Ubezpieczenie mieszkania chroni miejsce, które zabezpiecza podstawowe potrzeby bytowe. Dom i mieszkanie dają poczucie bezpieczeństwa, są przysłowiowym własnym miejscem na ziemi – naszym azylem niezwykle ważnym ze względów emocjonalnych, ale też cennym składnikiem posiadanego majątku. Na jego zdobyciu i wygodnym urządzeniu niejednokrotnie skupia się całe ludzkie życie. Jego utrata lub poważne uszkodzenia zawsze są traumą, jednak przed materialną stroną tych szkód można się zabezpieczyć, wykupując ubezpieczenie mieszkania.
Jak je wybrać? Jakie szkody pokryje i ile może kosztować?

Zakres ochrony
Zakres ochrony ściśle wynika z oceny ryzyka, na jakie może być narażony twój dom lub mieszkanie. Podstawowy pakiet ochronny zapewni ci ochronę przed zdarzeniami losowymi takimi jak pożary czy huragany. Nieprzyjemne zdarzenia, jakie mogą ci się przydarzyć, trudno oczywiście przewidzieć ze stuprocentową dokładnością, ale niektóre z nich zdarzają się statystycznie częściej od innych.

Jeśli mieszkasz na terenach narażonych na powodzie, upewnij się, że ubezpieczenie obejmuje również skutki powodzi, jeśli nie uzupełnij ochronę o to ryzyko. Kolejne zdarzenia, które występują relatywnie często to zalania mieszkań przez sprzęty AGD (pralki, zmywarki) lub pękające rury, zalania domów przez deszcze z powodu nieszczelności dachu i ich skutki w postaci awarii i poważnych uszkodzeń sprzętów domowych.

Zanim wykupisz ubezpieczenie, przeanalizuj ryzyko awarii posiadanych instalacji, bo to one najczęściej są przyczynami nieszczęść.

Nie tylko mieszkanie i ściany
Możesz oczywiście ubezpieczyć same ściany tzn. mieszkanie lub dom jako budynek zapewniający ci dach nad głową. Takie ubezpieczenie będzie tanie, ale czy zapewni ci pełną ochronę? Niekoniecznie. Oprócz mieszkania lub domu warto ubezpieczyć wyposażenie, a jeśli mieszkasz na większej posesji również związane z nią na trwale elementy. Być może przyda ci się ubezpieczenie komórki lokatorskiej, wszystkich lub przynajmniej części budynków gospodarczych, a nawet ogrodzenia twojej posesji.

Pomoc w nagłych wypadkach i odpowiedzialność cywilna
Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej w życiu prywatnym, o ile zechcesz dokupić je do ubezpieczenia mieszkania lub domu, ochroni cię przed skutkami szkód, które ty lub twoi domownicy możecie wyrządzić sąsiadom. Jeśli zalejesz mieszkanie sąsiada z piętra niżej, będzie chronić cię właśnie taka polisa. Bardzo funkcjonalnym dodatkiem jest też ubezpieczenie assistance, dzięki któremu zyskasz pomoc w razie wystąpienia jakiejś domowej awarii.

Wartość wyposażenia
Decydując się na ubezpieczenie mieszkania, upewnij się, że ochrona obejmie również jego wyposażenie. Jego wartość objęta będzie w tzw. sumie ubezpieczenia. Jeśli ją zaniżysz, w razie wystąpienia szkody, ubezpieczyciel oceni ponownie jego wartość i może obniżyć wysokość wypłaty zgodnie z zasadą proporcjonalnej redukcji odszkodowania.
Jeśli posiadasz jakieś szczególnie wartościowe przedmioty, zgłoś je ubezpieczycielowi i je również ubezpiecz.

Ubezpieczenie od kradzieży
Przyda ci się na pewno na czas dłuższego wyjazdu, ale i na co dzień, jeśli wiele czasu spędzasz poza domem. Wiedz jednak, że w przypadku tego ubezpieczenia i ty, jako właściciel domu lub mieszkania, musisz się trochę postarać – towarzystwo sprzeda ci polisę od kradzieży i przejmie odpowiedzialność za szkody jedynie wtedy, gdy zabezpieczysz mieszkanie i / lub dom zgodnie z jego wymaganiami. Dodatkowe zabezpieczenia ponadstandardowe, które zainstalujesz (umowa z firmą ochroniarską, drzwi antywłamaniowe) mogą wpłynąć na zmniejszenie wysokości składki.

Koszt ubezpieczenia i wysokość odszkodowania
Im cenniejszy jest twój dom lub mieszkanie i im szerszy zakres ochrony ubezpieczeniowej i wyższe sumy ubezpieczenia – tym więcej zapłacisz za polisę i, proporcjonalnie, tym większe odszkodowanie uzyskasz.
Za ubezpieczenie samych ścian możesz zapłacić nie więcej niż kilkadziesiąt / sto kilkadziesiąt złotych, ale czy takie ubezpieczenie ci wystarczy? Niekoniecznie.
Wybierając polisę dla siebie oceń przede wszystkim to, jak wysokie składki możesz opłacać bez szkody dla własnego budżetu i jaki zakres ochrony zapewni ci poczucie bezpieczeństwa.

Dodaj komentarz