Gdy rozpoczynamy poszukiwania projektu domu, powinniśmy dysponować już działką budowlaną. Ta kolejność zakupów nie jest przypadkowa, poszczególne parametry działki mają bowiem bezpośredni wpływ na rodzaj budynku, jaki może na niej powstać. Na co zwrócić uwagę, wybierając działkę?

Oczywistym kryterium jest lokalizacja. Jest to kwestia, która w dużej mierze zależy od indywidualnych preferencji i upodobań; jedni wolą działkę położoną blisko centrum miasta, inni cenią przede wszystkim spokój i nie jest ich w stanie zrazić nawet perspektywa uciążliwych dojazdów do pracy. Pewne kwestie warto jednak wziąć pod uwagę niezależnie od indywidualnych upodobań. W tym celu dobrze jest wybrać się na wycieczkę i uważnie przyjrzeć się nie tylko najbliższemu sąsiedztwu, ale także dalszemu otoczeniu. Na przykład składowisko odpadów nie musi znajdować się tuż za płotem, aby dało się we znaki. – Poza walorami krajobrazowymi warto zwrócić uwagę również na sposób usytuowania nieruchomości względem stron świata. Za najbardziej korzystne uważa się działki z wjazdem zlokalizowanym od strony północnej ? wyjaśnia ekspert Tooba.pl. Dobrze jeśli działka posiada dostęp do drogi publicznej i jest wyposażona w media. W razie ich braku nie zaszkodzi sprawdzić, jakie są możliwości oraz koszty ich przyłączenia.

Jednym z podstawowych parametrów działki jest wielkość jej powierzchni. W dużej mierze determinuje wybór projektu domu oraz pozwala odpowiednio zaplanować jego otoczenie. Obok wielkości istotny jest także kształt nieruchomości. Im bardziej regularny, tym lepiej. Niestandardowe wymiary działki zawężą ofertę projektową i utrudnią zagospodarowanie ogrodu.

Jeśli działka spełnia nasze wymagania, czas przyjrzeć się jej od strony lokalnych zapisów. Najważniejszym dokumentem jest miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego, z którego dowiemy się, czy na wybranym terenie jest w ogóle możliwa budowa domu, a jeśli tak, to jaki kształt może przybrać budynek. Jeśli dla danej lokalizacji nie uchwalono planu miejscowego, do urzędu gminy trzeba wystąpić z wnioskiem o wydanie decyzji na temat warunków zabudowy. Nie trzeba być właścicielem działki, aby wnieść taki wniosek, trzeba natomiast liczyć się z tym, że wydanie decyzji może zając nawet kilka miesięcy. Uzyskanie warunków zabudowy jest trudniejsze w przypadku braku domów lub rozpoczętych inwestycji budowlanych w sąsiedztwie.

Zanim dojdzie do podpisania przedwstępnej umowy sprzedaży, trzeba jeszcze sprawdzić, czy działka nie jest obarczona wadami fizycznymi lub prawnymi. W tym pierwszym przypadku chodzi głównie o stare drzewa i budowle, które mogą okazać się trudnymi do usunięcia pomnikami przyrody lub zabytkami. Z księgi wieczystej natomiast dowiemy się, czy nieruchomość jest wolna od obciążeń. Dobrze jest dodatkowo uzyskać od sprzedającego zaświadczenie z urzędu skarbowego o braku zaległości podatkowych. Można też wynająć prawnika, który przeprowadzi dokładny audyt nieruchomości, a zakupu dokonać u licencjonowanego pośrednika, który zagwarantuje bezpieczeństwo transakcji.

Dodaj komentarz