Barometr Providenta zbadał plany finansowe Polaków. Jak się okazuje, ponad połowa respondentów nie wypełniło swoich planów finansowych na 2019 rok. Mimo to na 2020 rok stworzyło je już 70 proc. badanych.

Swoje plany finansowe w 2019 rok zrealizował raptem co trzeci Polak. Większe sukcesy na tym polu odnotowali mężczyźni. 40 proc. z nich wypełniło swoje noworoczne postanowienia w tym zakresie. Przebadani przez Barometr Providenta w odniesieniu do 2020 roku są bardzo zróżnicowani, co do priorytetów finansowych. Najwięcej Polaków, bo 54 proc., przewiduje w tym roku poniesienie wydatków związanych z zakupami i rachunkami. Na kolejnym miejscu są plany wakacyjne i koszty remontu mieszkania lub domu. Na wydatki dotyczące tych kwestii wskazało po 50 proc. respondentów. Zdecydowanie mniej badanych na liście swoich finansowych planów wskazało na zakup sprzętu RTV/AGD (36 proc.) oraz wydatki na zdrowie, jak np. wizyty u lekarza czy zakupy leków (33 proc.). Na te ostatnie zagadnienia zwracały uwagę przede wszystkim kobiety.

Respondenci odpowiadali też na pytania dotyczące największych obciążeń dla domowego budżetu. Tutaj wygrały wydatki na remont domu lub mieszkania. Tak odpowiadał co trzeci badany. Polacy chcą przeznaczyć na ten cel od 5 tys. (40 proc. badanych) do 20 tys. złotych (10 proc. badanych). Na drugim miejscu wśród najbardziej kosztownych wydatków w tym roku wskazano zakup samochodu. Takie plany ma 16 proc. respondentów, głównie mężczyzn.

W realizacji tych projektów Polacy liczą przede wszystkim na siebie. Aż 60 proc. badanych chce w tym celu skorzystać ze zgromadzonych oszczędności. 42 proc. wskazało dodatkowo na bieżące wydatki. Jedynie 20 proc. ma plan się zadłużyć w 2020 roku, korzystając z kredytu czy pożyczki pozabankowej. Z kolei co dziesiąty Polak ma plan wzięcia pożyczki od kogoś z rodziny.
Badania pokazują również, że Polacy w kontekście swoich finansów z optymizmem patrzą na rozpoczynający się rok. Ponad 50 proc. uważa, że 2020 będzie pod tym względem lepszy niż 2019. Myślą tak zwłaszcza mężczyźni wchodzący na rynek pracy (75 proc. z nich oczekuje wyższych dochodów). Czy tak rzeczywiście będzie pokaże najbliższe 12 miesięcy.

Dodaj komentarz