• Post category:Mdm
  • Post comments:0 Komentarzy

Od 2 stycznia można składać wniosek o kredyt hipoteczny z MdM. To rządowy program, mający wspomóc młodych Polaków w zakupie pierwszego mieszkania. Początkowo dostępny był jedynie na zakup z rynku pierwotnego, ale od kiedy w 2015 roku dopuszczono mieszkania i domy z wtórnego – kolejne transze rozchodzą się praktycznie na pniu.

Druga pula na 2017 rok, która zostanie uruchomiona w styczniu, według szacunków powinna starczyć na około 13 tysięcy dopłat. Przeciętnie wysokość jednej dopłaty wynosi niecałe 25 tysięcy. Są jednak beneficjenci, którzy mogą liczyć aż na 100 tysięcy dopłaty. Do tej pory z MdM skorzystało już 73 tysiące singli i rodzin. Jeśli planujesz zakup własnej nieruchomości – program pozwoli Ci sfinansować całość lub część wymaganego przez banki wkładu własnego.

MdM – krótko o zasadach

By skorzystać z programu należy mieć mniej niż 35 lat oraz wcześniej nie być właścicielem mieszkania lub domu. W przypadku par kluczowy jest wiek młodszego partnera. Wysokość dopłat zależy od ilości posiadanego potomstwa:

  • osoby bezdzietnie mogą liczyć na 10% wsparcia,
  • rodzice jednego dziecka dostaną 15%,
  • rodzice dwójki potomstwa otrzymają 20% dopłaty,
  • rodzice trójki i większej ilości dzieci dostaną aż 30% wsparcia.

Tu znajdziesz więcej informacji o tym, jakie są zasady programu MdM. Warto pamiętać, że MdM gwarantuje również zwrot części podatku VAT za zakup materiałów, jeśli budujesz dom systemem gospodarczym.

Wyścig po dopłaty

Jeśli planujesz staranie się o dopłaty z programu MdM w 2017 roku, masz bardzo niewiele czasu. Według analityków środki skończą się najpóźniej w marcu. Oznacza to, że do połowy lutego powinieneś złożyć wniosek o kredyt z dopłatą.

Wcześniej musisz poszukać odpowiedniej nieruchomości: dopłatę można uzyskać na mieszkania o wielkości poniżej 75m2 oraz domy poniżej 100 m2 powierzchni mieszkalnej. Zanim udasz się do jednego z 14 banków, które biorą udział w programie, musisz podpisać umowę przedwstępną ze sprzedającym: osobą prywatną lub deweloperem.

Wysokość dopłaty obliczysz za pomocą kalkulatora MdMProgram.com. Na tej samej stronie znajdziesz także test zdolności MdM, który pozwoli Ci szybko sprawdzić, czy faktycznie łapiesz się na pomoc od rządu.

Wybór kredytu – największe wyzwanie MdM

Jak wspomniano powyżej, do programu Mieszkanie dla Młodych przystąpiło 14 banków. Oferują one dość zbliżone oferty kredytów hipotecznych. Warto jednak skorzystać z pomocy doradcy lub samodzielnie sprawdzić, jak propozycja przełoży się na indywidualną sytuację kredytobiorcy. Różnice w całkowitym koszcie kredytu mogą wynosić aż 100% pożyczonej kwoty, warto więc analizować wszystko, nie tylko wysokość miesięcznej raty. Dużym obciążeniem mogą być także opłaty za obowiązkowe ubezpieczenia, warto więc poszukać polisy na własną rękę,a nie korzystać z tych proponowanych przez bank.

Kredyt w programie należy wziąć na minimum 15 lat, finansując z niego zakup co najmniej 50% nieruchomości. Jeśli nie uda się w 2017 roku – zostaje jeszcze pula środków na 2018. Powinna ona wynieść około 700 mln złotych, jednak wciąż topnieje, gdyż korzystają z niej osoby, kupujące nieruchomości na rynku pierwotnym z odroczeniem płatności.

Dodaj komentarz