Trudniejsze warunki działania banków (związane m.in. z podatkiem bankowym oraz niskim oprocentowaniem kredytów) wyraźnie odbiły się na ofercie rachunków oszczędnościowo – rozliczeniowych (ROR-ów) dla konsumentów. Niekorzystne zmiany dotyczą nie tylko spadku liczby kont, w przypadku których bankowcy oferują dodatkowe premie za aktywność (tzw. moneybacki). Teraz znacznie trudniej jest znaleźć konto ?za 0 zł?. Na szczęście nie wszystkie banki zrezygnowały z darmowych rachunków. W grudniu 2018 r. przygotowaliśmy zestawienie takich kont.
Darmowe konto wciąż oferuje np. Nest Bank i BNP Paribas
Nie istnieje żadna formalna definicja darmowego konta osobistego dla konsumentów (konta ?za 0 zł?). Najczęściej przyjmuje się, że taki rachunek bez żadnych dodatkowych warunków powinien zapewniać zwolnienie z miesięcznych opłat za jego prowadzenie i obsługę karty debetowej. Najlepiej byłoby, gdyby konto ?za 0 zł? cechowało się również zupełnym brakiem opłat za korzystanie ze wszystkich krajowych bankomatów. Taki wymóg niestety jest coraz trudniejszy do spełnienia. Świadczą o tym miedzy innymi informacje z poniższej tabeli.
Zestawienie przygotowane z myślą o czytelnikach serwisu Kalkulator.pl, prezentuje trzy konta cechujące się bezwarunkowym brakiem miesięcznych opłat (tzn. opłaty za prowadzenie ROR-u i opłaty za obsługę karty debetowej). Mowa o kontach oferowanych przez Nest Bank (Nest Konto), BGŻ BNP Paribas (Konto Optymalne) oraz Idea Bank (Konto Idealne).
Do grupy darmowych rachunków można też warunkowo zaliczyć Konto Proste Zasady z Getin Banku (patrz poniższa tabela). Ten coraz popularniejszy ROR będzie miał zerową opłatę za prowadzenie dla osób, które w ciągu miesiąca wykonają przynajmniej jedną płatność kartą debetową lub aplikacją BLIK. Taki wymóg oczywiście jest bardzo łatwy do spełnienia. Nie muszą o nim pamiętać klienci do 26 roku życia. Tym osobom Getin Bank zapewnia darmowe prowadzenie Konta Proste Zasady (bez żadnych dodatkowych warunków).
Warto wspomnieć, że Konto Proste Zasady cechuje się darmową obsługą wszystkich bankomatów w Polsce. Taka zaleta niestety jest coraz rzadsza na rynku ROR-ów. Spośród analizowanych rachunków, może się nią pochwalić również konto oferowane przez Nest Bank.
Konta ?za 0 zł? mogą zapewniać bonusy dla posiadacza ?
Wziąwszy pod uwagę obecne warunki, w przypadku darmowych kont osobistych raczej trudno liczyć na duże bonusy od banku. Tym niemniej, na posiadaczy rachunków ?za 0 zł? czasem czekają miłe niespodzianki. Przykład stanowi Konto Proste Zasady z Getin Banku. Jego posiadacze mają dostęp do rachunku oszczędnościowego z oprocentowaniem 3,50% (do 10 000 zł) przez cały rok. Tak wysokie oprocentowanie konta oszczędnościowego jest dostępne dla klientów Getin Banku, którzy zapewnią wpływ wynagrodzenia na poziomie przynajmniej 1000 zł miesięcznie, wyrażą zgody marketingowe i otworzą nowy ROR (nie posiadając podobnego konta z Getin Banku od 11 maja 2017 r. do 30 listopada 2018 r.). Inna promocja daje możliwość zarobienia 500 zł (5 x 100 zł) za polecanie Konta Proste Zasady swoim znajomym.
Pewien bonus dla swoich klientów ma również Idea Bank. Ten bank w ramach Konta Idealnego zapewnia brak opłat za pierwsze dwa przelewy natychmiastowe miesięcznie oraz nielimitowany dostęp do przestrzeni coworkingowej Idea Hub.