Porównanie kredytów hipotecznych

Porównanie kredytów hipotecznych

Finansowanie budowy, zakupu lub remontu nieruchomości w polskich warunkach jest niezwykle trudne. Bardzo wysokie ceny domów i mieszkań w porównaniu z niskimi zarobkami sprawiają, że jedynie odsetek szczęśliwców może pozwolić sobie na opłacenie tak dużej inwestycji z własnych pieniędzy. Reszcie pozostają natomiast kredyty hipoteczne – oferowane przez praktycznie wszystkie polskie banki komercyjne, które kuszą swoją ofertą i atrakcyjnymi warunkami spłaty. Który bank posiada jednak najkorzystniejsze finansowanie kredytowe? Postanowiliśmy to sprawdzić i przygotowaliśmy listę 10 najlepszych kredytów hipotecznych.

Zanim jednak przejdziemy dalej, określmy kilka podstawowych założeń, na podstawie których dokonamy porównania oferty kredytowej:

    • Kwota kredytu – 250 tysięcy złotych,

    • Wartość inwestycji – 300 tysięcy złotych,

    • Cel – kupno nieruchomości (dom lub mieszkanie),

    • Okres spłaty – 30 lat,

    • Rodzaj rat – raty proste (równe).

 

Na podstawie powyższych czynników dokonaliśmy porównania ofert kredytów hipotecznych poszczególnych banków. Czynnikiem w głównej mierze decydującym o atrakcyjności kredytu został wskaźnik RSSO – rzeczywistej rocznej stopy oprocentowania. Uwzględniając wiele miar i realne koszty ponoszone przez kredytobiorcę, pozwala najobiektywniej ocenić dany kredyt mieszkaniowy.

 

10. Credit Agricole Bank Polska SA

Dziesiątkę otwiera Credit Agricole. Podstawowa oferta kredytów budowlanych i mieszkaniowych obejmuje niskie marże oraz zazwyczaj prowizję 0%. Kredytobiorca ma możliwość finansowania pożyczką do 90% całej inwestycji i maksymalnie 35 lat na spłatę zadłużenia. Kredyt przyznawany jest w dolarach, euro, frankach szwajcarskich lub złotówkach – dodatkowo to kredytobiorca decyduje w jakim systemie rozliczany będzie jego kredyt. Rat malejących lub rat równych (prostych).

Marża w wysokości 1,54%, prowizja 0,0% i RRSO 4,882%. Rata miesięczna przy uwzględnieniu powyższych założeń na poziomie 981,54zł

 

9. PKO Bank Polski – Własny Kąt Hipoteczny

Nie na darmo PKO Bank Polski wielokrotnie otrzymywał nagrody za najlepszy kredyt hipoteczny. Własny Kąt Hipoteczny to oferta skierowana do wszystkich, którzy marzą o własnym mieszkaniu lub domu i nie wiedzą jaki bank wybrać. Za PKO BP przemawia stabilna pozycja na rynku, wieloletnie doświadczenie oraz oferta dostosowana do potrzeb każdego klienta.

Sięgając po kredyt mieszkaniowy w PKO, kredytobiorca liczyć może na negocjowanie warunków cenowych, możliwość finansowania do 95% całej inwestycji, wydłużony okres kredytowania, skorzystanie z wakacji kredytowych (raz w przeciągu każdego roku), karencji w spłacie oraz z ograniczenia wszystkich formalności do wymagalnego minimum.

Marża w wysokości 1,68%, prowizja 0,0% i RRSO 4,813%. Rata miesięczna przy uwzględnieniu powyższych założeń na poziomie 1001,52zł.

 

8. Eurobank

W ofercie Eurobanku znajdujemy kredyt hipoteczny udzielany w polskiej walucie, z maksymalną długością kredytowania do 30 lat. Kredytobiorca wybiera system rat, w których spłaca zadłużenie – w okresach promocyjnych możliwe jest uzyskanie finansowania pokrywającego koszty realizacji praktycznie całej inwestycji (czy to zakupowej, czy też budowlanej).

Każdy klient Eurobanku decydujący się na zasięgnięcie po kredyt trafia pod darmową opiekę profesjonalnych doradców, korzysta z przyśpieszonych procedur decyzyjnych, dostępnych co roku wakacji kredytowych oraz przyjaznych zasad przyznawania kredytów. Dochody mogą być łączone z dochodami osób trzecich – oprócz tego honorowane są różne źródła zysków.

