Home Pożyczki pozabankowe

Pożyczki pozabankowe

Dzięki naszej prostej porównywarce pożyczek pozabankowych możesz wybrać ofertę dopasowaną do twoich preferencji, podaj wymagane dane i wybierz ofertę dla siebie

Kredyt pozabankowy, a właściwie – pożyczka pozabankowa – to forma uzyskania pieniędzy dla osób, które nie mogą albo nie chcą przechodzić formalności związanych z braniem kredytu w banku. Na czym to polega? Kredyt pozabankowy niesłusznie nazywany jest zasadniczo kredytem – do udzielania kredytów bowiem są dopuszczone jedynie banki, które podlegają odpowiedniej kontroli finansowej np. w kwestii wysokości proponowanego oprocentowania.

W przypadku instytucji finansowych pozabankowych można mówić raczej pożyczkach pieniędzy. Tych natomiast jest w ofertach parabanków bardzo wiele – trzeba jednak uważać na to, którą się wybiera. W przypadku kredytów poza bankowych najczęstszymi korzystającymi są osoby, które nie mają szansy dostać kredytu z banku. Często osoby te wpadły w tzw. pętlę kredytową, kiedy jeden kredyt spłaca się kolejnym – i w końcu żyje się jedynie z kredytu. Zaciągnięcie kredytu poza bankowego przez osoby zadłużone jest możliwe z jednego powodu: zwykle nikt nie potrzebuje zaświadczenia o zarobkach w przypadku tej formy pożyczki, zazwyczaj wystarczy po prostu dowód osobisty i podpis na umowie.

Dużą pułapką jest dla wielu osób koszt spłaty takiego kredytu. Zazwyczaj nawet wówczas, gdy samo oprocentowanie jest jeszcze dość korzystne, to do kosztów spłaty kredytu dochodzą rozmaite koszty dodatkowe. Są to takie rzeczy, jak np. opłaty z tytułu ubezpieczenia kredytu, opłaty manipulacyjne, rozmaite prowizje. Również spóźnienie się ze spłatą może powodować szybkie narastanie odsetek karnych, które wynieść mogą koniec końców dwukrotnie tyle, co sam kredyt.

 • Ustawa antylichwiarska:
  Ustawa z 20 lutego 2006 roku, która w zamierzeniu miała chronić kredytobiorców przez zbyt wysokim oprocentowaniem kredytów czy dodatkowymi, ukrytymi kosztami związanymi z wzięciem kredytu.
 • Oprocentowanie
  Oprocentowanie to koszt (cena) wzięcia pożyczki. Jest to procent sumy, o który zwiększa się spłaty pożyczki.
 • Koszty ukryte (dodatkowe)
  Koszty, które pożyczkobiorca musi opłacić wraz ze spłatami pożyczki. Do kosztów dodatkowych zalicza się np. ubezpieczenie pożyczki, opłatę za rozpatrzenie wniosku, opłatę za prowadzenie zadłużenia itd.
 • Parabank
  Instytucja finansowa, która nie podlega nadzorowi finansowemu i nie może udzielać np. kredytów, a jedynie pożyczki. Nie obejmują jej regulacje tzw. ustawy antylichwiarskiej, przez co może ustanawiać wysokie oprocentowanie dla oferowanych produktów finansowych.
 • Odsetki karne
  Odsetki umowne, zawarte w porozumieniu między instytucją finansową a klientem, które klient jest zobowiązany płacić w przypadku odstąpienia od prawidłowego przestrzegania umowy z instytucją. Następuje to np. w przypadku nieterminowej spłaty kredytu czy pożyczki.

Policz i porównaj

Najnowsze powiązane wpisy

Ile wyniosą karne odsetki za pożyczkę?

Spóźnialski dłużnik będzie musiał zapłacić karne odsetki. Wyjaśniamy, jak jest ustalana stopa...

Warunki otrzymania kolejnej pożyczki w Szybka Gotówka

Przedłużające się problemy finansowe sprawiają zazwyczaj, iż jedna chwilówka nie uratuje sytuacji...

Pożyczki na leczenie: kto ich udziela?

Na polskim rynku są już dostępne specjalne pożyczki medyczne. Sprawdziliśmy ich warunki. Chyba...