Kwestia pożyczania pieniędzy w internecie nadal budzi obawy u konsumentów, choć z drugiej strony nie brakuje chętnych do zaciągania pożyczek w trybie online. To szybki i skuteczny sposób na pozyskanie zewnętrznego finansowania, bez wychodzenia z domu i dopełniania wielu formalności. Jak zatem racjonalnie i bezpiecznie korzystać z pożyczek w sieci?

Czy firma pożyczkowa działa legalnie?

Nie można mówić o bezpiecznym pożyczaniu w sieci, jeśli przy zaciąganiu pożyczki tak naprawdę nie wiemy, z jakim podmiotem mamy do czynienia i czy działa on na polskim rynku finansowym całkowicie legalnie. Można to łatwo sprawdzić w Rejestrze Instytucji Pożyczkowych. Rejestr ten został utworzony na mocy znowelizowanej ustawy z dnia 23 marca 2017 roku o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Jej przepisy weszły w życie z dniem 22 lipca 2017 roku. Rejestr Instytucji Pożyczkowych został powołany do życia przy Komisji Nadzoru Finansowego. KNF nie będzie sprawować na mocy nowych przepisów nadzoru nad sektorem firm pożyczkowych, ale będzie wprowadzać wpisy do rejestru.

Każda legalnie działająca firma musi być zarejestrowana, a wpis do tego rejestru jest płatny jednorazowo – 600 zł. Najpóźniej 22 lipca 2018 roku Rejestr Instytucji Pożyczkowych będzie kompletny. Konsument chcący zaciągnąć pożyczki online lub stacjonarnie, powinien sięgnąć do Rejestru Instytucji Pożyczkowych i sprawdzić, czy firma działa na podstawie istniejących przepisów. Jeśli nie ma jej w rejestrze, to prawdopodobnie nie funkcjonuje legalnie.

Zabezpieczenie danych osobowych

Problemem przy pożyczaniu pieniędzy w sieci od firm pożyczkowych jest również i to, że klient wypełnia i wysyła pocztą elektroniczną wniosek o pożyczkę ze swoimi poufnymi danymi, takimi jak numer dowodu osobistego, dane osobowe, adres czy numer PESEL. Dlatego ważne jest zabezpieczenie jego danych osobowych, za co odpowiada firma pożyczkowa.

Jej strona internetowa powinna być zabezpieczona protokołem SSL – Secure Socket Layer. Bardzo łatwo można sprawdzić, czy tak jest. Przy zabezpieczonych w ten sposób stronach, przy pasku adresu, znajduje się symbol kłódki, albo też adres zaczyna się od ?https?, zamiast ?http?. Protokół SSL powoduje, że komunikacja pomiędzy komputerem klienta a serwerem pożyczkodawcy z chwilą zbierania danych osobowych pożyczkobiorcy jest szyfrowana i zabezpieczona przed nieuprawnionym dostępem osób trzecich. To podstawowa zasada bezpieczeństwa dla każdego klienta korzystającego z oferty pożyczek w trybie online.

Kto zarządza danymi osobowymi?

Na stronie pożyczkodawcy powinna znaleźć się informacja o tym, kto w rzeczywistości będzie zarządzał danymi osobowymi klientów. W dokumentach takich jak Regulamin lub Polityka Prywatności można skontrolować, do czego nasze dane będą mogły zostać wykorzystane oraz sprawdzić obowiązki klienta po zaciągnięciu pożyczki.

Bezpieczeństwo w sieci

Problemem dla klientów korzystających z ofert pożyczek online jest zabezpieczenie połączenia sieciowego. Zanim wyślemy więc wniosek o pożyczkę, powinniśmy upewnić się, że korzystamy z własnego komputera i zaufanej sieci internetowej, bez dostępu nieuprawnionego, niepowołanych osób trzecich. Korzystanie z hotspotów i otwartych punktów sieci Wi-Fi przy pożyczaniu pieniędzy online, nigdy nie będzie dobrym pomysłem, ponieważ istnieje wysokie ryzyko, że nasze dane zostaną przechwycone, a na danym urządzeniu ktoś zainstalował złośliwe oprogramowanie, które może wykraść informacje umieszczone we wniosku o pożyczkę. Cyber złodzieje mogą je później wykorzystać do własnych celów, a my zostaniemy oszukani, z długami, których sami nie zaciągnęliśmy.

Dodaj komentarz