W związku z trwającą epidemią koronawirusa i wprowadzonymi z tego tytułu ograniczeniami prezydent Andrzej Duda zapowiedział stworzenie warunków, które umożliwiłyby „w łatwy i dostępny dla każdego sposób” zawieszenie bez żadnych konsekwencji spłaty rat kredytu na okres kilku miesięcy. Temat ten miał być już omawiany z przedstawicielami sektora bankowego. Odniósł się też do niego podczas specjalnej konferencji prezes Związku Banków Polskich.

– Widzę bardzo dużą wolę wyciągnięcia ręki do potrzebujących klientów ze strony prezesów banków, ze strony sektora bankowego – powiedział prezydent po rozmowach z przedstawicielami banków w sprawie wprowadzenia wakacji kredytowych. Jest to zbieżne z opinią Związku Banków Polskich, który zapowiedział, że będzie rekomendował instytucjom bankowym wprowadzenie „uproszczonej procedury” w przyznawaniu karencji przy spłacie kredytów. W praktyce oznacza to, że kredytobiorcy będą mogli przesunąć w czasie spłatę swego zobowiązania. W rezultacie wydłuży się też okres spłaty.

Prezes Związków Banków Polskich Krzysztof Pietraszkiewicz zapowiada, że ZBP będzie rekomendował bankom maksymalne uproszczenie procedur w obecnej sytuacji, co jednak będzie się wiązać z generacją kosztów po stronie sektora bankowego. Przewidywane jest jednak wsparcie dla banków ze strony Narodowego Banku Polskiego i przyzwolenie na działania niestandardowe w ramach własnych regulacji, gdyż należy zachować stabilność sektora bankowego w Polsce.

Zapowiadane wakacje kredytowe nie mają jednak dotyczyć wszystkich klientów, lecz jedynie tych, którzy „znajdą się w kłopotliwej sytuacji” w związku z trwającą epidemią koronawirusa. Jak tłumaczył prezes Pietraszkiewicz, dotyczy to osób, które zachorowały, przez co były zmuszone do „działań uniemożliwiających regularną obsługę zobowiązań”.

Kolejnym zapowiadanym rodzajem wsparcia jest podwyższenie do 100 zł limitów bezodsetkowych na kartach płatniczych. W niedługim czasie ma zostać też zainstalowane kilka tysięcy dodatkowych terminali POS, w pierwszej kolejności w tych miejscach, gdzie ma miejsce częsty kontakt między klientem a usługodawcami.

Prezes ZBP zapowiada, że szczegółowe rekomendacje dla banków w związku z możliwością odłożenia spłaty kredytu zostaną przygotowane w ciągu najbliższych dni. Warto jednak dodać, że w ofercie wielu kredytów hipotecznych jest już przewidziany jest okres wakacji kredytowych, bez względu na podany we wniosku powód.

Dodaj komentarz