Marża w wysokości 1,43%, prowizja 2,0% i RRSO 4,764%. Rata miesięczna przy uwzględnieniu powyższych założeń na poziomie 972,21zł.

 

7. Bank PEKAO

Sięgając po kredyt mieszkaniowy w PEKAO S.A. uzyskujemy dostęp do atrakcyjnych warunków cenowych, prowizji i marż nawet w przypadku kredytów udzielanych na 95% wartości nieruchomości. Decyzje kredytowe podejmowane są zazwyczaj do 5 dni roboczych od momentu przedłożenia odpowiednich dokumentów.

Klienci mogą skorzystać z wakacji kredytowych – dwa razy przez cały czas trwania kredytowania. Odstęp pomiędzy jednymi a drugimi -wakacjami? nie może być mniejszy niż pięć lat. Waluta przyznawania kredytu to złotówki – klienci posiadający przychody w euro lub amerykańskich dolarach dodatkowo mogą ubiegać się o kredyt właśnie w EUR lub USD.

Marża w wysokości 1,69%, prowizja 1,99% i RRSO 4,712%. Rata miesięczna przy uwzględnieniu powyższych założeń na poziomie 1002,70zł

 

6. Deutsche Bank Polska – db Kredyt Mieszkaniowy

O db Kredyt Mieszkaniowy ubiegać można się w euro lub polskim złotym. Klientom oferowane są prowizje zaczynające się od 0% i niskie, atrakcyjne marże. W przypadku podpisania korzystnej umowy kredytowej finansowane jest nawet 95% ogólnej wartości przyszłego domu lub mieszkania.

Uzyskane pieniądze przeznaczane są nie tylko na zakup mieszkania lub budowę domu, lecz również na remont, modernizację albo pozostałe wydatki – zakup ziemi, spłacenie pożyczek zaciągniętych w innych bankach, itd.

db Kredyt Mieszkaniowy przysługuje jedynie osobom stale zatrudnionym, będącym obywatelami polskimi i posiadającym odpowiedni wiek. Im jesteśmy starsi, tym nasz rating kredytowy w oczach Deutsche Banku staje się niższy.

Marża w wysokości 1,59%, prowizja 0,0% i RRSO 4,706%. Rata miesięczna przy uwzględnieniu powyższych założeń na poziomie 990,92zł

 

5. BOŚ Bank

Pierwszą piątkę powyższego rankingu otwiera Bank Ochrony Środowiska. W ofercie kredytowej BOŚ Banku otrzymujemy między innymi możliwość kredytowania do 95% wartości całej inwestycji, odroczenie spłaty kredytu o pięć lat (w momencie jego zaciągnięcia), okres kredytowania do 35 lat i nawet trzyletnie wakacje kredytowe.

Dzięki tak korzystnym warunkom, kredyty hipoteczne BOŚ Banku cieszą się sporą popularnością. Udzielane są w polskiej walucie, informacja o rozpatrzeniu wniosku kredytowego dostarczana jest natychmiast, a klient dodatkowo decyduje w formie jakich rat kredyt będzie spłacany. Korzystając z dodatkowego ubezpieczenia kredytu oferta staje się jeszcze atrakcyjniejsza – maleją marże oraz prowizje.

Marża w wysokości 1,7%, prowizja 1,5% i RRSO 4,678%. Rata miesięczna przy uwzględnieniu powyższych założeń na poziomie 1003,89zł

 

4. ING Bank Śląski
Osoba fizyczna zaciągająca kredyt hipoteczny w ING Banku Śląskim ma szansę ubiegania się o prowizję 0% oraz obniżone marże – w efekcie ogólne koszty kredytowania są zdecydowanie mniejsze. Niezwykle atrakcyjne warunki przyznawania pożyczki z oprocentowaniem w przedziale 3,99-5,29% w przypadku zobowiązań w polskich złotych i okresie kredytowania nieprzekraczającym 35 lat.
Dostępne raty malejące lub równe, hipoteka z maksymalnym pokryciem do 80% wartości nieruchomości. Pozostałe 20% to środki własne kredytobiorcy lub pochodzące z innych pożyczek i kredytów. Dodatkowo każdy klient zainteresowany ubezpieczeniem kredytu (ewentualnie nieruchomości) otrzymuje pięćdziesięcioprocentowe rabaty.
Marża w wysokości 1,65%, prowizja 2,2% i RRSO 4,665%. Rata miesięczna przy uwzględnieniu powyższych założeń na poziomie 997,98zł

