Wiele osób stojących przed decyzją o zakupie mieszkania zastanawia się czy warto korzystać z pomocy pośrednika, czy też korzystniej byłoby samemu odnaleźć korzystną ofertę. Nierzadko kupujący mieszkanie postrzegają zawód pośrednika w branży nieruchomościowej, jako stronę, która w istocie nie wnosi żadnej wartości do transakcji. W opinii takich klientów jedyną zauważalną akcją, jaką pośrednik wykonuje jest pobranie należytej prowizji, która zdaniem wielu kupujących jest nieuzasadnionym wynagrodzeniem. Czy warto zatem korzystać z usług pośredników decydując się na kupno lub wynajem nieruchomości? A może znacznie lepszym wyjściem będzie samodzielne rozpoznanie rynku oraz ofert nieruchomości?

Niechęć do pośredników

W mentalności polskich kupujących nieustannie pokutuje przeświadczenie, że korzystanie z profesjonalnych usług w przypadku prac czy też czynności, które z powodzeniem można wykonać samodzielnie, jest najzwyklejszym w świecie marnotrawstwem środków, które można by spożytkować w inny sposób. I choć być może to stwierdzenie jest prawdziwe w wielu przypadkach, nie do końca znajduje potwierdzenie w tak skomplikowanej branży jaką jest rynek nieruchomości.

Korzystanie z pomocy pośrednika ma swoje plusy

Przede wszystkim korzystając z pomocy pośrednika można wiele zyskać. Przede wszystkim pośrednik, który wykonuje swoją pracę sumiennie jest profesjonalistą, który zajmie się merytorycznym i wartościowym przygotowaniem wszelkich danych istotnych przed podjęciem decyzji o zakupie bądź wynajmie nieruchomości. Profesjonalny pośrednik nie tylko dysponuje wiedzą na temat nieruchomości, jej rozplanowania, mocnych i słabych punktów oraz lokalizacji, ale także obiektywnie przedstawi możliwości związane z aranżacją przestrzeni, funkcjonalnością pomieszczeń oraz koniecznymi poprawkami.

Ponadto, niezmiernie istotną kwestią jest fakt, że w przypadku korzystania z usług agencji pośrednictwa nieruchomości odpada kwestia zajmowania się skomplikowaną dokumentacją prawną oraz notarialną – znaczącą część pracy wykona za nas pośrednik, przygotowując stosowne dokumenty. Ponadto, korzystając z usług pośrednika, zyskujemy pewność, iż stan prawny oraz notarialny budynku został prześwietlony i nie narazimy się na nieprzyjemności związane z nierozwiązanymi kwestiami prawnymi tuż po nabyciu nieruchomości. Warto także nadmienić, że biura pośrednictwa w branży nieruchomości są zobowiązane do pokrycia strat związanych ze szkodami, zatem w przypadku niedopełnienia bądź niewłaściwego wypełnienia obowiązków, istnieje prawna możliwość domagania się odszkodowania od pośrednika.

Wygoda kosztuje

Korzystanie z usług pośrednika ma swoje plusy, jednak jednym z najbardziej zniechęcających czynników dla potencjalnych kupujących są kwestie finansowe. Najczęściej prowizja dla biura nieruchomości kształtuje się na poziomie 1,5 – 3 proc. netto prowizji od jednej ze stron transakcji. W praktyce najczęściej kwota prowizji zbywcy jest wliczona w stawkę budynku, zatem prowizja w całości ponoszona jest przez kupującego. Dodatkowo, w niektórych przypadkach należy także doliczyć kwotę podatku od czynności cywilno-prawnych, w wysokości 2 proc. To wszystko sprawia, iż kupując nieruchomość wartą 300 tysięcy złotych musimy liczyć się z dodatkowymi kosztami na poziomie 15 tysięcy złotych, które zostaną doliczone do kwoty transakcji w przypadku skorzystania z usług pośrednictwa. Dla wielu jest to spory wydatek, którego nie są w stanie ponieść w związku z zakupem nieruchomości. W przypadku wynajmu nieruchomości poprzez biuro, wynagrodzenie dla agencji najczęściej opiewa na kwotę jednorazowego czynszu miesięcznego.

