Program rządowy ruszył pełną parą. Choć przed wyborami 500 zł miało się należeć każdemu rodzicowi, to na dzień dzisiejszy będzie on wypłacony rodzicom na drugie i na trzecie dziecko. Jest to konkretny zastrzyk gotówki i nie trzeba spełniać żadnych dodatkowych wymagań. Jak i gdzie złożyć wniosek, żeby wziąć udział w Programie Rodzina 500+?

Program Rodzina 500 plus – dla kogo?

?Program Rodzina 500+? to wsparcie rządowe dla drugiego i trzeciego dziecka – aby otrzymać pieniądze nie trzeba spełniać innych warunków. Wyjątkiem są rodziny o niskich dochodach. Jeśli w rodzinie dochód netto na osobę nie przekracza 800 zł (lub 1200 zł w przypadku dziecka niepełnosprawnego), mogą oni również liczyć na dofinansowanie.

Do kiedy należy wypełnić wniosek?

W 2016 roku pieniądze będą wypłacane od dnia 1 kwietnia, dla tych osób, które złożą wniosek nie później niż do 1 lipca 2016. Warto złożyć wniosek do tego terminu, ponieważ wtedy otrzymamy pieniądze również za poprzednie miesiące – np. w czerwcu dostaniemy świadczenie również za kwiecień. Jeśli przystąpisz do programu później, świadczenie będzie wypłacane już prawidłowo, czyli od miesiąca w którym złożono wniosek.

Jakieś kruczki? Drobnym drukiem?

Oczywiście! Świadczenia wymagają składania wniosków co roku, w odpowiednim terminie. Jeśli zapomnisz złożyć wniosku, nie dostaniesz dofinansowania na następny rok. To oczywiście oszczędność budżetu, dlatego rządzący z pewnością liczą na naszą kiepską pamięć.

Gdzie złożyć wniosek?

Cała procedura na szczęście jest bardzo uproszczona i przemyślana, za co możemy pochwalić. Wniosek wypełniamy w banku, w którym mamy konto – nie tylko możemy zrobić to elektronicznie, ale i nie musimy wypełniać długich danych, bo bank dysponuje informacjami o nas. W większości banków można złożyć taki wniosek (m.in. BZ WBK, PKO, Alior, MBank, ING, Raiffeisen, Millennium, T-Mobile czy Orange), choć możemy napotkać jeszcze problemy natury technicznej – jak zwykle to bywa z nowościami w systemach. Niektóre banki, choć podpisały już umowę z rządem, nadal nie dają takiej możliwości, choć ma się to zmienić. Mówimy tu m.in. o Citi Handlowy, Credit Agricole, Deutsche Bank, Euro Bank, Getin Bank, Boś Bank i inne. Warto monitorować na bieżąco sytuację w swoim banku – może to się zmienić w każdym momencie.

Czy warto? Oczywiście. Zawsze jest to dodatkowe wsparcie dla rodziny – dla jednych to inwestycja w edukację dziecka (w tej cenie to co najmniej 2-3 zajęcia dodatkowe, np. z nauki języka obcego, które może wykorzystać w przyszłości), dla innych pieniądze na leczenie czy po prostu na jedzenie. Oczywiście konsekwencje takiego rozdawania pieniędzy mogą przynieść państwu wiele złego – budżet jest, wydawałoby się, wystarczająco napięty. Czy to wesprze naszą demografię? Podobnie – raczej trudno myśleć, że dodatkowe 500 zł w kieszeni pozwoli niezdecydowanym na decyzję o potomku. Ale skoro pieniądze są – warto po nie sięgnąć, jeśli mamy taką możliwość.

Dodaj komentarz