Praktycznie każdy wchodzący w dorosłość młody człowiek chciałby mieć własne mieszkanie. Dotychczas istniał program pomocowy -Rodzina na swoim?, który w założeniu miał ułatwiać ten krok, jednak skończył się 31 grudnia 2012 roku. Teraz rząd wprowadza coś nowego: -Mieszkanie dla młodych?. Nie wiadomo kiedy dokładnie ma się to stać jednak prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

W tym artykule będzie można dowiedzieć się na czym ten program dokładnie ma polegać. Osoba ubiegająca się o pomoc w zakupie własnych czterech kątów, po pierwsze powinna mieć mniej niż 35 lat a po drugie powierzchnia mieszkania, które musi być zakupione na rynku pierwotnym, nie może przekraczać 75 m kw.  Można być zarówno singlem jak i żyć w małżeństwie nie ma tu obostrzeń jednak jeżeli ma się dzieci można liczyć na dodatkową pomoc. Dokładnie 5% za każde dziecko urodzone w ciągu 5 lat od zakupu. Generalnie państwo ma nam dopłacać 10% do 50 m kw. mieszkania o powierzchni 75 m kw. Oczywiście z pomocy mogą skorzystać tylko te osoby, dla których byłoby to pierwsze lokum. Należy pamiętać, że kredyt należy wziąć na co najmniej 50% wartości nieruchomości, po cenie ustalonej w ustawie, do tego w polskiej walucie. Mieszkanie nie może służyć celom inwestycyjnym, nie można go ani sprzedać ani wynająć.

Nasuwa się pytanie czy zwiększenie popytu, które wywołają dotacje nie spowoduje wzrostu cen, jednak ustawodawca zadbał i o to. Ma mu zapobiec ustalenie maksymalnej ceny za metr kwadratowy w danym regionie. Program -Mieszkanie dla młodych? ma znaczną przewagę nad wcześniejszym -Rodzina na swoim?. Pomoc dostaje się na samym początku, na pokrycie wkładu własnego dzięki czemu nie trzeba płacić drogiego ubezpieczenia. W sumie można zaoszczędzić dwu czy nawet trzykrotnie więcej niż wcześniej.

Dodaj komentarz