Większa informatyzacja i zniesienie właściwości miejscowej urzędów skarbowych – tak wyglądają zmiany szykowane w najbliższym czasie przez Ministerstwo Finansów. W praktyce oznacza to, że sprawy podatkowe będzie można załatwić w dowolnej placówce fiskusa w Polsce, a w wielu przypadkach, by to uczynić nie trzeba będzie wychodzić z domu.

Zmiany na pewno ułatwią życie obywatelom, ale jak nie kryją też przedstawiciele resortu finansów, pozwolą na zwiększenie skuteczności aparatu skarbowego. Niejednokrotnie miejsce prowadzonej działalności gospodarczej nie pokrywa się z siedzibą przedsiębiorstwa, a w konsekwencji miejscowemu przyporządkowaniu pod właściwy urząd. Już niedługo każda placówka skarbówki będzie mogła z łatwością przeprowadzić kontrolę dowolnego podmiotu.

Innym aspektem przygotowywanych zmian jest zwiększenie informatyzacji działania urzędów skarbowych. Dotyczy to przede wszystkim rozwoju projektu e-urząd. Ma on na celu umożliwienie obywatelom dokonywania rozliczeń i załatwienia innych spraw prawno-skarbowych bez konieczności wychodzenia z domu. Obecnie część z tego typu rozwiązań jest już stosowana i cieszy się sporą popularnością, jak np. aplikacja „Twój e-PIT”. Za jej pośrednictwem wysyłanych jest 90 proc. deklaracji. Ministerstwo Finansów chwali się też sukcesem elektronicznych odpraw celnych. Obecnie aż 95 proc. kontenerów przechodzi odprawę zanim statek dopłynie do portu.

Eksperci wskazują, że fiskus pod względem rozwiązań technologicznych powinien iść jeszcze dalej – w kierunku podatków w czasie rzeczywistym i bez deklaracji. Takiego zdania jest m.in Marcin Sidelnik, partner w PwC, który wypowiedział się w trakcie debaty „Technologie w podatkach”, zorganizowanej przez PAP i firmę doradczą PwC. Zdaniem eksperta, Polska powinna brać przykład z Hiszpanii, Włoch, Węgier czy Chiny, gdzie dane podatkowe przesyłane są w czasie rzeczywistym. W naszym kraju natomiast Jednolity Plik Kontrolny wysyłany jest w cyklu miesięcznym. Na razie jednak Ministerstwo Finansów nie przewiduje pod tym względem większych zmian.

Dodaj komentarz