W dzisiejszych czasach trudno wyobrazić sobie codzienne funkcjonowanie bez dostępu do bankowości mobilnej. Nawet w tej chwili miliony klientów korzystają z produktów i usług bankowych, posługując się jedynie swoim smartfonem. Jednak nie można zapominać o minusach związanych z wirtualnym poruszaniem się w świecie bankowości, a także o bezpieczeństwie swoich danych osobowych i pieniędzy.

Co to jest bankowość mobilna?

Bankowość mobilna jest usługą internetową, świadczoną przez instytucje finansowe i skierowaną do ich klientów. Skorzystać z niej możesz na swoim urządzeniu mobilnym dzięki aplikacji mobilnej, którą wcześniej trzeba pobrać i zainstalować. Za pośrednictwem bankowości mobilnej masz nie tylko stały dostęp do swoich rachunków bankowych, ale możesz też szerzej zarządzać swoimi finansami. Usługa ta jest odmianą bankowości elektronicznej.

Wchodząc na swoje konto z poziomu aplikacji mobilnej, możesz nie tylko sprawdzić aktualne saldo, ale i prześledzić historię rachunku. Daje Ci to kontrolę nad wpływami oraz wydatkami. Ponadto samemu zlecisz przelew: nie tylko tradycyjny, ale też BLIK-iem na telefon. W każdej chwili możesz również sięgnąć do aktualnej oferty banku i zawnioskować o utworzenie nowego rachunku, zamknięcie dotychczasowego bądź zaciągnąć kredyt lub pożyczkę. Oprócz tego masz do dyspozycji mobilną wymianę walut, bilety komunikacji miejskiej czy ubezpieczenia. Gdybyś potrzebował pomocy, to zawsze możesz skonsultować się z pracownikiem banku, na co także pozwala aplikacja mobilna. Nawet swój telefon na kartę doładujesz z poziomu bankowości mobilnej.

Jakie są zalety bankowości mobilnej?

  1. Szeroka dostępność. Wystarczy, że masz dostęp do internetu, a bankowość mobilna będzie dla Ciebie dostępna, niezależnie od tego, w jakim miejscu przebywasz. Nawet jeśli jesteś na wyjeździe poza domem: służbowym czy wypoczynkowym, to cały czas masz kontrolę nad swoimi finansami.
  2. Dbanie o bezpieczeństwo klienta. Aplikacje mobilne są stworzone w taki sposób, by kompleksowo chronić Twoje dane oraz środki finansowe. Nie musisz instalować do tego specjalnych programów zabezpieczających czy innych aplikacji. Dzięki takim funkcjom bezpieczeństwa, jak szyfrowanie czy wieloskładnikowe uwierzytelnianie gwarantują Ci, że żadna operacja nie zostanie przeprowadzona bez Twojej autoryzacji.
  3. Łatwa obsługa. Korzystanie z produktów finansowych i usług mobilnych przy użyciu telefonu komórkowego jest proste. Spokojnie radzą sobie z tym zarówno dzieci, jak i osoby starsze. To bardzo wygodne rozwiązanie, które sprawia, że swój bank masz praktycznie pod ręką.
  4. Szybkość załatwianych spraw. Masz na wyciągnięcie ręki bankowość mobilną, więc w większości sytuacji nie musisz odwiedzać oddziału osobiście. Wiele spraw załatwisz w mniej niż kilkanaście sekund, za pomocą jedynie paru ruchów palcem po ekranie urządzenia.
  5. Stałe poszerzenie oferty. Aplikacje mobilne oferują klientom coraz więcej możliwości. Oprócz kontroli nad swoim budżetem możesz poprosić o analizę i monitorowanie Twoich wydatków. Wtedy, np. bank poinformuje Cię, jeśli zaczniesz wydawać więcej, niż zakładałeś.

Jakie są wady bankowości mobilnej?

  1. Twoje wszystkie finanse znajdują się w jednym miejscu. Jeśli ktoś ukradnie Ci smartfona, to może uzyskać dostęp do wszystkich Twoich pieniędzy. Utrata telefonu wiąże się także z utratą bezpieczeństwa. Po zorientowaniu się, że nie masz przy sobie urządzenia, skontaktuj się z bankiem w celu zablokowania dostępu do Twoich kont.
  2. Uzależnienie od technologii. Rzeczy martwe potrafią być złośliwe. Awaria urządzenia mobilnego uniemożliwi Ci czasowo dostęp do konta. Ponadto, w przypadku zerwania połączenia internetowego, aplikacja także nie będzie działała.
  3. Dodatkowe koszty. Czasami bank może nałożyć na klienta dodatkowe opłaty związane z korzystaniem z usług bankowości mobilnej. Jeżeli nie wiesz, czy takie koszty poniesiesz, to sprawdź tabelę taryf i opłat Twojego banku bądź skonsultuj się z pracownikiem instytucji.
  4. Brak pełnej możliwości korzystania z funkcji i operacji bankowych. Nie wszystko załatwisz poprzez aplikację mobilną. Niektóre formalności, jak np. podpisanie umowy o kredyt hipoteczny, muszą zostać sfinalizowane w oddziale banku. Podobnie może być w przypadku, gdy zechcesz zamknąć rachunek, prowadzony z kimś wspólnie, np. z partnerem/partnerką czy rodzicem.

