Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) podał dane dotyczące udziału pośredników finansowych w zaciąganych kredytach mieszkaniowych. Okazuje się, że aż 58 proc. z nich zostało udzielonych z ich pomocą. Łączna wartość tego rodzaju zobowiązań hipotecznych w III kwartale 2019 roku to 8,35 mld zł.

Opublikowane dane pokazują również wzrost w relacji rok do roku o 30 proc. To że Polacy coraz chętniej korzystają z pomocy pośredników finansowych potwierdzają także informacje dotyczące kredytów gotówkowych i firmowych. W tym pierwszym przypadku eksperci zrzeszeni ZFPF pomogli zaciągnąć kredyty o łącznej wartości blisko 803 mln zł, a w tym drugim o wartości ponad 552 mln zł. Choć jest to kilkuprocentowy wzrost w odniesieniu do kredytów udzielanych przez pośredników, to po raz pierwszy od dłuższego czasu kredytów gotówkowych i firmowych sprzedaje się mniej.

Jako przyczynę rosnącego zainteresowania usługami pośredników finansowych podaje się najczęściej zaostrzaną przez banki politykę kredytową. Kredytodawcy coraz mniej chętniej pożyczają pieniądze osobom ze zbyt niskim wkładem własnym, a budząca wątpliwości zdolność kredytowa w najlepszym razie kończy się koniecznością płacenia wysokiej raty. Ponadto jak podaje niedawno opublikowany raport Narodowego Banku Polskiego banki będą utrzymywać tę tendencję. Pomimo tego i rosnących cen mieszkań na rynku Polacy wciąż chcą zaciągać kredyty, a ze względu, że znalezienie korzystnej oferty jest coraz trudniejsze, usługi ekspertów są w cenie.

Podobne zjawisko jest widoczne w pozostałych sektorach. Brak korzystnych ofert dla małych i średnich przedsiębiorstw nie zraża właścicieli firm do poszukiwania tego rodzaju dofinansowania. Widoczny niewielki spadek sprzedaży kredytów firmowych wynika przede wszystkim z mniejszej ich dostępności na rynku. Podobnie pogorszyły się warunki przyznawania kredytów konsumpcyjnych. Niektóre banki m.in. skróciły okres kredytowania oraz obniżyły maksymalną kwotę kredytu.

Główną zaletą korzystania z usług pośrednika finansowego jest oszczędność czasu. To bowiem pośrednik wyręcza swego zleceniodawcę w wyszukaniu najlepszej dla niego oferty kredytu z pośród wszystkich dostępnych na rynku. Związek Firm Pośrednictwa Finansowego (ZFPF) jest organizacją powstałą w 2008 roku, która grupuje te największe i najbardziej renomowane firmy zajmujące się pośrednictwem finansowych. Są to: Alex T. Great, Expander Advisors, FinPack, Gold Finance, Home Broker, mFinanse, Notus Finanse, Open Finance. ZFPF ma na celu reprezentacje polskiego rynku firm pośrednictwa finansowego i dbanie, aby zrzeszone podmioty przestrzegały kanonu dobrych praktyk.

Dodaj komentarz