Chyba każdy klient banku chcący skorzystać z podstawowej usługi zauważył, iż podmioty bankowe oferują tak zróżnicowane oferty, bonusy i politykę cenową, że wybór najkorzystniejszej z nich jest najdelikatniej mówiąc dość skomplikowany. Problem ten narasta jeszcze bardziej, jeżeli klient banku chce wziąć kredyt. Stopy oprocentowania, skale oprocentowania, prowizje, opłaty, dodatkowe koszty, promocje, gwarancje zwrotu, gwarancje szybkiej pożyczki, kwestia badania zdolności kredytowej, bezpieczeństwo, brak ukrytych opłat? To tylko niektóre z aspektów, jakie należy wziąć pod uwagę przy wybieraniu dostawcy usług kredytowych. Zaciągnięcie kredytu finansowego to poważne zobowiązanie nawet na długie lata, zatem warto kwestię kredytu powierzyć profesjonalistom. Taką osobą może być na przykład pośrednik kredytowy, który oferuje swoją fachową wiedzę i poradę klientom, którzy chcieliby zaciągnąć zobowiązanie kredytowe. Czy jednak jest to rozwiązanie wolne od wad? A może jednak lepiej samemu prześledzić oferty banków?
Kim jest pośrednik kredytowy?
Pośrednik kredytowy to osoba, która dzieląc się swoją wiedzą w zakresie finansom, pomaga kredytom w wyborze najkorzystniejszego kredytu finansowego. Często pośrednik pracuje dla agencji finansowej. Warto jednak podkreślić, iż uczciwi pośrednicy za swoje usługi nie pobierają wynagrodzenia. Ich wynagrodzeniem jest prowizja od banku, którą otrzymają za udzielenie kredytu. Niejednokrotnie to skłania ich również do wybierania ofert banku, którego prowizje są najkorzystniejsze, dlatego każda sytuacja, kiedy pośrednik próbuje naciskać na ofertę jednego banku powinna wzbudzić podejrzenia. Dobry pośrednik finansowy przedstawia ofertę kredytową dobraną ściśle do potrzeb kredytobiorcy, kierując się wyłącznie jego interesem, nie zaś swoim własnym. Należy również nadmienić, że pośrednik kredytowy nie jest podmiotem, który trudni się udzielaniem kredytów. Jest to jednostka, która oferując fachową wiedzę wybiera najkorzystniejsze rozwiązania spośród tych oferowanych przez kredytodawców i przedstawia je potencjalnemu kredytobiorcy.
Jakie są korzyści z zatrudnienia pośrednika kredytowego?
Dobry pośrednik kredytowym może pomóc wyplątać się z tzw. pętli kredytowej, przez negocjacje z bankami i zaproponowanie rozwiązań (np. obniżenia wysokości rat kredytu), które pomogą przezwyciężyć finansowe trudności w związku z zaciągnięciem zobowiązania.
Ponadto, polityka banków podczas udzielania kredytów staje się coraz bardziej surowa. Pośrednik kredytowy pomoże wskazać instytucje, które stosują bardziej łagodne wymagania co do zdolności kredytowej.
Pośrednicy kredytowi są zorientowani na rynku usług finansowych, śledzą je na bieżąco i znają wszystkie nowinki czy też promocje. To pozwala na również na zaoszczędzenie sporo cennego czasu. Korzystając z usług pośrednika, możemy poznać kilka ofert przy jednym spotkaniu, podczas gdy spotkania z pracownikami banków zazwyczaj są czasochłonne i trzeba ich odbyć nawet kilkanaście, aby trafić na naprawdę korzystną ofertę.
Co więcej, pośrednicy finansowi trudnią się tematyką kredytową na co dzień. Nie ma więc dla nich tajemnic umowa kredytu, dzięki czemu wszystkie niejasności bądź enigmatyczne sformułowania zostaną przez pośrednika wytłumaczone i objaśnione na spotkaniach. Chyba każdy z kredytobiorców wie, ile kosztować mogą tzw. dopiski drobnym druczkiem. Dzięki pomocy pośrednika kredytowego, terminologia bankowa staje się jasna i przejrzysta.
Na co trzeba uważać korzystając z usług pośrednika kredytowego?
- Występowanie dodatkowych opłat – jak wspomniano wcześniej, pośrednik kredytowy nie powinien pobierać opłat za swoją działalność. Usługi pośrednika są darmowe, jedyne jego wynagrodzenie stanowi prowizja od instytucji bankowej, w której finalnie klient zaciągną kredyt. Wszelkie dodatkowe prowizje czy opłaty, bądź rachunki przesyłane po zakończeniu usługi powinny wzbudzić nasze podejrzenia.
- Namawianie na produkty finansowe tylko jednego banku – rzetelny pośrednik kredytowy nie kieruje się własnym zyskiem i nie jest również kryptopracownikiem któregoś z banków. Jeżeli pośrednik w podejrzany sposób próbuje namówić kredytobiorcę na usługi finansowe tylko jednego z banków, mimo iż oferta prezentuje się co najmniej średnio, warto zrezygnować z takich usług. Dobry pośrednik kredytowy działa niezależnie, a w swojej pracy kieruje się merytoryczną i obiektywną oceną działalności instytucji bankowych.
- Konieczność podpisania dodatkowych dokumentów, niezwiązanych z ofertą kredytu – rolą pośrednika jest podpisanie umowy kredytu w imieniu kredytodawcy. Jednak na tym kończy się lista dokumentów, które klient pośrednika powinien podpisać. Jeżeli agencja finansowa bądź pośrednik próbują wymusić podpisanie jakichś dokumentów, warto podchodzić do takich fachowców z dużą dozą ostrożności.
- Zakres doświadczenia pośrednika – warto również poprosić pośrednika o udokumentowanie doświadczenia w branży. Nie jest tajemnicą, iż rynek usług finansowych to rynek trudny, wymagający ogromu wiedzy eksperckiej. Nie chcemy zatem w żadnym wypadku narażać się na działania prowadzone przez laika, zwłaszcza jeśli poradnictwo dotyczy długotrwałych i poważnych zobowiązań kredytowych. Warto postawić na doświadczenie, a także prześledzić opinie na temat danego pośrednika zamieszczone przez byłych klientów w Internecie.
- Zrozumiałość wszystkich zapisów umowy – zapisy umowy, jej terminologia i nazewnictwo mogą nastręczać wiele trudności, jeśli chodzi o pełne zrozumienie jej treści. Zadaniem pośrednika kredytowego jest objaśnienie wszystkich niejasności przed podpisaniem umowy przez kredytobiorcę, ta aby wszystkie kwestie były jasne i zrozumiałe.
Warto również udać się do swojego banku i poprosić o przedstawienie oferty kredytowej. Bardzo często zdarza się, iż banki swoim wiernym klientom oferują korzystne rozwiązania, a zaciąganie kredytu nie wiąże się z dodatkowymi kosztami, ponoszonymi np. z tytułu otwarcia nowego rachunku bankowego w innym banku (co często jest warunkiem uzyskania kredytu).
Podsumowując?
Usługi oferowane przez pośredników kredytowych mogą zaoszczędzić sporo czasu i pieniędzy. Warto jednak pamiętać, aby kierować się zdrowym rozsądkiem i wybierać usługi podmiotów doświadczonych w tej branży, niepobierających za swoją działalność żadnych dodatkowych opłat. W przeciwnym razie może okazać się, że trafiliśmy na nierzetelnego pośrednika, który pod pretekstem pośrednictwa kredytowego próbuje wyłudzić podwójne wynagrodzenie za swoją pracę bądź promować ofertę jednego banku.