Ślub w Gdańsku – ile to kosztuje?

Ślub to najpiękniejszy dzień w dla większości par. Niestety, również bardzo kosztowny. Wydatki potrafią znacznie przekroczyć dochody i zwykle opiewają na pięciocyfrowe kwoty. Aby ułatwić narzeczonym zarządzanie ślubnym budżetem, Grupa Portali Weselnych zorganizowała Ogólnopolskie Badanie Nowożeńców, w których wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski. Ankieta dotyczyła ślubnych wydatków, tradycji i ciekawostek, a niektóre odpowiedzi naprawdę zaskakują. Jak więc kształtuje się sytuacja w województwie pomorskim?

Koszty ślubu a zarobki

Według badań Głównego Urzędu Statystycznego z maja 2016 roku mieszkańcy województwa pomorskiego zarabiają średnio 4 340 zł brutto. Wynik ten plasuje region na drugim miejscu, zaraz za województwem mazowieckim. Najbardziej dochodowe branże to transport i gospodarka magazynowa (4 884 zł), obsługa rynku nieruchomości (4 671 zł) oraz sektor przedsiębiorstw (4 397 zł). Jak się to przekłada na ślubne wydatki? Zorganizowanie wesela w Gdańsku kosztuje około 40 000 zł, co sprawia, że dobrze zarabiająca osoba powinna odkładać na ten cel 10 lat. Co się składa na tak wysokie wydatki?

Przede wszystkim należy kupić suknię ślubną oraz zorganizować oprawę muzyczną, za co zapłacić należy od 2 000 do 4 000 zł za każde. Ponadto opłacenie ślubnego fotografa oraz kamerzysty z to kolejne 1 000 – 2 000 zł (zobacz bazę 557 fotografów ślubnych z Gdańska). A to przecież tylko niektóre wydatki, bo zapłacić trzeba za salę, katering, alkohol, garnitur, obrączki, zaproszenia i samą ślubną ceremonię. Ta z kolei zazwyczaj kosztuje od 400 do 600 zł, choć niektórzy (3%) zapłacili za mszę nawet powyżej 1 000 zł.

Zarówno w województwie pomorskim, jak i zachodnio-pomorskim i mazowieckim organizowane są najdroższe wesela, a najhojniejsze są pary w wieku 21-24 lata. Ponadto w słynnych kopertach zwracają się zazwyczaj śluby, których budżet nie przekroczył 20 000 zł, a aż 66% ankietowanych przyznaje, że prezenty nie pokryły kosztów zorganizowania uroczystości.

Plener, film, zdjęcia 

Wszystkie ankietowane pary, przy wyborze fotografa ślubnego z Gdańska korzystały z usług portalu fotograf-wesele.pl i aż 90% jest usatysfakcjonowanych ślubnymi zdjęciami. Zadowolenie z filmu wyraziło natomiast 68% młodych małżeństw. Co ciekawe, aż 98% zdecydowało się na zdjęcia, natomiast na film zaledwie 62%. Narzeczeni z pomorza kierowali się różnymi aspektami. Dla zdecydowanej większości (52%) największe znaczenie miała estetyka portfolio, a tylko dla 35% liczyła się cena.

Coraz popularniejsze staje się również organizowanie ślubnych sesji plenerowych. Jednak 73% zdecydowało się na zorganizowanie jej w terminie innym niż ślub i wesele. Najczęstszymi miejscami wybieranymi przez młode pary były: zamek w Mosznej, Zakopane, nadmorskie kurorty czy romantyczny Wrocław. Fotografowie i kamerzyści ślubni z Gdańska w swoich ofertach mają również inne dodatkowe opcje, spośród których największą popularnością cieszą się klasyczne albumy i fotoksiążki (61%). Zaledwie 6% skorzystało z możliwości nagrania krótkiego wideo z podziękowaniami dla rodziców.

Oszczędności i ciekawostki 

Gdzie więc szukać oszczędności? Niektóre pary na przykład nie zapraszają na wesele dzieci swoich bliskich. Można również wybrać mniej popularny zespół, zrezygnować z drogiej sali, wybrać skromniejszą sukienkę. Sposobów jest wiele.

Zorganizowanie ślubu i wesela trwa zazwyczaj rok czasu, a tylko 6% zdecydowało się na skorzystanie z pomocy konsultanta ślubnego. W porównaniu z latami poprzednimi można zauważyć rosnącą popularność organizatorów ślubów. Pytania zadawane w ankiecie dotyczyły wielu aspektów. Pary zostały między innymi zapytane o najbardziej nietrafione prezenty. I tutaj odpowiedzi są zaskakujące, bowiem wśród ślubnych podarków znalazły się ścierki, płaczące lalki, tanie wina, a nawet… puste koperty. Warto zapoznać się także z artykułem: Jak mądrze oszczędzić na weselu.

Co bardzo zadowalające, aż 90% par przyznaje, że powodem ślubu była miłość, 3% pobrało się ze względu na ciążę, a aż 6% żałuje tej decyzji niespełna rok po zawarciu małżeństwa. Noc poślubną celebrowało 50% par, a czystość do ślubu zachowało aż 11%. Na szczęście, w przeciwieństwie do lat poprzednich, nie pojawiały się już odpowiedzi, że małżeństwo zostało zawarte ze względu na głupotę, desperację czy chęć założenia wymarzonej sukni.

Czytaj także: Ile kosztuje ślub w Toruniu?

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here