Nieuchronnie zbliża się termin wykupienia polisy OC dla Twojego auta? Zastanawiasz się jak możesz na niej zaoszczędzić? Podpowiadamy najważniejsze patenty, które pomogą Ci płacić mniej za ubezpieczenie samochodu oraz najważniejsze przyczyny utraty zniżek.

Pakiety

Łączenie kilku pakietów w jednej firmie zwykle opłaca się każdemu konsumentowi i nie inaczej wygląda sprawa z obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Kupując polisę razem z NNW komunikacyjnym, dodatkowymi opcjami typu Assistance, a nawet w połączeniu z ubezpieczeniem domu lub mieszkania może przynieść nam trochę oszczędności. Oczywiście, o ile potrzebujemy dodatkowych ubezpieczeń tego typu. Takie zniżki często nie są widoczne na stronach internetowych Towarzystw, dlatego zawsze warto mieć dobrego agenta ubezpieczeniowego.

Drugi pojazd w tej samej firmie

Podobnie jak z łączeniem różnego rodzaju ubezpieczeń, tak i ubezpieczenie dwóch samochodów u jednego ubezpieczyciela może nam się opłacić. Ubezpieczenie dwóch aut należących do małżonków na preferencyjnych warunkach oferuje wiele firm ubezpieczeniowych – warto zwrócić na to uwagę. Należy pamiętać, że dotyczy to jedynie małżeństw z wspólnotą majątkową.

Ubezpieczenie z kimś posiadającym zniżkę

Patent możliwy tylko dla młodych kierowców. Wystarczy przekonać kogoś, kto ma już wypracowane zniżki (tatę, małżonka), aby stał się współwłaścicielem Twojego samochodu. Firmy ubezpieczeniowe zazwyczaj biorą uwagę osobę z większą ilością zniżek. Oczywiście, takie rozwiązanie ma swoje minusy – w razie kolizji zniżki traci zarówno właściciel jaki i współwłaściciele. Wielu rodziców bardzo wcześnie ubezpiecza różnego rodzaju pojazdy przy współwłasności z dzieckiem i mimo, że przez lata pojazd prowadzą jedynie rodzice, pomagają w budowaniu bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia dla swoich pociech.

Kombinuj!

Jest wiele sposobów na oszczędzeniu na OC – wystarczy czytać uważnie ofertę i negocjować cenę z ubezpieczycielem. Pakiety dealerskie, zniżki przez małżeństwo (jeśli mają wspólnotę majątkową), korzystanie z OC poprzedniego właściciela samochodu, płatność kartą kredytową, PAYBACK i wiele innych sposobów, które pomogą nam pomóc w oszczędności na ubezpieczeniu samochodu. Ważne, żeby aktywnie szukać takich rozwiązań.

A jak stracić zniżki?

Z reguły ubezpieczyciele zabierają 10-20% zniżek za każdą kolizję. Sporo, wziąwszy pod uwagę fakt, że według ustawodawcy bezszkodowym kierowcom przysługuje maksymalnie 60% zniżki na ubezpieczeniu OC. Spowodowany wypadek lub szkoda będzie miała wpływ na wysokość Twoich składek przez kilka lat. Nie ma znaczenia tutaj ani wysokość odszkodowania, ani doświadczenie za kierownicą, ani lojalność wobec ubezpieczyciela. Oczywiście są Towarzystwa, które w jakiś sposób promują kierowców z dużym doświadczeniem i wieloma latami bezszkodowej jazdy – wszystko jednak jest uzależnione od konkretnej sytuacji.

Zniżki można również utracić poprzez przerwę w płaceniu OC. Jeśli przez kilka lat nie posiadałeś samochodu, albo nie płaciłeś składek przebywając za granicą możesz liczyć się z tym, że będziesz miał zwyżkę. Również i w tym wypadku wszystko jest uzależnione od indywidualnego przypadku oraz od konkretnego towarzystwa ubezpieczeniowego.

Dodaj komentarz