Karty kredytowe

Karta kredytowa to karta płatnicza, na której klient banku otrzymuje z góry określony limit kredytowy do wykorzystania w ramach transakcji bezgotówkowych. Oznacza to, że na rachunek, do którego należy karta, nie wpłaca się pieniędzy samodzielnie – wszystkie transakcje wykonywane kartą są liczone na poczet limitu kredytowego.

Oprocentowanie zadłużenia na karcie kredytowej jest rzecz jasna wyższa niż w przypadku np. rachunku z dostępnym saldem debetowym. Jednocześnie jednak banki coraz częściej oferują korzystne rozwiązania, w tym okres bezodsetkowy. Klient, który spłaci w tym okresie całe posiadane zadłużenie nie zapłaci żadnych odsetek z tytułu tej transakcji, niezależnie od jej kwoty. Jednocześnie, należy pamiętać, że odsetki na niespłaconej karcie kredytowej rosną bardzo szybko, a także mogą doprowadzić do całkowitego zablokowania środków.

Istotne jest to, że nawet częściowa spłata zadłużenia w terminie nie sprawi, że kwota, od której liczone są odsetki, ulegnie zmianie – oblicza się je cały czas od pełnej kwoty transakcji, która spowodowała zadłużenie. Banki oferują swoim klientom dość korzystne warunki ubezpieczenia karty kredytowej, a także dogodne programy partnerskie, w ramach których można dostawać rozmaite gratyfikacje w zamian za korzystanie z karty kredytowej.

Jeżeli jednak karta kredytowa nie jest często używana, warto zastanowić się, czy faktycznie jest konieczna – zwłaszcza, że zazwyczaj płaci się za nią nawet wówczas, kiedy się z niej nie korzysta.

  • Debet (saldo debetowe)
    Debet to suma pieniędzy, która w ramach rachunku została doliczona ze strony banku dla klienta jako środki dodatkowe. Zaciągnięty debet to sytuacja, w której saldo konta jest saldem ujemnym i wymaga spłacenia należności do banku.
  • Okres bezodsetkowy
    Okres, w którym klient banku może spłacić zadłużenie bez dodatkowych odsetek, narastających po przekroczeniu tego okresu.
  • Limit kredytowy
    Określony w umowie o np. kartę kredytową limit środków oferowany przez bank dla klienta powyżej rzeczywiście posiadanych przez niego środków.

Najnowsze powiązane wpisy

Brać kartę czy gotówkę na zagraniczne wakacje?

Przy wyjazdach wakacyjnych często pojawia się ten sam problem, czy brać w...

Karta wielowalutowa – czy warto ją posiadać?

Krajowe banki coraz częściej oferują karty wielowalutowe. Sprawdzamy, komu mogą przydać się...

Raport NBP: jest coraz więcej kart płatniczych i płatności zbliżeniowych, coraz...

Narodowy Bank Polski opublikował raport, z którego wynika, że udział kart zbliżeniowych...