Skąd zatem popularność pośredników?

Większość kupujących najchętniej odrzuciłaby pomoc pośrednika, zachowując kwotę wynagrodzenia za jego pracę. Ponadto, niejednokrotnie strony transakcji próbują zawrzeć umowę wyłączając biuro pośrednictwa. Takie praktyki są jednak przez agencje nieruchomości wyłapywane i zwalczane. Warto podkreślić, że usługi agencji pośrednictwa nieruchomości nieprzypadkowo są tak popularne. Wiąże się to z faktem, że aż 95% ofert to oferty zamieszczone przez biura nieruchomości, podczas gdy jedynie 5% stanowią indywidualne ogłoszenia. Skąd tak duża popularność agencji pośrednictwa? Odpowiedź na to pytanie jest prosta.

Po wystawieniu ogłoszenia przez indywidualną osobę, natychmiast można się spodziewać wzmożonego kontaktu ze strony biur nieruchomości. Taka usługa dla zbywcy jest szczególnie opłacalna: biura zajmują się pozyskaniem klientów na nieruchomość, przeredagowują treść ogłoszenia, a także dbają o profesjonalne, przyciągające uwagę zdjęcia. Dla kupującego oznacza to większe koszty, ale także większą wygodę i pozbycie się części ciążącej na kupującym odpowiedzialności. Wobec tych dwóch aspektów, trudno nie zgodzić się z faktem, iż usługi biur nieruchomości, choć słono kosztują, w ostatecznym rozrachunku mogą okazać się bardzo opłacalne dla obu stron. Sprzedający może liczyć na szybkie znalezienie kupca bądź najemcy, natomiast kupujący ma dostęp do indywidualnie dobranych i sprawdzonych ofert, objętych gwarancją bezpieczeństwa.

Ponadto, niejednokrotnie pośrednicy w branży nieruchomości wykorzystują swoją sieć kontaktów, aby wynegocjować jak najlepsze stawki dla nabywcy u notariusza. Nierzadko pomagają też w załatwieniu procedur dotyczących kredytu hipotecznego. Nie bez znaczenia jest także fakt, iż dobry pośrednik jest w stanie wynegocjować jak najlepszą stawkę dla nabywcy, koncentrując się na ofertach dobranych indywidualnie do potrzeb, co prowadzi do znacznej oszczędności czasu, a tym samym pieniędzy. Zaoszczędzone chwile można spędzić z rodziną lub wykorzystać je w efektywny sposób, co bez pomocy pośrednika okazałoby się niemożliwe do zrealizowania.

Bez pośrednika taniej?

Mimo wszystko, trzeba jednak zauważyć, że zakładając uczciwość sprzedającego, kupno nieruchomości bez udziału agencji pośrednictwa będzie znacznie tańsze. Dla wspomnianego mieszkania za 300 tys. zł, jeżeli prowizja od kupującego i sprzedającego wynosiłaby 3% oraz VAT, to łącznie kwota ta sięgnie aż 6,46% – co w tym przypadku daje 19 380 zł! Biorąc pod uwagę, że często w sprytny sposób koszty te są w całości przenoszone na kupującego – kwota ta jest naprawdę wysoka. Jest to jednak cena, którą płaci się za szybsze skojarzenie ze sobą stron transakcji oraz zwiększone bezpieczeństwo, choć w praktyce wynegocjowanie odszkodowania od pośrednika nieruchomości może okazać się bardzo trudne.

Podsumowując?

Zakup bądź wynajem mieszkania bez korzystania z usług agencji pośrednictwa nieruchomości może okazać się znacznie tańszy, jednak jest obarczony sporym ryzykiem i wymaga dokładnej znajomości procedur prawnych oraz notarialnych. Z kolei usługi pośrednika w większości przypadków prowadzą do znacznego zwiększenia kwoty wynajmu bądź zakupu, choć w niektórych przypadkach mogą okazać się bardziej korzystne. Ma to miejsce w przypadku chociażby pośredników o doskonałych zdolnościach negocjacyjnych, którzy potrafią wykorzystać swoje umiejętności do wywalczenia jak najlepszej stawki dla nabywcy.

Dodaj komentarz