W bankach działających na terenie Polski istnieją konta dla obcokrajowca. Cudzoziemiec może posiadać rachunek bankowy, który de facto nie różni się niczym od innych tego typu produktów. Problem pojawia się wówczas, gdy osoba z zagranicy chce założyć konto, gdyż nie zawsze będzie to takie łatwe, jak dla polskiego obywatela.

Gdzie można otworzyć konto bankowe dla obcokrajowca?

Obcokrajowiec może otworzyć konto osobiste w takich instytucjach jak:

  1. Santander Bank Polska. Klient musi posiadać dowód osobisty, paszport oraz dokument potwierdzający legalność pobytu w Polsce. Jeżeli obcokrajowiec posiada PESEL, również musi podać tę informację bankowi. Rachunek można otworzyć tylko w placówce Santandera.
  2. Alior Bank. Taka możliwość dostępna jest jedynie podczas osobistego stawiennictwa w oddziale banku. Koniecznie trzeba okazać paszport wraz z wizą albo kartą pobytu. Nie ma przy tym znaczenia, czy cudzoziemiec jest rezydentem.
  3. ING Bank Śląski. Tutaj także osoba z zagranicy może założyć konto tylko w placówce banku. Obywatele Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii oraz Szwajcarii muszą posiadać jedynie dowód osobisty albo paszport. Pozostali powinni posiadać jeszcze dokument potwierdzający prawo pobytu oraz zaświadczenie o uzyskiwanych dochodach.
  4. Velo Bank. Ponownie – założenie konta bankowego dla obcokrajowca możliwe jest w oddziale. Jak w przypadku ING, również tutaj obywatel UE nie muszą okazywać innych dokumentów, zaś przybysze z innych państw powinni mieć dodatkowo paszport oraz kartę pobytu.
  5. PKO BP. Największy polski bank wymaga podstawowego dokumentu potwierdzającego tożsamość. Dopiero, gdy instytucja uzna, że potrzebne jest szersze udokumentowanie, poprosi obcokrajowca o dostarczenie dodatkowej dokumentacji. Standardowo w celu otworzenia rachunku należy udać się osobiście do oddziału.
  6. Bank Pekao S.A. Co ważne, tutaj nie tylko obywatele UE, ale też Ukrainy muszą posiadać dowód osobisty. Od pozostałych osób wymaga się, by dodatkowo udokumentowały swój pobyt na terenie Polski.
  7. Bank Millennium. Dostępna jest tutaj bardzo wygodna procedura wnioskowania online. Jeżeli jesteś rezydentem, to umowa założenia konta może zostać Ci dostarczona kurierem. Taka przesyłka jest możliwa jedynie na terenie Polski. Natomiast nierezydenci muszą udać się do placówki. Osoby z UE potrzebują tylko paszportu. Inni zainteresowani powinny wykazać, dlaczego potrzebują rachunku bankowego w Polsce.
  8. BNP Paribas. W BNP Paribas trzeba dostarczyć dowód osobisty albo paszport oraz kartę pobytu bądź pozwolenie na pracę. Konieczne jest odwiedzenie oddziału banku.
  9. Citi Handlowy. Będąc obywatelem UE albo Ukrainy musisz posiadać jedynie paszport. Bank nie wymaga karty pobytu. Ponownie należy wybrać się do placówki banku.
  10. BOŚ Bank. To kolejna instytucja, do której trzeba się pofatygować osobiście, by założyć konto bankowe. Potrzebny jest dokument tożsamości lub paszport, a także dokument zatwierdzający miejsce zamieszkania. Osoby pochodzące spoza UE mogą mieć sporo trudności w założeniu rachunku w BOŚ Banku.
  11. Credit Agricole. Obcokrajowiec powinien dostarczyć dokument tożsamości i potwierdzenie pobytu. Musi posiadać także numer PESEL, chyba że nie jest rezydentem. Konto możliwe do założenia w placówce banku.
  12. mBank. Tutaj wystarczy dowód osobisty. Potwierdzenie pobytu jest dodatkowo wymagane w przypadku obywateli spoza UE. Założenie konta jest możliwe jedynie w oddziale.
  13. Nest Bank. Klient może rozpocząć wnioskowanie na drodze online, ale i tak będzie musiał stawić się w placówce banku. Rachunek mogą otworzyć tylko rezydenci. Trzeba przedłożyć paszport albo kartę pobytu.

Jakie dokumenty są niezbędne do otwarcia konta dla obcokrajowca?

Podstawowym rodzajem dokumentu jest ten, który potwierdza Twoją tożsamość. Dla obywateli Unii nie stanowi to większego problemu, a niekiedy minimalne wymogi rozszerzone są na obywateli także innych państw, jak Szwajcaria, Zjednoczone Królestwo czy Ukraina. Bardzo często, szczególnie wobec osób, które nie pochodzą z UE, instytucje wymagają okazania dokumentu potwierdzającego pobyt. Może to być:

  • akt prawa własności do nieruchomości znajdującej się na terytorium RP,
  • karta pobytu wraz z nadanym cudzoziemcowi nr PESEL,
  • zaświadczenie o zatrudnieniu na terytorium RP,
  • legitymacja szkolna bądź studencka wydana przez polską szkołę bądź uczelnię wyższą,
  • certyfikat rezydencji podatkowej.

Dobra wiadomość jest taka, że bank wymaga zazwyczaj tylko jednego z ww. dokumentów potwierdzających pobyt.

