Karta kredytowa pozwala swoim użytkownikom na swobodne operowanie dodatkowymi funduszami, które dostępne w ramach związanego z nią limitu odnawialnego, mogą zarówno uratować domowy budżet, kiedy nastąpi taka potrzeba (przewidziana bądź nie), jak również ułatwić spełnienie marzeń. Jednakże zanim sięgniecie po taki rodzaj kredytu, należy sprawdzić kilka rzeczy z nim związanych. Po pierwsze, jak już zaznaczono, jest to rodzaj kredytu określonego limitem, ustalanym przy podpisywaniu umowy i najczęściej oprocentowanym wyżej niż inne linie pożyczkowe, aczkolwiek przypisuje się również do niego okres bezodsetkowy.

Okres ten pozwala posiadaczom spłacić wykorzystaną kwotę w całości bez ponoszenia dodatkowych kosztów. Jednak w momencie spłaty części sumy, nawet jeżeli wpłaciliśmy niemalże całość, bank naliczy odsetki od kwoty początkowej. Należy również pamiętać, iż takie zadłużenie lub posiadanie takiego limitu i korzystanie z niego w wyjątkowych sytuacjach wpływa na naszą zdolność kredytową.

Dlatego też jeśli jesteśmy zainteresowani nabyciem w przyszłości przykładowo kredytu mieszkaniowego, warto dobrać taki limit, który optymalnie odpowiadać będzie naszym potrzebom. Kolejną sprawą jest, wspomniane już, posiadanie karty na tak zwaną -czarną godzinę?. W takim przypadku należy również pamiętać o tym, iż jeżeli nie zamierzamy korzystać z niej na co dzień, to bank naliczy nam opłatę za samo posiadanie karty. Samo jej wydanie jest bezproblemowe, nawet jeżeli nie mamy konta osobistego w danym banku.

Jedyną różnicą w tym wypadku będą różne opłaty za utrzymanie niewykorzystywanej karty. Co miesiąc otrzymamy zestawienie wszystkich wykonanych operacji i szczegóły odnoszące się do spłaty zadłużenia. Pamiętając o tych szczegółach łatwiej będzie nam wybrać wśród wielu ofert bankowych. Warto dodatkowo zwrócić uwagę na tzw. kluby rabatowe, które są często dodatkową usługą.