Zarząd Narodowego Banku Polskiego podjął decyzję o zwiększeniu rezerwy złota w zasobach dewizowych. Jak podano w oficjalnym komunikacie: „W latach 2018-2019 zasoby złota NBP zostały zwiększone o 125,7 ton i obecnie wynoszą 228,6 ton”. Oznacza to, że Polska pod tym względem wyprzedziła Szwecję (126 ton) czy Belgię (227 ton).

25 listopada 2019 roku zakończył się proces sprowadzania z Banku Anglii zakupionych przez polski bank centralny sztabek złota. W tym roku do Polski przybyło 100 ton złota, a w ubiegłym roku 25 ton. Kruszec będzie przechowywanych w skarbcach NBP. W ten sposób pod względem przechowywanych rezerw nasz bank centralny przesunął się z 34. na 22. pozycję na świecie i z 15. na 11. miejsce w Europie. Polska stała się także liderem regionu i zbliżyła się do światowej średniej udział złota w rezerwach dewizowych (10,5 proc.).

Złoto, które dotarło ze stolicy Wielkiej Brytanii do naszego kraju spełnia międzynarodowe standardy czystości i ma postać sztab London Good Delivery. Każda sztaba na tzw. allocated account, która była przypisana do rachunku polskiego banku centralnego posiada unikatowy numer seryjny i znak rafinera. Pracownicy NBP przeprowadzili w czerwcu 2019 roku również inspekcję w Bank of England, która potwierdziła najwyższe standardy przechowywania i jakości złota. Pomimo to Polska zdecydowała o przechowywaniu złota na swoim terytorium: w Warszawie, Poznaniu i Gdańsku. Dotyczy to także depozytów NBP znajdujących się w Banku Anglii od czasów II RP.

Za decyzją o zakupie dodatkowych rezerw stało przeświadczenie, że złoto stanowi doskonałą dywersyfikuję ryzyka geopolitycznego i wzmacnia wiarygodność państwa oraz jego siłę finansową, szczególnie w czasach napięć i kryzysów. Jak podkreślono w komunikacie, Polskę było stać na taki zakup, dzięki wyjątkowo dobrej sytuacji gospodarczej i za sprawą stały, silny przyrost rezerw dewizowych (o ponad 30 mld euro w ciągu ostatnich pięciu lat).

Prezes NBP, prof. Adam Glapiński tłumaczył w wspomnianym komunikacie motywy swojej decyzji: „Realizując nasze konstytucyjne, ustawowe i po prostu patriotyczne zobowiązanie nie tylko budujemy siłę gospodarczą państwa polskiego, ale też tworzymy rezerwy, które będą strzegły jego bezpieczeństwa finansowego. Taki jest światowy trend, ale także oczekiwanie polskiego społeczeństwa”.

Polskie rezerwy złota w wysokości 228,6 ton znacząco jednak ustępują amerykańskim (8,1 tys. ton), a także niemieckim (3,4 tys. ton). Po ok. 2 tys. ton posiadają banki centralne we Włoszech, Francji, Rosji i Chinach. NBP zbliżył się jednakże do zasobów posiadanych przez Austrię i Hiszpanię (280 ton). Na świecie rezerwy złota, będące w posiadaniu banków centralnych wynoszą łącznie ok. 30 tys. ton złota.

Dodaj komentarz