Karta prepaid służy do dokonywania transakcji, ale tylko wtedy, jeśli wcześniej została doładowana pewną kwotą środków. Użytkownik może nią płacić stacjonarnie lub online. A mogą z niej korzystać zarówno dorośli, jak i dzieci od 13. roku życia. Zobacz, w jaki sposób dokładnie działa karta przedpłacona.

Co to jest karta prepaid?

Karta prepaid to po prostu karta przedpłacona. Jest rodzajem karty płatniczej, którą należy zasilić daną kwotą pieniędzy. Bez takiego doładowania korzystanie z tego produktu będzie niemożliwe. Z powodzeniem sprawdzi się w trakcie płatności stacjonarnych, jak i internetowych.

Warto wiedzieć, że istnieją karty przedpłacone w różnych formach, takich jak:

  • karta podarunkowa: środki przelewa się na nią jeden raz. Taki produkt to dobry pomysł na prezent świąteczny, urodzinowy bądź na inne okazje;
  • karta płatnicza do wielokrotnego wykorzystania: jej przykładem jest, chociażby Revolut. Można ją doładować wiele razy i wiele razy dokonywać płatności tudzież innych transakcji;
  • karta wielowalutowa: przyda się przede wszystkim za granicą, a jej największym plusem jest to, że użytkownik nie musi dokonywać przewalutowania już po przybyciu na miejsce;
  • kara kredytowa prepaid: jest formą zobowiązania. Tutaj klient korzysta ze środków banku i musi je potem zwrócić.

Niejednokrotnie jest tak, że karta prepaid jest przypisana do danego rachunku bankowego. W Polsce występują produkty tego typu, jak karta przedpłacona Mastercard albo VISA.

W jaki sposób działa karta prepaid?

Sposób działania karty przedpłaconej jest bardzo prosty. W pierwszej kolejności zasilasz kartę środkami finansowymi, np. za pomocą zwykłego zlecenia przelewu pieniędzy z konta (następuje wówczas tzw. przedpłata). I finalnie możesz dokonywać nią transakcji. W internecie za zakupy online zapłacisz podobnie jak w przypadku innych kart, wpisując w odpowiednie miejsce jej dane.

Transakcje kartą prepaid możliwe są jedynie do tej kwoty, którą została doładowana. Nie ma możliwości stworzenia tutaj salda ujemnego.

Jakie korzyści daje karta prepaid?

  1. Transakcje stacjonarne i internetowe. Jest to duży plus dla użytkownika karty, który może dokonywać płatności tak, jak mu wygodnie.
  2. Prosty i szybki sposób wnioskowania. Z racji tego, że o kartę prepaid można wnioskować poprzez bankowość elektroniczną lub aplikację mobilną, nie musisz przechodzić przez wiele formalności. Plusem jest także szybkość otrzymania decyzji.
  3. Obsługa karty. Nie różni się niczym od korzystania z innych kart płatniczych. Dzięki temu może ją użytkować nawet dziecko.
  4. Opcja przekazania. Właściciel karty może ją podarować np. dziecku lub pracownikowi. Stwarza to przestrzeń do efektywnego zarządzania budżetem firmowym, oraz do edukacji finansowej swoich pociech.
  5. Duży wybór produktów. Karta prepaid może przybierać formę karty podarunkowej, wielokrotnego użytku, karty kredytowej czy wielowalutowej. Jako klient możesz więc wybrać taką, która najbardziej będzie odpowiadała Twoim potrzebom.
  6. Przekazanie konkretnej kwoty na konkretny cel. Dzięki tej opcji przeznaczysz dokładnie tyle środków, ile chcesz i nie narazisz się na dodatkowe wydatki.
  7. Wysoki poziom bezpieczeństwa. Korzystanie z karty prepaid jest całkowicie bezpieczne, co ma duże znaczenie także przy transakcjach online.
  8. Brak dodatkowych opłat za korzystanie ze środków na karcie.

Jakie wady ma karta prepaid?

  1. Ograniczenie przeznaczenia środków z karty. Z karty prepaid możesz korzystać jedynie wtedy, gdy chcesz dokonywać płatności. Świadczy to o znacznie większych ograniczeniach produktu niż w przypadku karty kredytowej.
  2. Brak możliwości stworzenia debetu. W razie potrzeby większego wydatku nie jest możliwa jego realizacja, jeśli suma przekracza wartość doładowanej kwoty.
  3. Opłaty. Ponieść je możesz zarówno na samo wydanie karty, jak i za korzystanie z opcjonalnie dodatkowych usług, np. wypłata środków z bankomatu.

Kto może korzystać z karty prepaid?

Zazwyczaj, jeśli ktoś posiada dany produkt finansowy, to oczywiste jest, że jest także jego użytkownikiem. Ale nie zawsze tak jest. Otóż trzeba koniecznie rozróżnić właściciela od osoby korzystającej. Posiadacz karty prepaid musi mieć ukończone 18 lat. Natomiast użytkownik nie musi (choć może) być właścicielem, a jego minimalny wiek to 13 lat.

Oznacza to w praktyce, że rodzic ma możliwość wyrobić taką kartę, a następnie dać ją dziecku, które może tak dysponować swoim budżetem, by starczyło mu na wydatki do kolejnego doładowania karty. Taki sposób rozdzielania środków uczy rozsądnego dysponowania pieniędzmi, a przy tym wprowadza małoletnich w świat finansów.

Również pracownik może dokonać transakcji kartą przedpłaconą, która należy do pracodawcy, i którą pracodawca mu udostępnił. Atutem jest tutaj duża dowolność w określeniu przeznaczenia produktu. Jej użytkownik może otrzymać zlecenie dokonywania operacji firmowych na rachunku karty, realizując w ten sposób strategię finansową przedsiębiorstwa w ramach budżetu określonego przez szefa. W innym przypadku taka karta może być podarunkiem od pracodawcy lub prezentem do jednorazowego wykorzystania.

Jak zdobyć kartę prepaid?

Kartę prepaid można zdobyć, wnioskując o nią w banku. Klient może udać się osobiście do oddziału instytucji albo skorzystać z bankowości elektronicznej czy aplikacji mobilnej. Istotnym faktem jest to, że taka karta może przybrać tradycyjną, fizyczną formą plastikowego prostokąta, ale i funkcjonować jako wirtualna karta.

Przy jej wyrobieniu koniecznie zwróć uwagę na to, czy nie poniesiesz z tego tytułu opłat. Niekiedy może to być kilkanaście złotych. W każdym razie bank musi rozpatrzyć wniosek i podjąć decyzję. Na koniec ma miejsce wydanie karty klientowi, po czym możesz z niej korzystać.

Dodaj komentarz