcje binarne, można natomiast wyróżnić ponadto nieco bardziej złożone opcje, biorące pod uwagę trochę bardziej skomplikowane mechanizmy:

 • Opcja HIGH / LOW – to rodzaj opcji najbardziej lubiany przez użytkowników, co przekłada się na jego popularność. Polega na wskazaniu czy cena danego aktywa wzrośnie (High – wybiera się opcję Call) czy też zmaleje (Low – wybiera się opcję Put). Zysk z zakupu takich opcji różni się przede wszystkim od rodzaju aktywa, można jednak się spodziewać 65 – 80%.
 • Opcja TOUCH / NO TOUCH – kupujący opcje spekuluje tutaj czy cena aktywa osiągnie bądź nie osiągnie określonego poziomu. Jest to opcja, która pozwala na uzyskane największego zysku, nawet do 500%. Nie jest jednak tajemnicą, że przy takich stopach zysku, ryzyko straty jest ogromne, dlatego ten rodzaj spekulacji wymaga naprawdę dobrej orientacji w rynku i fluktuacjach, jakim podlegają poszczególne aktywa.
 • Opcja BOUNDARY – w tym przypadku spekulujący musi określić, czy cena aktywa w konkretnym czasie zostanie w danym przedziale cenowym, czy jednak znajdzie się poza przedziałem.
 • Opcje KRÓTKOTERMINOWE – to po prostu opcje High/Low, jednak wyróżniające się krótkim przedziałem czasowym. W zależności od opcji może on wynosić od 30 sekund do 5 minut. Ten rodzaj opcji cieszy się dużą popularnością, ale jest też obarczony sporym ryzykiem. W tak krótkim przedziale czasowym przewagę inwestorowi może dać albo ogromna wiedza, albo po prostu olbrzymie szczęście.
 • Opcja OPTION BUILDER – to narzędzie dla zaawansowanych użytkowników. Wybierając tą opcję, inwestor ma możliwość samemu utworzyć opcję binarną, w którą zainwestuje. Dzięki temu może uwzględnić osobiste preferencje, wybrać dziedzinę, w której się specjalizuje, a także określić poziom ryzyka.

W które opcje warto zainwestować?

Przede wszystkim najlepiej inwestować w opcje, których rynek jest inwestorowi dobrze znany, potrafi on również przewidzieć dynamikę fluktuacji dla danego typu aktywa. Aby zyskać orientację w tej dziedzinie warto śledzić serwisy ekonomiczne, prognozy dotyczące wskaźników, oglądać bieżące wiadomości i obserwować, jak kształtuje się cena danego aktywa pod wpływem określonych czynników. Warto również uwzględnić godzinę inwestycji, gdyż ma to niebagatelne znaczenie dla osiąganego zysku:

 • Pary walutowe – to jedne z najpopularniejszych aktywów, określa się stosunek jednej waluty do drugiej. Najlepszy czas na zakup tych opcji następuje między 7.00 – 11.00 czasu wschodniego, kiedy to nakładają się sesje handlowe Azji i Londynu.
 • Akcje – jedyny czas handlu akcjami to 8.00 – 17.00. Przewiduje się tutaj, czy wartość akcji danego przedsiębiorstwa wzrośnie czy też zmaleje w określonym czasie. Warto dobrze znać rynek i wiedzieć, jakie sytuacje mogą doprowadzić do spadku bądź wzrostu, aby inwestycja ta okazywała się opłacalna.
 • Towary – warto wybierać godziny, kiedy wykonuje się operacje handlowe na danym towarze. Wtedy można liczyć na największą dynamikę, a co za tym idzie najwięcej zmian. Dla złota i srebra jest to przykładowo 8.30 – 16.30, dla ropy naftowej 10.00 – 16.15, a dla gazu 9.30 – 16.30.
 • Indeksy giełdowe – ich wahania są najtrudniejsze do przewidzenia. Mierzą one ruchy wymiany handlowej, a inwestycja w nie wymaga doskonałej orientacji w ich specyfice i dokładnego ich zrozumienia. W indeksy giełdowe, dla osiągania największych zysków, warto inwestować w godzinach 9.30 – 16.00.

Podsumowując?

Opcje binarne to proste narzędzie do inwestowania, które podoba się szczególnie początkującym inwestorom. Warto jednak podkreślić, że powodzenie zależy w dużej mierze od rozleglej wiedzy ekonomicznej. Warto jednak nie przekraczać granicy, po której opcje binarne przestają być inwestycją, a zaczynają niebezpiecznie przypominać hazard.

Dodaj komentarz