Prędzej czy później każdy z nas przejdzie na emeryturę. Być może dla Ciebie jest to bardzo odległa wizja, jednak to tylko kwestia czasu kiedy przekroczysz granicę 60 lub 65 lat wchodząc oficjalnie w wiek emerytalny. Myślenie o starości za młodu może pomóc Ci nie tylko pokonać lęk przed upływającym czasem, ale także odpowiednio przygotować się na nowy etap życia. O czym musisz pamiętać?

Dlaczego warto już teraz myśleć o swojej starości?

„Aby życie było mądre, najważniejsza jest dobrze pojęta troska, po części o naszą teraźniejszość, po części o naszą przyszłość, tak aby jedno nie było przeszkodą dla drugiego”. Cytat ten odnoszący się do słów niemieckiego filozofa Schopenhauera dobrze oddaje nastawienie, z którym powinniśmy podchodzić do myślenia o emeryturze. Decyzje i wybory, które podejmujesz dziś, mają wpływ na to, jak będzie wyglądać Twoja przyszłość. Dotyczy to nie tylko najbliższej perspektywy kilku czy kilkunastu miesięcy, ale również tej długoterminowej – obejmującej kilkadziesiąt lat, o której większość z nas myśli rzadko albo wcale. Oczywiście dokładne przewidywanie tego, jak będzie wyglądało Twoje życie za 40 czy 20 lat raczej nie jest możliwe. Mimo tego powinieneś wiedzieć się, że to, co zrobisz dziś, może ułatwić Ci życie na starość.

1.      Życie na emeryturze będzie coraz dłuższe

Żyjemy coraz dłużej. Wydłużenie czasu życia możemy obecnie zaobserwować na całym świecie. Wpływa na to nie tylko wyższa jakość życia, ale również znaczący postęp medycyny. Statystyczna długość życia po osiągnięciu wielu emerytalnego dla kobiet wynosi prawie 30 lat, dla mężczyzn natomiast około 20. Oznacza to, że będziemy żyć dłużej niż nasi dziadkowie czy rodzice. Okres starości to niestety nie tylko życie w zdrowiu i samodzielności. Warto pamiętać, że u schyłku naszego życia najczęściej będziemy potrzebowali opieki. Dokładne statystyki dla poszczególnych grup wiekowych możesz znaleźć w Przewodniku emerytalnym wydanym przez Izbę Gospodarczą Towarzystw Emerytalnych, w którym przedstawiono nie tylko dane związane z długością życia na emeryturze, ale także ze zdrowiem lub samodzielnością w tym okresie.

2.      Dziś pracujesz na swoje zdrowie w przyszłości

Mimo coraz dłuższego życia, nasze zdrowie nie utrzymuje się na wysokim poziomie. Zauważalne staje się coraz większe ryzyko zachorowania na niezakaźne choroby przewlekłe, które zwiększają m.in. niezdrowy tryb życia, złe nawyki żywieniowe, stres czy zbyt mała ilość wysiłku fizycznego. Utrzymanie dobrej kondycji zdrowotnej na starość to nie tylko kwestia dobrego samopoczucia, ale również aspekt wpływający na nasz stan materialny wynikający np. z konieczności pobytu w specjalistycznych ośrodkach lub zapewnienia sobie indywidualnej opieki. Aby uniknąć pogorszenia się standardu życia w obu tych wymiarach, powinniśmy już dziś zacząć dbać o nasze zdrowie. Co możesz zrobić? Na początek ogranicz spożywanie alkoholu i palenie tytoniu. Zadbaj o minimalną aktywność fizyczną i zdrową dietę. Pamiętaj o regularnych badaniach i wizytach u lekarza, aby na bieżąco kontrolować swój stan zdrowia.

3.      Utrzymanie równowagi finansowej zapewni Ci spokój na starość

Według Przewodnika emerytalnego IGTE w Polsce ponad 70% emerytów nie posiada dobrej sytuacji budżetowej. Co czwarty nie ma możliwości pokrycia niespodziewanego wydatku w wysokości 500 zł, a ponad 2% z nich zapożyczyło się, aby mieć na bieżące, podstawowe wydatki konsumpcyjne. To jednoznacznie pokazuje nam, jak ważne jest zachowanie równowagi finansowej przez całe nasze życie. Umiejętność wypracowania stałego poziomu konsumpcji pozwoli Ci zachować finansowy spokój na starość.  Przejście na emeryturę niemal zawsze oznacza zmianę stylu życia i poziomu zarobków. Aby mieć pewność, że nagłe obniżenie Twoich dochodów nie wywoła rewolucji w dotychczasowym standardzie życia, powinieneś zadbać o stabilność konsumpcji już teraz. Twoja sytuacja finansowa na starość może być dobra, jeśli nauczysz się oszczędzać i rozsądnie wydawać swoje pieniądze. Gdy przez całe Twoje życie poziom konsumpcji będzie kształtował się na podobnym poziomie, nie będziesz musiał martwić się o podstawowe wydatki po przejściu na emeryturę.

Żyj mądrze i zatroszcz się o swoją przyszłość!

Każdy z nas jest przyszłym emerytem. Nawet jeśli czeka Cię to dopiero za kilkadziesiąt lat, powinieneś już teraz pomyśleć o tym, jak będzie wyglądać jesień Twojego życia. Najważniejsze kwestie związane z przejściem na emeryturę oraz wiedza na temat tego, jak odpowiednio się do niej przygotować jest dostępna w Przewodniku emerytalnym, który Izba Gospodarcza Towarzystw Emerytalnych opracowała dla osób od 20 do 50 roku życia. Dzięki niemu zapoznasz się z kluczowymi aspektami funkcjonowania w okresie emerytalnym oraz dowiesz się, jak z odpowiednim wyprzedzeniem opracować plan spędzenia starości w zdrowiu, spokoju i szczęściu.

Dodaj komentarz