Współczesny rynek produktów pożyczkowych rozwija się w coraz bardziej dynamicznym tempie. Stanowi to rezultat nasilonej konkurencji o klienta ze strony banków oraz firm pożyczkowych. Jednym z rezultatów tego procesu jest nieustanne wysyłanie coraz to nowych rozwiązań, które mają możliwie jak najdokładniej trafić w potrzeby oraz preferencje określonych grup konsumentów.

Do takich form produktów pożyczkowych, jak na przykład zakupy ratalne sprzętu RTV, AGD lub samochodów zdążyliśmy się już przyzwyczaić. Rynek jednak nie zatrzymuje się w miejscu: polskie banki oraz firmy pożyczkowe cały czas starają się wdrażać rozwiązania, które sprawdziły się już na Zachodzie. Jedną z takich właśnie, stosunkowo nowych w polskich realiach możliwości są kredyty na leczenie. Jaka jest ich specyfika, gdzie można je otrzymać oraz czym różnią się one od innych produktów kredytowych? Przyjrzyjmy się tej kwestii nieco bliżej i postarajmy się odpowiedzieć na wskazane powyżej pytania.

Czym jest kredyt na leczenie?

Jak sama nazwa wskazuje, kredyty na leczenie są instrumentami pożyczkowymi, których celem jest finansowanie określonych usług medycznych. Zarówno w Stanach Zjednoczonych, jak i w krajach Europy Zachodniej, kredyty na leczenie są zaciągane przez konsumentów przede wszystkim w celu sfinansowania leczenia stomatologicznego. Dostępne dane statystyczne pokazują, że jak na razie sytuacja w Polsce wygląda pod tym względem mniej więcej tak samo.

Mechanizm działania kredytu na leczenie jest podobny, jak ma to miejsce w przypadku innego rodzaju produktów pożyczkowych. Na pierwszym miejscu klient musi dysponować dokładnym “kosztorysem”, a więc najlepiej cennikiem danej usługi medycznej w konkretnym miejscu jej wykonania(gabinecie lub klinice). Po przedstawieniu odpowiednich dokumentów z tego zakresu bankowi lub firmie pożyczkowej, zazwyczaj następuje analiza zdolności kredytowych klienta. Jeżeli zakończy się ona pomyślnie, na konto wykonawcy leczenia lub zabiegu medycznego zostanie przelana kwota stanowiąca równowartość ceny danej usługi. Bardzo często, cała procedura nie trwa dłużej, niż 24 godziny, w rezultacie czego podjęcie leczenia przez pożyczkobiorcę jest możliwe już następnego dnia po zaciągnięciu kredytu.

Okres trwania pożyczki najczęściej wynosi od 6 do 60 miesięcy, chociaż zdarzają się również oferty zawierające jeszcze dłuższe okresy spłaty zobowiązania. Oprocentowanie oraz inne koszty mogą być różne i zależą od takich czynników, jak na przykład indywidualny profil finansowy danej instytucji(banku lub firmy pozabankowej), ocena zdolności kredytowej pacjenta a także wysokość kwoty, na jaką konsument chce zaciągnąć pożyczkę. Tak samo, jak w przypadku innych produktów pożyczkowych, kredyty rozłożone na większą ilość rat są zazwyczaj wyraźnie wyżej oprocentowane, niż pożyczki roczne lub sześciomiesięczne.

Oczywiście, możliwość sfinansowania leczenia lub konkretnego zabiegu poprzez pożyczkę ratalną nie ogranicza się tylko i wyłącznie do leczenia stomatologicznego. Obecnie w Polsce za pieniądze z kredytu na leczenie można sfinansować również zabiegi z zakresu szeroko rozumianej medycyny estetycznej, chirurgiczną korekcję wad postawy lub wad wzroku a nawet leczenie schorzeń urologicznych czy laryngologicznych. Warto jednak pamiętać, że zarówno warunki finansowe kredytu jak i kryteria oceny zdolności kredytowej konsumenta mogą się różnić w zależności od charakteru leczenia, które ma zostać sfinansowane za pomocą kredytu.

Kredyty na leczenie bezpośrednio w placówkach zdrowotnych

Od pewnego czasu polscy konsumenci mają również możliwość korzystania z kredytów na leczenie w ich najbardziej uproszczonej i mobilnej formie. Ze względu na rosnące zainteresowanie pożyczkami na leczenie, coraz większa liczba klinik, przychodni oraz gabinetów medycznych współpracuje z bankami lub firmami pożyczkowymi. Dzięki temu, konsument może zaciągnąć pożyczkę na leczenie bezpośrednio w gabinecie lub przychodni. W ten sposób, cała procedura zostaje uproszczona do minimum a czas, jaki oddziela złożenie wniosku kredytowego od rozpoczęcia leczenia to nieraz tylko kilka godzin, a w niektórych przypadkach nawet zaledwie kilkadziesiąt minut. W ten sposób możliwe jest na przykład rozpoczętego drogiego leczenia stomatologicznego już parę godzin lub nawet kilkadziesiąt minut od momentu postawienia diagnozy przez lekarza specjalistę stomatologa. Co ważne, w wypadku tego rodzaju produktów pożyczkowych bank lub firma pozabankowa są pośrednikami “niewidzialnymi”: podpisanie umowy kredytowej odbywa się tylko i wyłącznie pomiędzy samym klientem a placówką medyczną, która ma przeprowadzić określony zabieg lub proces leczenia. Pod tym względem, leczenie na raty przypomina na przykład ratalny zakup sprzętu elektronicznego w sklepie: procedura oceny zdolności kredytowej potencjalnego pożyczkobiorcy oraz podjęcie decyzji o przyznaniu kredyty przebiega błyskawicznie a wszystko odbywa się “na miejscu”, czyli bez konieczności odwiedzania oddziału banku lub firmy pożyczkowej.

Leczenie na raty zagranicą

Ciekawą możliwość, która jest od pewnego czasu dostępna dla polskich klientów, jest również opcja ratalnego finansowania leczenia poza granicami naszego kraju. Kredyt leczenie poza granicami Polski możemy wziąć zarówno w polskim banku, jak i bezpośrednio w danej zagranicznej placówce medycznej. Co prawda, z możliwości leczenia zagranicą Polacy nadal nie korzystają tak chętnie, jak na przykład Brytyjczycy lub Amerykanie, jednak również w naszych realiach popularność podobnych rozwiązań z każdym rokiem staje się coraz większa. Wynika to z faktu, że polskie społeczeństwo coraz lepiej zarabia. Tym samym, zabiegi medyczne w niektórych krajach Unii Europejskich nie są już poza finansowym zasięgiem statystycznego członka polskiego społeczeństwa. Drugą przyczyną rosnącej popularności tak zwanej “turystyki medycznej” wśród Polaków jest to, że określone zabiegi lub operacje zagranicą często kosztują znacznie mniej, niż w Polsce. Dotyczy to zwłaszcza bardziej zaawansowanych metod leczenia stomatologicznego a także niektórych zabiegów i operacji z zakresu medycyny estetycznej.

Co ważne, w ten sposób można sfinansować również te operacie, zabiegi lub formy leczenia, które z różnych względów nie są dostępne w Polsce. Wykonanie nowoczesnej operacji w Stanach Zjednoczonych za kwotę około 50 tysięcy dolarów jeszcze do niedawna dla ogromnej większości polskich pacjentów było zaporą nie do przejścia. Jeżeli jednak podobna kwota zostaje rozłożona na 50 lub 60 rat, bardzo często sytuacja znacząco się zmienia pod tym względem.

Dodaj komentarz