3. Bank BGŻ – Kredyt Hipoteczny z Niską Marżą

Czołową trójkę zestawienia najatrakcyjniejszych kredytów hipotecznych polskich banków otwiera BGŻ. Osoby polujące na tani kredyt z całą pewnością powinny zainteresować się ofertą przygotowaną przez bank. 0% prowizji, marże zaczynające się od zaledwie 1,2%, opcja łączenia celów kredytowych i refinansowanie środków zainwestowanych w nieruchomość do 2 lat wstecz.
Obok samego kredytu klient ma możliwość ubiegania się o dodatkowe finansowanie w wysokości do 30% pożyczki podstawowej, przeznaczane na dowolne cele. Raz na rok przysługują również jednomiesięczne wakacje kredytowe (zawieszenie spłaty raty).
Marża w wysokości 1,65%, prowizja 2,0% i RRSO 4,657%. Rata miesięczna przy uwzględnieniu powyższych założeń na poziomie 997,98zł

2. Bank BPS – Mój Dom

Zaszczytne, drugie miejsce zdobywa kredyt Mój Dom oferowany przez BPS. Według wielu uznanych i popularnych portali finansowych (Bankier.pl, TVN Biznes, Expander) kredyt posiada najniższe oprocentowanie dostępne na rynku.
Oprócz atrakcyjnych warunków kredytowania, niskich marż i zerowych prowizji, kredytobiorca otrzymuje kredyt do 95% wartości nieruchomości, maksymalnie 30 letni okres spłaty, szerokie możliwości zagospodarowania pieniędzy, 24-miesięczny okres karencji i możliwość spłaty rat wcześniej.
Mój dom przyznawany jest jedynie w polskiej walucie, a decyzja kredytowa ma miejsce w przeciągu czterdziestu ośmiu godzin.
Marża w wysokości 1,59%, prowizja 2,0% i RRSO 4,607%. Rata miesięczna przy uwzględnieniu powyższych założeń na poziomie 990,92zł

1.Bank BPH

Najlepszym i posiadającym obecnie najniższy wskaźnik RRSO okazał się kredyt mieszkaniowy oferowany przez Bank BPH. Pokonuje on konkurencję zarówno pod względem najniższego, realnego oprocentowania, ale również wysokości miesięcznych rat i średnich marż.
Przyznawany w PLN nawet na okres 30 lat z możliwością przejścia na wakacje kredytowe (trzykrotnie). Sięgając po kredyt mieszkaniowy BPH finansujesz do 80% wartości inwestycji, możesz jednak wliczyć wartość posiadanej działki do wkładu własnego w inwestycję. Raty naliczane systemem prostym lub malejącym, kredyt wypłacany całościowo lub w kolejnych transzach – wraz z postępem prac budowlanych lub realizacji inwestycji zakupowej.
Biorąc pod uwagę przyjęte na początku założenia, okazał się najtańszy i najlepszy spośród wszystkich banków komercyjnych w Polsce oferujących kredyty hipoteczne swoim klientom.
Marża w wysokości 1,5%, prowizja 0,0% i RRSO 4,511%. Rata miesięczna przy uwzględnieniu powyższych założeń na poziomie 980,37zł

 

Podsumowanie

W naszym zestawieniu znalazło się dziesięć banków polskich z najlepszą ofertą kredytu hipotecznego. Należy jednak pamiętać, że przy ocenie atrakcyjności kredytu poczyniono pewne założenia niezbędne do osiągnięcia obiektywnych rezultatów (wielkość kredytu, procent pokrycia inwestycji, czas spłaty). Przy doborze innych czynników ostateczne wyniki mogłyby ulec zmianie. Oferty instytucji finansowych (marża, prowizja, oprocentowanie) również są cały czas modyfikowane. Właśnie dlatego przed podjęciem jakichkolwiek decyzji kredytowych zawsze sprawdzaj najaktualniejsze warunki kredytowe stawiane przez banki. Rzeczywiste oprocentowanie oraz opłaty dodatkowe mogą się różnić w zależności od Twojej oceny kredytowej, poziomu zarobków oraz sytuacji materialnej.

Autor: Damian Chmiel

Dodaj komentarz