Statystyki są zatrważające – ponad połowa Polaków nie ma żadnych oszczędności. Po części wynika to zapewne z braku środków finansowych, które dałoby się odłożyć, po części z braku nawyku oszczędzania. Zarządzając budżetem domowym zbyt rzadko myślimy o tym, by coś odłożyć na czarną godzinę.
Zdecydowana większość polskich rodzin żyje od wypłaty do wypłaty, na co dzień borykając się z dopięciem domowego budżetu tak, by wydatki nie przekroczyły przychodów. Metod zarządzania domowymi finansami jest tyle, ile gospodyń domowych. Z niewiadomych powodów utarło się, że to kobiety -prowadzą dom? i nawet jeśli pracują zawodowo, to one żonglują rodzinnym budżetem. Jakie metody stosują najczęściej?
Proste, sprawdzone metody gospodarowania pieniędzmi
Jedną z najpopularniejszych metod jest rozpoczynanie miesiąca od opłacenia wszystkich rachunków i zobowiązań. To, co zostaje, rozdysponowywane jest na bieżące potrzeby. Jeśli na koniec miesiąca zostanie jakaś wolna gotówka, na ogół przeznaczana jest na jakiś wydatek ekstra. Jedynie co dziesiąta rodzina odkłada takie pieniądze do banku lub przysłowiowej skarpety.
Inną równie popularną metodą jest dzielenie pieniędzy na mniejsze kwoty w zależności od potrzeb: tyle na rachunki, tyle na jedzenie, tyle na środki czystości, tyle na ubrania, tyle na przyjemności. Przy korzystaniu z tej metody częściej pojawia się wariant: tyle na czarną godzinę.
Jak sobie radzić z brakiem płynności finansowej
Najtrudniejszą formą prowadzenia rodzinnych finansów jest brak stałej pensji, a jedynie wypłata po wykonaniu zlecenia. W takim wypadku trudno cokolwiek zaplanować czy odłożyć w dłuższej perspektywie czasu. Pieniędzy, nawet jeśli są niemałe, musi wystarczyć na nie wiadomo jak długo. Dużo częściej pojawiają się także takie sytuacje, gdy konto świeci pustkami. W takim momencie ratunkiem może być pierwsza pożyczka za darmo przez internet na www.vivus.pl. Minusem tej sytuacji jest sama konieczność zadłużania się, plusem krótki okres decyzyjny, oraz fakt, że oddajemy dokładnie tyle, ile pożyczamy.
Brak planu to błąd
Za całkowitą nieodpowiedzialność można uznać brak jakiegokolwiek planu zarządzania domowym budżetem. Co prawda tego typu postawa częściej jest spotykana u ludzi, którzy mają pieniędzy pod dostatkiem, ale jak wiadomo: fortuna kołem się toczy. Jeśli tylko sytuacja finansowa rodziny na to pozwala, trzeba sporządzić długoterminowy plan zarządzania rodzinnym budżetem, z uwzględnieniem długofalowych oszczędności.
Czym skorupka za młodu nasiąknie…
Zarządzanie domowym budżetem wbrew pozorom nie jest sprawą łatwą. Rozdysponowanie na cały miesiąc większej kwoty nierzadko kończy się fiaskiem. Stąd właśnie dobry zwyczaj dawania kieszonkowego już małym dzieciom i zwiększania kwoty, gdy pociechy dorastają. Jeśli wiedza wyniesiona z domu nie wystarcza, w internecie można znaleźć więcej porad jak zarządzać budżetem domowym.