Coraz więcej osób korzysta ze internetu podczas robienia zakupów i płacenia rachunków. Wszystko wskazuje na to, że tendencja wzrostowa to nie chwilowy trend. Jednak kupując w sklepach online lub na akacjach internetowych należy kierować się ograniczonym zaufaniem do sprzedawcy, szczególnie jeżeli dokonujemy przedpłaty za zakupiony produkt. Jak nie dać się oszukać płacąc online?

Korzystaj z połączeń szyfrowanych

W ferworze zakupów internetowych często pomijamy jeden z najważniejszych czynników, które w dużym stopniu zapewniają nam bezpieczeństwo i nie narażają na stratę pieniędzy. Chodzi oczywiście o połącznia szyfrowane. Warto nabrać nawyku sprawdzając przed każdą płatnością online czy strona internetowa posiada w adresie HTTPS lub ikonkę kłódki przy URL. Protokół SSL powinien zapewniać poufność transmisji danych. Niestety nigdy nie możemy mieć całkowitej pewności i narazić się na phishing.

Phishing ? próba wyłudzenia danych

Phishing to jedno z najpopularniejszych oszust internetowych, które ma na celu kradzież osobistych danych. Dotyczy przede wszystkim numerów kart kredytowych, danych kont bankowych oraz pozyskanie haseł i innych poufnych informacji. Wiadomości phishingowe najczęściej przybierają formę komunikatów ze strony dostawców e-płatności, powiadomień z banków i innych instytucji. Ataki cyberprzestępców niestety są coraz bardziej zaawansowane. Stosują metody socjotechniczne grożąc zablokowaniem konta lub jak na ironię koniecznością ponownego podania danych w celu poprawy systemów antyphishingowych. Nie należy korzystać z linków wysyłanych na przykład drogą mailową z niezaufanego adresu, lepiej upewnić się wpisując ręcznie link do przeglądarki.

Sprawdź wiarygodność sprzedawcy

Dokonując płatności online nie tylko warto korzystać z zaufanych linków, ale również przed złożeniem zamówienia odszukać dane przedsiębiorcy. Wiarygodna firma nie ukrywa swoich danych. Należy jednak pamiętać, że podany na stronie internetowej adres mailowy lub numer telefonu nie czyni ze sprzedawcy kontrahenta godnego zaufania, często dane kontaktowe nie są poprawne. Dlatego zawsze warto skorzystać z polecenia znajomych, którzy mieli do czynienia z danym sklepem online, a płatności za towar odbyły się w prawidłowy sposób.

Kupuj online z własnego urządzenia!

Czasami zdarza się, że musimy szybko dokonać płatności online, jednak wówczas możemy w większym stopniu narazić się na niebezpieczeństwo kradzieży naszych danych. Korzystając z ogólnodostępnych komputerów i publicznej sieci WI-FI możemy narazić się na atak cyberprzestępców, tworzących fałszywe hot spoty. Jeżeli nie ma takiej konieczności warto unikać niezaufanej, darmowej sieci, a rachunki płacić tylko z własnego komputera lub telefonu. Jedną z opcji robienia zakupów jest wybór płatności za pobraniem, jednak nie zapewnia takiej wygody jak szybki przelew. Dokonując zakupów w sklepach internetowych bezpieczniejszym rozwiązaniem jest skorzystanie z bezpiecznych płatności internetowych. W jaki sposób możemy tego dokonać?

Bezpieczne płatności online Blue Media

Obecnie innowacyjne rozwiązania w zakresie płatności internetowych dają nam bezpieczeństwo i wygodę przeprowadzania transakcji. Warto korzystać z zaufanych partnerów, takich jak Blue Media ? największego na rynku dostawcy płatności online. Blue Media zapewnia komfort i uproszczony proces dokonywania transakcji internetowych.

Dodaj komentarz