Przelew weryfikacyjny pozwala potwierdzić tożsamość wnioskodawcy, a tym samym dokończyć proces starania się o produkt finansowy. Nie wymaga to od nas dużego nakładu pieniężnego, gdyż mówimy tutaj o bardzo symbolicznych sumach, które podlegają zwrotowi. Z tego typu metodą spotkasz się, np. kiedy składasz wniosek online. Współcześnie jest to standardowy środek bezpieczeństwa, bez którego trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie obsługi klienta.
Co to jest przelew weryfikacyjny?
Przelew weryfikacyjny jest to przekazanie symbolicznej kwoty pieniężnej na rzecz banku bądź instytucji pożyczkowej w celu weryfikacji tożsamości osoby wnioskującej. Jest to metoda szybka i wygodna stosowana na drodze internetowej w celu dokończenia niezbędnych procedur. Spotkamy się z nią przy takich operacjach finansowych jak:
- pozyskanie kredytu bankowego bądź pożyczki pozabankowej;
- założenie nowego rachunku bankowego poprzez przelew środków z innego konta, którego posiadacz ma takie same dane, co osoba wnioskująca;
- zakupy na raty.
Pomyślnie zlecony przelew weryfikacyjny sprawia, że instytucja nabiera pewności co do tego, że osoba, która wnioskuje, faktycznie jest tym, za kogo się podaje.
Jak w praktyce działa przelew weryfikacyjny?
Wszystko zaczyna się od tego, gdy składasz wniosek przez internet. W pewnym momencie zostaniesz poproszony o podanie numeru swojego konta bankowego. W następnym kroku potwierdzasz swoją tożsamość, przelewając niewielką kwotę, zazwyczaj w wysokości 1 zł albo 1 gr. Potem odbiorca przelewu może już sprawdzić, czy dane są zgodne z tymi, jakie zostały wypełnione we wniosku online. Jeżeli tak, to pomyślnie kończysz ten etap, a suma przelana w ramach weryfikacji, jest Ci niezwłocznie zwracana na podany numer rachunku bankowego.
Czy przelew weryfikacyjny jest bezpieczny?
Tak, przelew weryfikacyjny jest bezpieczny, o ile skutecznie chronisz swoje dane oraz dostęp do konta. Przekazanie środków może się odbyć jedynie wtedy, gdy wnioskodawca zna numer rachunku i potrafi się zalogować do bankowości internetowej bądź ma dostęp do aplikacji mobilnej. Ponadto niezbędny jest numer PESEL oraz numer i seria dowodu osobistego. To wszystko przyczynia się do tego, że poziom bezpieczeństwa jest wysoki.
Jakie korzyści daje przelew weryfikacyjny?
- Potwierdzenie tożsamości i pomyślnie zakończona procedura wnioskowania;
- Możliwość udzielenia klientowi zobowiązania;
- Szybka procedura i błyskawiczna decyzja kredytowa;
- Wysoki poziom bezpieczeństwa;
- Możliwość weryfikacji tożsamości w bankach i firmach pozabankowych;
- Symboliczna suma niezbędna do przelewu.
Jakie wady ma przelew weryfikacyjny?
- Konieczność posiadania rachunku bankowego;
- Konieczność posiadania wystarczających środków na koncie, wnioskowanie niemożliwe dla klientów z zerowym lub ujemnym saldem.
Jakie są alternatywne metody weryfikacji tożsamości?
Istnieją jeszcze takie metody, jak: Kontomatik, Instantor, rozmowa telefoniczna, wideorozmowa, czy weryfikacja za pomocą dowodu osobistego. Wykonanie przelewu weryfikacyjnego będzie możliwe jedynie wtedy, gdy taka metoda będzie dostępna w wybranej instytucji. Jeśli jej nie odnajdziesz, to wówczas w grę wchodzą ww. metody.
Kontomatik jest aplikacją, która bardzo szybko pozwala potwierdzić tożsamość osoby wnioskującej. Aplikacja za Twoją zgodą otrzymuje dostęp do konta, co umożliwia jej szybki przegląd historii rachunku. Wszystko odbywa się ekspresowo, co pozwala instytucji finansowej na niezwłoczne wydanie decyzji. W bardzo podobny sposób działa także Instantor.
Weryfikacja za pomocą dowodu osobistego polega na tym, że klient najpierw wpisuje do formularza swoje dane z dokumentu, a następnie wysyła zdjęcie bądź skan dowodu osobistego. Po porównaniu danych następuje stwierdzenie ich zgodności.
Weryfikacja telefoniczna, jak łatwo się domyśleć, przebiega podczas rozmowy telefonicznej z pracownikiem banku bądź firmy pożyczkowej. Z kolei za pomocą wideorozmowy konsultant łączy się z klientem za pomocą komunikatora, dzięki czemu jest możliwość zobaczenia swoich twarzy.