Rachunek bankowy w Polsce mogą założyć również klienci, którzy mają Kartę Polaka. Dokument ten jest wydawany osobom, które nie posiadają obywatelstwa polskiego, ale urzędowo potwierdzono ich przynależność do narodu polskiego. Przykładem mogą być potomkowie Polaków, którzy w 1940 roku zostali deportowani do Kazachstanu. Posiadacz Karty Polaka ma prawo do przebywania na terenie RP, tak samo jak posiadacz karty pobytu. Mało tego – właściciel Karty Polaka może być potraktowany przez bank tak samo jak obywatel UE. Jednak nie ma tutaj ustandaryzowanych, wszędzie obowiązujących i taki samych procedur.

Jak założyć konto bankowe dla obcokrajowca?

  1. Złóż wizytę w oddziale banku. Sprawdź, czy w Twoim mieście działa placówka banku, który Cię interesuje. Znajdź jej adres i odwiedź w godzinach otwarcia.
  2. Okaż wymagane dokumenty. Zawsze miej przy sobie dowód osobisty. Instytucja może wymagać także dokumentów na temat pobytu czy zatrudnienia, o czym już zdążyliśmy wspomnieć.
  3. Podaj swoje dane kontaktowe. Najczęściej bank oczekuje, że będziesz mieć polski numer telefonu.
  4. Podpisz umowę. Po weryfikacji dokumentacji pracownik banku przedłoży Ci do podpisu umowę o założenie konta. Przeczytaj ją uważnie. Zwróć uwagę na znaczniki dotyczące przetwarzania danych osobowych.
  5. Ciesz się kontem. Masz teraz dostęp do swojego rachunku. Możesz otrzymywać na konto wynagrodzenie, zlecać z niego przelewy i inne dyspozycje albo wpłacać tam środki. Otrzymasz też kartę płatniczą, którą możesz dokonywać transakcji oraz korzystać z bankomatów i wpłatomatów. Zasady użytkowania konta obowiązują Cię tak samo, jak polskiego obywatela.

Zaznaczmy, że polskie banki nie mają jednolitej polityki wobec klientów z zagranicy. Dlatego też procedury mogą się różnić w niuansach, w zależności od tego, którą instytucję wybierzesz. Bardzo istotna jest kwestia komunikacji. Współcześnie pracownicy banku na ogół posługują się bardzo dobrze językiem angielskim. Wobec tego obcokrajowiec nie musi się obawiać, że podczas swojej wizyty natrafi na niemożliwą do pokonania barierę.

Czy konto bankowe dla obcokrajowca jest droższe?

Nie, rachunek bankowy założony w Polsce kosztuje dokładnie tyle samo, co konto dla polskiego klienta. Warto jednak nadmienić, że istnieją takie oferty, gdzie prowadzenie rachunku jest co miesiąc odpłatne (choć najczęściej nie są to duże kwoty), ale są i takie, gdzie nie płaci się nic. Nierzadko wymaga to spełnienia dodatkowych warunków, np. dokonywania regularnych płatności kartą na określoną kwotę.

Obcokrajowiec musi się liczyć z dodatkowymi opłatami związanymi np. z wydaniem karty kredytowej albo korzystaniem z innych produktów banku. W każdej instytucji można zajrzeć do tabeli prowizji i opłat, aby przekonać się ile i za co zapłacimy. Co najważniejsze to fakt, że nie jest tutaj nakładana dodatkowa opłata z samego faktu, że klient jest z zagranicy. Przykładowo, jeżeli opłata za usługę dla Polaka wynosi 5 zł miesięcznie, to dla cudzoziemca chcącego wykupić tę samą usługę, będzie to również 5 zł w skali miesiąca.

Czy każdy obcokrajowiec może założyć konto na tych samych warunkach?

Procedury dla każdego obywatela UE są bardzo proste. Niezależnie od tego, czy klient pochodzi z Niemiec, Włoch czy innego państwa, a legitymuje się ważnym dokumentem tożsamości, to ma możliwość otwarcia konta praktycznie od ręki. Obywatele innych krajów muszą udokumentować swój pobyt, a nieraz jeszcze wykazać, że pracują w Polsce bądź prowadzą tutaj firmę.

Zdarzają się też przypadki, że instytucja będzie wymagała uargumentowania potrzeby posiadania rachunku w polskim banku. Jakkolwiek wymagające by to nie było, cudzoziemiec, który spełni formalności, założy takie konto. Natomiast są przypadki, kiedy obcokrajowiec w ogóle nie będzie mógł otworzyć rachunku. Dotyczy to osób nielegalnie przebywających na terenie Polski, pochodzących z państw, na których ciążą międzynarodowe sankcje oraz osób podejrzanych o przestępstwa.

Jakie są alternatywy dla konta bankowego dla obcokrajowca?

Ciekawą alternatywą są usługi takie jak Revolut, Cinkciarz.pl, Skrill, Wiese i Zen. Umożliwiają one m.in. oszczędzanie i inwestowanie, a także obsługują wiele obcych walut: nie tylko euro, ale też np. funty, dolary, korony czeskie czy franki szwajcarskie. Należy jednak zaznaczyć, że dla obcokrajowców, którzy zdecydowali się podjąć pracę zarobkową w Polsce, bardziej praktyczne będzie założenie konta, które umożliwi mu wygodne i bezpieczne przechowywanie i gromadzenie środków uzyskanych z tytułu wynagrodzenia, a koszty takiego rozwiązania są naprawdę symboliczne.

Ten post ma jeden komentarz

  1. joanna

    Wiele banków ma ciekawe oferty dla obcokrajowców. Tak naprawdę fajnie jest korzystać z takiego banku, który wszystkich traktuje równo. Jednym z nich jest getin, nie tylko ze względu na ofertę ale też na obsługę klienta, która jest na najwyższym poziomie.

Dodaj komentarz