Pożyczki z odbiorem na poczcie z początku były kierowane do seniorów, którzy często nie posiadają konta bankowego. Jednak dzisiaj korzystają z nich również osoby zadłużone, których rachunek bankowy został obciążony zajęciem egzekucyjnym przez komornika lub urząd skarbowy.

Ranking pożyczek z odbiorem na poczcie

Pożyczka na czek GIRO – co to?

W dzisiejszych czasach firmy pożyczkowe korzystają z czeku GIRO, aby umożliwić korzystanie ze swoich usług szerszemu gronu klientów. W ten właśnie sposób z pożyczek na czek GIRO mogą korzystać m.in. osoby nieposiadające rachunku bankowego oraz osoby zadłużone, wśród których pożyczki na czek GIRO cieszą się rosnącą popularnością.

Warto dodać, że klient może zrealizować czek GIRO niemal natychmiast po jego otrzymaniu, albowiem nie musi czekać na zaksięgowanie przelewu na swoim rachunku bankowym. Wystarczy, że wraz z czekiem GIRO uda się do najbliższej placówki Poczty Polskiej lub Banku Pocztowego i tam zrealizuje wypłatę środków.

Co to jest czek GIRO?

Czek GIRO to dokument wydawany w wersji papierowej lub elektronicznej. W wersji papierowej czeku GIRO muszą się na nim znajdować następujące informacje:

– dane firmy pożyczkowej,

– kwota do wypłaty,

– dane osoby, która chce wypłacić pieniądze,

– seria i numer dowodu tożsamości osoby wypłacającej,

– kod transakcji oraz numer autoryzacji.

Natomiast w wersji elektronicznej (e-mail lub SMS z kodem):

– nazwa firmy pożyczkowej,

– kwota do wypłaty,

– kod transakcji.

Naturalnie, aby wypłata pożyczki z odbiorem na poczcie była możliwa, trzeba okazać ważny dokument tożsamości. Należy też pamiętać, że czeki GIRO mają zaledwie kilkudniowy okres ważności (zazwyczaj 5-7 dni). Po upływie tego terminu odzyskanie środków z czeku GIRO może być dla klienta dość problematyczne i czasochłonne.

Czek GIRO nie jest rozwiązaniem nowym, ponieważ jego historia sięga praktycznie samych początków bankowości, kiedy jeszcze nie istniała bankowość internetowa, przelewy elektroniczne czy karty płatnicze. Ten rodzaj płatności został usankcjonowany prawnie we Włoszech w poprzednim stuleciu (wł. giro – obrót), a następnie zdobył popularność na całym świecie.

Na jaki okres można zaciągnąć pożyczkę z odbiorem na poczcie?

Na rynku pozabankowych usług finansowych istnieje wiele firm pożyczkowych posiadających w swojej ofercie pożyczki z odbiorem na poczcie. W zależności od wybranej oferty klientowi przysługuje różny okres spłaty zaciągniętej pożyczki. Większość pożyczek na czek GIRO przyznawane jest na okres 30-60 dni. Istnieją jednak instytucje pożyczkowe, które oferują pożyczki długoterminowe z okresem spłaty wynoszącym nawet do kilku miesięcy. Wszystko zależy od aktualnej oferty danej instytucji.

Ile można pożyczyć w ramach z pożyczki z odbiorem na poczcie?

Kwota pożyczki z odbiorem na poczcie, jaką możemy uzyskać, w głównej mierze zależy od tego, jaką mamy zdolność kredytową. Choć jednocześnie należy zaznaczyć, że maksymalne kwoty te są nieco niższe niż w przypadku standardowej pożyczki online.

W zależności od wybranej firmy pożyczkowej, w przypadku pierwszej pożyczki na czek GIRO możesz pożyczyć od kilkuset złotych, najczęściej od 100 zł, do kilkunastu tysięcy złotych – zazwyczaj w okolicach 15 tysięcy złotych. W przypadku kolejnej pożyczki z odbiorem na poczcie kwoty te mogą być wyższe.

Co jest wymagane przy wniosku o pożyczkę z odbiorem na poczcie?

Aby skorzystać z pożyczki na czek giro, musisz przede wszystkim znaleźć wiarygodną firmę pożyczkową, która udziela takiego finansowania. W internecie łatwo zweryfikujesz, która instytucja ma w swojej ofercie taki produkt.

Po wybraniu danej oferty, należy złożyć wniosek o pożyczkę. W zależności od firmy możesz to zrobić online, albo wypełnić go przez telefon w trakcie rozmowy z konsultantem. Dostępne metody zależą już od konkretnego pożyczkodawcy.

Podczas składania wniosku, należy wskazać kwotę pożyczki, na jakiej nam zależy, okres spłaty, i wypełnić standardowe dane – jak imię i nazwisko, seria i numer ważnego dowodu osobistego, adres zamieszkania, zatrudnienie itp.

Kolejnym krokiem jest wskazanie sposobu odbioru finansowania – nie należy podawać numeru konta bankowego, a zaznaczyć czek GIRO/odbiór środków na poczcie.

