Zgodnie z obowiązującą od września tego roku Dyrektywą o usługach płatniczych 2 (PSD2) banki powinny wdrażać usługę dostępu do informacji o rachunkach płatniczych w poszczególnych instytucjach finansowych w ramach jednej bankowości elektronicznej. Pierwszymi bankami na polskim rynku, które to uczyniły są ING Bank Śląski oraz Nest Bank.

W praktyce oznacza to, że klienci tych banków uzyskają w systemie bankowości elektronicznej dostęp do podglądu wszystkich swoich kont i kart, nawet tych z innych banków. Przedstawiciele ING i Nest Banku podkreślają, że takie rozwiązanie to ogromna oszczędność czasu i wygoda dla tych, którzy posiadają kilka rachunków lub korzystają usług w różnych instytucjach bankowych. Użytkownicy nie będą już musieli za każdym razem logować się do nowego systemu, tylko za jednym zamachem otrzymają pełen przegląd swoich finansów i będą mogli kontrolować wpływy i wydatki na każdym rachunku.

W Nest Banku jednoosobowe firmy oraz klienci indywidualni mają możliwość umieszczania informacji o posiadanych rachunkach w innych bankach, prowadzonych w polskich złotych poprzez import do modułu Moje Finanse bankowości internetowej Nest Banku plików PDF z historią lub wyciągiem danego rachunku. Już niedługo ten proces ma przebiegać w sposób automatyczny.
Wśród proponowanych przez Nest Bank udogodnień jest też możliwość przeniesienia odbiorców przelewów z jednego banku do drugiego oraz transferowania środków między rachunkami w różnych bankach.

Usługa uruchomiona w Moim ING obejmuje obecnie podgląd na karty i konta z mBanku i Banku Millenium, jednak lista ta będzie sukcesywnie powiększana w miarę postępów w wypełnianiu narzuconych kryteriów. Wdrożenie dyrektywy PSD2 wiąże się bowiem ze spełnieniem wyśrubowanych standardów technologicznych i bezpieczeństwa. Korzystanie z zintegrowanej bankowości jest w pełni bezpłatne, dostępne zarówno w wersji mobilnej, jak i standardowej. Należy się spodziewać, że niedługo inne banki pójdą w ślady ING i Nest Banku.

Dodaj komentarz