Na polskim rynku są już dostępne specjalne pożyczki medyczne. Sprawdziliśmy ich warunki.

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że niska jakość leczenia w ramach publicznej służby zdrowia jest jednym z największych problemów dla większości Polaków. O powadze sytuacji świadczą rozmaite rankingi, w których Polska lokuje się na samym końcu grupy porównywanych krajów UE. Chroniczne problemy państwowej służby zdrowia sprawiają, że coraz większa liczba naszych rodaków wykupuje prywatne ubezpieczenia medyczne albo korzysta ze specjalnych pożyczek przeznaczonych na sfinansowanie odpłatnego leczenia. Na początku 2019 r. postanowiliśmy sprawdzić ofertę wspomnianych pożyczek.

Specjalne pożyczki medyczne pokrywają wiele wydatków ?

Pożyczki medyczne (przeznaczone na prywatne leczenie), dość często kojarzą się z zabiegami stomatologicznymi. Ma to swoje uzasadnienie, bo w ramach NFZ-u nie można liczyć na realną pomoc dentysty, a prywatne zabiegi stomatologiczne są bardzo kosztowne. Warto jednak pamiętać, że zakres działania firm oferujących pożyczki medyczne jest znacznie szerszy. Poniższa tabela przedstawia ofertę trzech takich popularnych pożyczkodawców (Efimea, MediRaty oraz CredoMedica). Każda ze wspomnianych firm sfinansuje najczęściej wykonywane zabiegi medyczne oraz stomatologiczne. Osoba zainteresowana wykonaniem zabiegu z zakresu chirurgii plastycznej lub estetycznej również nie powinna mieć problemu z uzyskaniem specjalnej pożyczki (o ile posiada odpowiednią zdolność kredytową).

Warto zwrócić uwagę, że analizowani pożyczkodawcy w ciekawy sposób rozszerzają zakres swoich usług. Przykładowo Efimea zgadza się na refinansowanie kosztów zabiegu, który miał miejsce w ciągu ostatnich 12 miesięcy (zobacz poniższa tabela). Firma MediRaty z kolei deklaruje możliwość pożyczenia środków na sprzęt medyczny albo nawet na leczenie naszego pupila u weterynarza. Ten pożyczkodawca przewiduje również opcję wypłaty środków o 20% większych od kosztów zabiegu (w celu pokrycia dodatkowych wydatków).

Oferta CredoMedica wyróżnia się natomiast możliwością sfinansowania leczenia SPA oraz pobytu w sanatorium. Warto również zwrócić uwagę, że ten pożyczkodawca wypłaca do 15 500 zł bez zaświadczeń o dochodach. CredoMedica charakteryzuje się też najdłuższym maksymalnym okresem spłaty pożyczki na leczenie (120 miesięcy). W przypadku dwóch pozostałych firm (Efimea oraz MediRaty), taki limit okresu spłaty wynosi 60 miesięcy (zobacz poniższa tabela).

Koszty leczenia można też pokryć inną pożyczką lub kredytem

Zaciągnięcie specjalnej pożyczki medycznej na prywatne leczenie to wariant, który z pewnością jest godny uwagi. Trzeba jednak pamiętać, że pacjent nie musi być ograniczony tylko do oferty ?medycznych? pożyczkodawców. Do pokrycia wszelkich kosztów medycznych (w tym również związanych z zabiegiem), może posłużyć także dowolna pożyczka pozabankowa albo kredyt gotówkowy z banku lub SKOK-u. W przypadku wspomnianych kredytów lub pożyczek, nie istnieje bowiem ograniczenie dotyczące sposobu wydatkowania środków. Banki, SKOK-i oraz pożyczkodawcy zastrzegają jedynie, że klient powinien wydać środki na dowolny cel konsumpcyjny. Sfinansowanie prywatnego leczenia jest właśnie takim celem.

Ciekawym sposobem pokrycia kosztów zabiegu wydaje się skorzystanie z darmowej “chwilówki” dla nowego klienta albo karty kredytowej. W pierwszym przypadku, maksymalny okres spłaty zobowiązania wynosi zwykle 30 dni lub 45 dni. Jeżeli chodzi o karty kredytowe, to ich okres bezodsetkowy zwykle jest ustalany jako 50 dni – 60 dni. Niestety w takim czasie (do 60 dni) wiele osób może samodzielnie zgromadzić kwotę pokrywającą tylko koszt najtańszych zabiegów w ramach prywatnej służby zdrowia.

Dodaj komentarz