Możesz mieć tyle kont bankowych, ile potrzebujesz. Nie ma przepisów, które ograniczałyby liczbę posiadanych rachunków. Możesz więc założyć dowolną liczbę kont w jednym banku, jak i kilku różnych. Czy warto mieć kilka rachunków i czy jest to opłacalne? Wyjaśniamy.

Ile można mieć kont bankowych?

Nie ma przepisów, które wprowadzałyby ograniczenia, jeśli chodzi o konta bankowe. W związku z tym możesz mieć tyle rachunków, ile potrzebujesz. Masz możliwość otworzyć kolejne konta osobiste zarówno w tym samym, jak i innych instytucjach. Posiadanie kilku rachunków w niektórych sytuacjach może być nie tylko wygodne, ale też opłacalne, np. gdy założenie konta w ramach promocji wiąże się z nagrodami.

Czy można mieć kilka kont w jednym banku?

Gdy potrzebna jest Ci większa liczba kont bankowych, to nie ma problemu: możesz mieć jedno, dwa lub więcej rachunków w tym samym banku. Zazwyczaj instytucje nie robią w tej kwestii żadnych problemów. Nie też ma znaczenia rodzaj konta. Może to być konto osobiste, konto firmowe, konto oszczędnościowe czy konto walutowe.

Nie ma żadnych zapisów w prawie bankowym, które ograniczałyby liczbę Twoich kont zakładanych w jednej instytucji.

Jakie są potencjalne zalety posiadania dwóch kont bankowych?

Większa liczba rachunków bankowych niesie ze sobą kilka zalet. Przede wszystkim to dobra opcja na rozdzielenie kapitału na mniejsze części, np. osobno na zobowiązania finansowe, życie czy oszczędności, a także zarządzanie pieniędzmi. Gdy podzielisz swoje dochody i będziesz je trzymać na różnych kontach, jest większe prawdopodobieństwo, że zrealizujesz założone sobie cele, np. oszczędnościowe i nie wydasz wszystkich środków. Dodatkowo, jeśli założysz konta w tym samym banku, możesz wykonywać szybkie przelewy między kontami, gdyż środki będą księgowane od razu.

Warto mieć kilka kont także ze względów bezpieczeństwa. Lepiej nie trzymać wszystkich pieniędzy na jednym rachunku, np. w przypadku awarii w danym banku, zgubienia karty do konta czy choćby ataku cyberprzestępców.

Drugie konto pozwala również na zachowanie finansowej niezależności, w sytuacji gdy masz jedno wspólne konto bankowe z drugą połówką i opłacasz z niego wspólne wydatki, zobowiązania. Otwierając dodatkowe konto osobiste dla siebie, zyskujesz trochę swobodny i niezależności.

Kolejnym atutem posiadania kilku kont są dodatkowe zyski i optymalizacja kosztów. W jaki sposób jest to możliwe? Zwykle możesz otrzymać od banku lepsze warunki, jeśli masz tam już jedno konto bankowe i chcesz otworzyć kolejne. Tym samym możesz oszczędzić na opłatach np. za prowadzenie rachunku. Dodatkowo, jeśli zgromadzone środki zaczniesz trzymać na koncie oszczędnościowym zamiast na rachunku bieżącym, to również możesz zyskać, ponieważ oprocentowanie konta oszczędnościowego jest wyższe niż zwykłego konta osobistego. Tym samym Twoje pieniądze zaczną pracować i przynosić zyski.

Jakie są minusy posiadania kilku kont bankowych?

Największym minusem posiadania kilku kont bankowych jest konieczność ich obsługi i np. pilnowania warunków, jakie należy spełnić, żeby nie płacić miesięcznej opłaty za utrzymanie, np. wykonać odpowiednią liczbę transakcji itp. Dodatkowo, gdy masz kilka rachunków bankowych, musisz również zapamiętać kilka haseł i loginów do bankowości.

Oprócz tego zwykle do konta otrzymujesz kolejną kartę płatniczą lub kredytową i pobierasz nową aplikację bankową. Jeśli masz rachunki w różnych instytucjach, to może być to pewien problem. W związku z tym warto mieć na uwadze, że ceną za lepsze warunki, bonusy itp. jest właśnie konieczność zapamiętania dostępu do różnych rachunków bankowych i ich obsługi, korzystania z dodatkowej aplikacji mobilnej itp. Dla wielu osób nie będzie to kłopotem, ale są klienci, którzy wolą zarządzać finansami w jednym banku.

W jakiej sytuacji posiadanie kilku kont bankowych może być opłacalne?

Jeśli chcesz oszczędzać, to dobrym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy masz konto bankowe i do tego zdecydujesz się na założenie konta oszczędnościowego np. w tym samym banku. W takiej sytuacji możesz łatwo zarządzać swoimi środkami i szybciej przyzwyczaić się do regularnego oszczędzania. Możesz ustawić stałe zlecenia i odkładać nawet małe kwoty. Dodatkowo zwykły rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy nie jest w żaden sposób oprocentowany, a konto oszczędnościowe już tak.

Inną sytuacją, gdy warto mieć konto osobiste i dodatkowy rachunek bankowy, jest ta, gdy często podróżujesz za granicę. Gdy dużo wyjeżdżasz, dobrze jest założyć konto walutowe w tym samym banku. Dzięki temu szybciej możesz kupić walutę i po korzystnym kursie.

Jakie są alternatywne korzyści posiadania kilku kont bankowych?

Gdy zastanawiasz się nad tym, aby otworzyć drugie konto osobiste, warto sprawdzić, czy dany bank uruchomił jakąś promocję. To bardzo częsta praktyka stosowana przez banki, aby przyciągnąć nowych klientów. Zwykle takie akcje promocyjne są opłacalne dla klientów.

Za założenie konta i spełnienie kilku prostych warunków, np. zapewnienie wpływów na konto lub wykonanie odpowiedniej liczby przelewów, możesz uzyskać dodatkowe środki na start, albo lepsze warunki konta, np. brak opłat za kartę. Dzięki temu możesz połączyć przyjemne z pożytecznym: założyć rachunek bankowy i cieszyć się z zysków z promocji.

Dodaj komentarz