W przypadku pożyczki z odbiorem na poczcie wnioskujący zazwyczaj nie muszą potwierdzać ani tożsamości, ani rachunku bankowego przy pomocy przelewu weryfikacyjnego. W tym przypadku wystarczy jedynie wypełnić wniosek o pożyczkę, czasem również pracownik firmy pożyczkowej może do nas zadzwonić, w celu potwierdzenia danych.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji o przyznaniu pożyczki i akceptacji umowy, wystarczy już tylko czekać na kod do czeku GIRO. Zazwyczaj otrzymamy go SMS-em. Możemy też otrzymać go e-mailem, albo kurierem. Potem pozostaje nam już tylko udać się np. do wybranej placówki poczty polskiej i odebrać pieniądze.

Dla kogo pożyczka z odbiorem na poczcie jest ciekawą usługą?

Pożyczka gotówkowa na czek GIRO to produkt skierowany do specjalnej grupy osób. Zwykle korzystają z niego osoby starsze, które nie mają konta bankowego i dlatego łatwiej im wypłacić środki, o które wnioskują. Ta grupa osób często przyzwyczajona jest do tego, aby wszelkie transakcje dokonywać gotówką, m.in. za pośrednictwem Poczty Polskiej. W związku z tym konto bankowe nie jest im potrzebne w codziennym życiu.

Drugą grupą osób, do których skierowana jest ten produkt, są osoby zadłużone, na których koncie znajdują się zajęcia komornicze. Poprzez odbiór pożyczki na poczcie, nie zostawiają śladu w historii rachunku o dodatkowych środkach i nie są one zablokowane przez komornika.

Kolejną grupą osób, dla których taki produkt będzie interesujący, to klienci, którzy z różnych powodów nie chcą, aby w historii ich rachunku widniały dodatkowe środki. Może to być np. chęć zatajenia przed osobą, z którą mają wspólne konto bankowe, informacji o pożyczce.

Pożyczki z czekiem giro nie zostawiają śladu w naszym banku. Dopiero jeśli sami wpłacimy środki na konto, to nasza transakcja zostanie zarejestrowana jako wpłata.  Dlatego też to dobra opcja dla osób, które nie chcą, aby jakieś z ich transakcji były monitorowane przez system bankowy.

Jak zrealizować czek GIRO?

Standardowo czek GIRO możesz zrealizować w wybranej przez siebie placówce Poczty Polskiej lub Banku Pocztowego. W tym celu należy udać się do niej, a następnie okazać ważny dokument tożsamości i czek GIRO lub dane z SMS-a z kodem.

Czek GIRO jest też wykorzystywany przez firmy pozabankowe, np. podmioty oferujące przekazy oraz przelewy krajowe i międzynarodowe. Dodatkowo taki czek jest honorowany przez sklepy spożywcze, hipermarkety budowlane czy sklepy z artykułami AGD.

Czy pożyczka na czek GIRO jest udzielana bez weryfikacji baz dłużników?

Firmy pożyczkowe przy udzielaniu finansowania ponoszą ryzyko – bowiem nie wszyscy klienci są rzetelni. Dlatego, aby zadbać o swoje interesy i upewnić się, że dany pożyczkobiorca będzie w stanie spłacić zobowiązanie, firmy sprawdzają zdolność kredytową klienta.

Cześć firm weryfikuje informacje o wnioskodawcy w ogólnodostępnych bazach z informacjami o kredytobiorcach, jak BIK, KRD, ERIF itp. Jednak warto podkreślić, że firmy pożyczkowe łagodniej podchodzą do analizy takich danych i nawet osoby z niezbyt dobrą historią kredytową, mogą mogą otrzymać finansowanie – tylko np. na niższą kwotę.

Są jednak firmy pożyczkowe, które nie biorą pod uwagę danych z baz BIK, BIG czy rejestru dłużników przy rozpatrywaniu wniosków o pożyczki wypłacane na poczcie. Jest to więc szansa dla osób zadłużonych, ale niestety kosztowna. Pożyczkobiorcy rekompensują sobie takie ryzyko wyższą prowizją, dodatkowo sam czek GIRO będzie kosztował dodatkowe kilkanaście złotych.

W przypadku pożyczki bez baz wypłacanych na poczcie, pożyczkodawca nie korzysta z popularnych biur, gdzie zweryfikuje dane wnioskodawcy, jednak może sprawdzać historię kredytową klienta w swoich wewnętrznych bazach lub bazach innych firm pożyczkowych.

Warto jednak podkreślić, że pożyczki na czek GIRO bez sprawdzania baz to produkty trudno dostępne. Niewiele firm decyduje się na tak duże ryzyko i udzielenie finansowania osobom zadłużonym bez sprawdzania, jak do tej pory spłacali zadłużenie. Część nierzetelnych firm może tez wykorzystywać trudną sytuacje osób zadłużonych i oferować im pożyczki bez BIK z wypłatą na poczcie na bardzo złych warunkach. Dlatego należy korzystać z wiarygodnych i sprawdzonych pożyczkodawców i dokładnie sprawdzać warunki takiej oferty.