Transakcje bezgotówkowe przyjęły się w Polsce bardzo szybko i szybko w wielu miejscach wyparły tradycyjne rozliczenia. Dość powiedzieć, że nasz kraj pod tym względem wyprzedza wiele państw tzw. starej Unii i u nas także wprowadza się prekursorskie rozwiązania związane z płaceniem za pomocą telefonu komórkowego. Taka popularność transakcji bezgotówkowych przekłada się na ilość kart bankowych. Statystycznie jeden Polak ma co najmniej jedną. Zazwyczaj są to karty debetowe i kredytowe, jednak coraz popularniejsze stają się również karty prepaidowowe, czyli przedpłacone.

Co to jest karta przedpłacona?

Karta przedpłacona, z angielskiego zwana prepaid, działa w sposób zbliżony do telefony na kartę. Użytkownik prepaida nie musi posiadać rachunku oszczędnościowo-rozliczeniowego w danym banku, by móc korzystać z takiej karty. Pieniądze na niej pochodzą z dokonanych doładowań. Jeżeli wpłacimy 200 złotych, to z pomocą tej karty można dokonać transakcji do 200 złotych. Gdy osiągniemy ten limit, trzeba kolejny raz doładować, by móc z niej znów korzystać. Jest to zatem coś w rodzaju elektronicznego portfela, w którym przechowujemy potrzebne nam na bieżąco pieniądze.

Oczywiście, karty przedpłacone różnią się między sobą. Można tym samym skorzystać z oferty karty prepaidowej w wersji kredytowej, z rachunkiem technicznym czy ustalonym nominałem. W tym ostatnim przypadku nie możliwości doładowań, gdyż na karcie jest już określona kwota pieniędzy, z której korzystamy do momentu wyczerpania środków. Również karta kredytowa typu prepaid różni się znacząco od zwykłej „kredytówki”. Tym razem nie ma tu żadnych okresów bezodsetkowych, a sposób spłaty niczym się nie różni od zwykłego kredytu gotówkowego.

To co jednak łączy wszystkie te nośniki to forma plastikowej karty z zaznaczonym imieniem i nazwiskiem właściciela, choć jeszcze do niedawna w przypadku prepaid była możliwość wydania karty anonimowej. W żadnym wypadku nie jest natomiast zaznaczona kwota udzielonego limitu na karcie. Te dane przechowywane są na jej mikroprocesorze. Sposób korzystania też jest identyczny. Z wszystkich tych kart można używać do transakcji bezgotówkowych – zbliżeniowo lub za pomocą kodu PIN.

Wygoda i brak formalności

Główną zaletą kart przedpłaconych jest wygoda. Niewątpliwie dzięki nim nie musimy nosić przy sobie duże ilości gotówki, a zakupy są także łatwiejsze, przez brak problemów z wydaniem reszty. Ponadto utrata takiej karty, spowodowana kradzieżą czy zgubieniem nie wiąże się z zagrożeniem naszego rachunku bankowego, lecz jedynie kwoty zgromadzonej z doładowań na karcie. Jeżeli już jesteśmy przy doładowaniach, to można dokonywać ich po wielokroć poprzez wpłatę gotówkową na rachunek techniczny lub zwykły przelew. Nierzadko z wydaniem takiej karty uzyskujemy dostęp do specjalnie dedykowanej bankowości internetowej, co wydatnie ułatwia kontrolę limitu środków i dokonywanie doładowań.

To co jest związane z kartami przedpłaconymi to także mniejsze formalności. Nie musimy zawierać z bankiem umowy na otwarcie konta czy składać wniosek o kredyt. Instytucje finansowe mają zresztą całą gamę tego typu produktów. Do najpopularniejszych należą karty dla biznesu, instytucji publicznych, dla pracowników, dla rozliczeń między pracownikami a kontrahentami.

Produkt dla każdego?

Nie trudno zgadnąć, że karty prapaidowe cieszą popularnością przede wszystkim w sferze biznesowej. Pozwalają one bardzo łatwo rozliczyć i kontrolować wydatki służbowe dokonywane przez pracowników, np. w trakcie delegacji. Karty przedpłacone bardzo dobrze sprawdzają się jako forma „przechowywania” kieszonkowego dla dzieci. Rodzice kontrolują wydatki swoich pociech, łatwo mogą też uzupełnić w nagłych sytuacjach stan ich środków (np. gdy dziecko jest na wycieczce), a natomiast same dzieci uczą się właściwego gospodarowania. Coraz częściej zdarza się, że kartę prepaidową otrzymują beneficjenci szkolnych stypendiów. Niektórzy traktują je jako szczególny rodzaj karty podarunkowej – z zasiloną określoną kwotą, którą można wydać w dowolnym miejscu.

Możliwości zastosowania kart przedpłaconych są zatem bardzo duże i jest to produkt, który może stać się użyteczny praktycznie dla każdego.

Dodaj komentarz