Terminale płatnicze są coraz częściej wykorzystywane w wielu różnych branżach. Bardzo praktycznym rozwiązaniem jest przyjmowanie płatności bezgotówkowych w gabinetach lekarskich. Sprawdź, co warto wiedzieć na ten temat!
Coraz więcej osób woli płacić kartą lub smartfonem zamiast gotówką. Czy w związku z tym warto mieć terminal płatniczy w swoim gabinecie lekarskim? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w naszym poradniku!
Czy lekarz musi korzystać z terminala płatniczego?
Nowy Polski Ład, który wszedł w życie na początku 2022 roku, nałożył na przedsiębiorców obowiązek zapewnienia w swojej firmie możliwości zapłaty bezgotówkowej przy użyciu instrumentu płatniczego – czyli za pomocą polecenia przelewu, aplikacji płatniczych, kart płatniczych lub systemu Blik. Obowiązek dotyczy przedsiębiorców zobligowanych do posiadania kasy fiskalnej (należą do nich m.in. lekarze i dentyści). Nie oznacza to jednak, że każdy właściciel gabinetu lekarskiego musi zainwestować w terminal płatniczy. Wystarczające jest umożliwienie pacjentowi płatności przelewem lub za pośrednictwem systemu Blik. Niemniej jednak istnieje wiele powodów, dla których warto posiadać terminal płatniczy w swoim gabinecie.
Terminal płatniczy w gabinecie lekarskim – dlaczego warto?
Terminale płatnicze wpływają pozytywnie na rozwój firm z różnych branż. Z urządzeń do płatności bezgotówkowych korzysta coraz więcej przedsiębiorców. Mimo to wielu lekarzy uważa, że terminal płatniczy to niepotrzebny koszt, który w żaden sposób nie wpłynie na jakość świadczonych usług i liczbę przyjmowanych pacjentów. Nic bardziej mylnego! Korzystanie z terminala płatniczego w gabinecie lekarskim ma wiele zalet. Oto najważniejsze z nich:
- Wygoda dla pacjenta – wiele osób jest przyzwyczajonych do regulowania należności metodą bezgotówkową. Brak terminala płatniczego w gabinecie może skutecznie zniechęcić pacjentów do kolejnych wizyt u danego lekarza.
- Wzrost liczby pacjentów – możliwość wygodnej płatności kartą zachęca pacjentów do wizyty w danym gabinecie lekarskim.
- Szybka obsługa pacjenta – transakcje bezgotówkowe są zdecydowanie szybsze niż płatność gotówką, wydawanie reszty itd.
- Bezpieczeństwo transakcji – brak ryzyka przyjęcia fałszywego banknotu czy popełnienia błędu przy wydawaniu reszty.
- Intuicyjna obsługa – z terminala płatniczego można łatwo korzystać za pomocą zaledwie kilku przycisków.
- Renoma gabinetu lekarskiego – gabinety, które umożliwiają płatności przy pomocy terminala płatniczego, są postrzegane przez pacjentów jako bardziej nowoczesne i prestiżowe.
Jaki terminal płatniczy wybrać do gabinetu lekarskiego?
Rodzaj terminala płatniczego powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb przedsiębiorcy. Podczas wyboru urządzenia warto wziąć pod uwagę obrót firmy, średnią liczbę dokonywanych transakcji i rodzaje kart płatniczych obsługiwanych przez dany terminal, a także możliwość obsługi płatności zbliżeniowych czy płatności smartfonem. Wybór urządzenia do płatności bezgotówkowych powinien być przemyślaną decyzją. W kwestii doboru odpowiedniego terminala warto skorzystać z pomocy dostawcy.
Czy lekarz może otrzymać darmowy terminal płatniczy?
Wielu lekarzy obawia się, że korzystanie z terminala płatniczego nie będzie dla nich opłacalne. Warto jednak wspomnieć, że użytkowanie terminala wcale nie musi się wiązać z wysokimi kosztami. Duża część lekarzy może bowiem przystąpić do Programu Polska Bezgotówkowa, w ramach którego można odebrać terminal za 0 zł i korzystać z niego za darmo przez okres 12 miesięcy. Terminale dla lekarzy od PEP mogą otrzymać przedsiębiorcy, którzy w ciągu ostatnich 12 miesięcy nie korzystali z terminali płatniczych.