Z badań przeprowadzonych przez firmę ADP, zajmującą się usługami kadrowo-płacowymi, wynika, że aż 27 proc. Polaków nie wie, ile dokładnie wynosi wysokość ich wynagrodzenia. W ogóle nie weryfikują, czy to ile dostają jest zgodne z tym ile powinni dostawać.
Raport ADP “Workforce View in Europe” pokazuje, że spora część pracowników nie tylko nie kontroluje rozliczeń po zwolnieniu lekarskim czy bezpłatnym urlopie, ale również nigdy nie sprawdza, czy składki na NFZ i ZUS zostały prawidłowo wyliczone. Stać za tym mogą przyzwyczajenia, a także zaufanie do długoletniego pracodawcy. Wpływ może mieć również wiek. Jak pokazują bowiem badania młodsi mają większą akceptacje wobec alternatywnych metod płatności, takich jak: karty przedpłacone, cyfrowe platformy w rodzaju PayPal, płatności mobilne czy kryptowaluty.
Zgoda na takie właśnie formy pobierania wynagrodzenia jest największa w krajach azjatyckich. Według danych z raportu ADP „Future of Pay”, 88 proc. pracowników z tego kontynentu nie ma problemu z powyższymi formami transakcji. Inaczej jest w Europie, gdyż tylko 44 proc. Europejczyków zaakceptowałoby te sposoby płatności. Stary kontynent wyprzedza również Ameryka Północna (49 proc. pracowników akceptuje) i Ameryką Południową (66 proc. akceptacji).
Większość osób powyżej 50 roku życia podkreśla wagę bezpieczeństwa przy dokonywaniu tego typu płatności. Zapewne sporo z nich nie korzysta z bankowości internetowej, co mogłoby tłumaczyć fakt nie sprawdzania wysokości comiesięcznych przychodów. Inaczej jest z osobami w przedziale 18-35 lat, którzy uważają, że do uznania za bezpieczną formę płatności wystarczy istnienie możliwości śledzenia swoich środków na bieżąco. Przewiduje się, że w najbliższym czasie niestandardowe formy płatności będą coraz popularniejsze, gdyż są szybsze i łatwiejsze do wykonania, a pracodawcom niejednokrotnie wygodniej dokonać takiego rozliczenia.