Przeczytaj: Odstąpienie od umowy kredytu

Bankowość mobilna a bezpieczeństwo

O bezpieczeństwie zdążyliśmy już wspomnieć, ale nie oznacza to tego, że jako użytkownik bankowości mobilnej będziesz zawsze w 100 proc. chroniony, bez względu na wszystko. Niestety, każdego dnia dochodzi do cyberataków, w których klienci banków stają się ofiarami oszustów i złodziei. Dlatego, jeśli na co dzień korzystasz z bankowości mobilnej, pamiętaj o kilku krokach:

  • ustal bezpieczne i trudne do odgadnięcia hasło;
  • nie zapisuj hasła na kartce, w notatniku na telefonie i nie noś takich danych przy sobie (polegaj na swojej pamięci!);
  • wybierz dwustopniową metodę autoryzacji operacji bankowych (SMS czy potwierdzenie logowaniem do aplikacji);
  • nigdy nie klikaj w podejrzane linki;
  • nie ufaj wiadomościom nakłaniającym Cię do działań, jak np. podanie hasła czy logowanie się na podejrzanej stronie;
  • weryfikuj połączenie, które możesz otrzymać od rzekomego pracownika banku – rozłącz się i zadzwoń do banku, pytając o próbę kontaktu z ich strony;
  • nie instaluj aplikacji czy programów, które nie są uwiarygodnione;
  • nie korzystaj z bankowości mobilnej poprzez publiczną sieć Wi-Fi;
  • zainstaluj na telefon oprogramowane antywirusowe;
  • po zgubieniu bądź kradzieży telefony natychmiast skontaktuj się z bankiem i policją.

Bankowość mobilna a bankowość internetowa

Definicja bankowości internetowej jest szersza niż bankowości mobilnej. De facto internetowa obejmuje mobilną. Chodzi o to, że bankowość internetowa oznacza całe spektrum korzystania z usług i produktów, o ile tylko jako klient posiadasz dostęp do internetu. Można tu mówić praktycznie o każdym sprzęcie, które posiada łączność z siecią, i na którym można wykonać potrzebne operacje i działania finansowe. Generalnie wystarczy najprostsza przeglądarka, aby mieć dostęp do swoich rachunków czy kredytów.

Bankowość mobilna pojmowana jest jako ta, z której możesz skorzystać tylko na urządzeniu mobilnym, czyli takim, które zabierzesz ze sobą i użyjesz w dowolnej lokalizacji, np. smartfon czy tablet. W tych przypadkach musisz mieć także zainstalowaną aplikację mobilną. Obie bankowości: internetowa oraz mobilna, są rodzajami bankowości elektronicznej.

Jak zacząć korzystać z usług bankowości mobilnej?

Jeśli chcesz korzystać z bankowości mobilnej, to nie ma nic prostszego! Zapewne posiadasz telefon komórkowy z dostępem do internetu.

  1. Upewnij się, że połączenie jest stabilne i bezpieczne (unikaj publicznych sieci, korzystaj z internetu, za który płacisz u prywatnego dostawcy).
  2. W następnym kroku pobierz i aktywuj aplikację. Znajdziesz ją w bezpiecznych i sprawdzonych źródłach, takich jak Google Play czy App Store. Aby mieć 100% pewności, że pobierasz właściwą aplikację, wejdź wcześniej na stronę banku i poczytaj na temat rozpoczęcia korzystania z bankowości mobilnej na Twoim urządzeniu.
  3. Zwróć uwagę na instrukcje dotyczące pierwszego logowania. Weryfikacja loginem lub numerem klienta, ustalanie indywidualnego PIN-u bądź hasła i potwierdzenie numeru telefonu poprzez SMS. Aplikacja powinna prowadzić Cię krok po kroku dokładnie tak, jak jest to opisane na stronie banku.
  4. Jeśli przejdziesz przez wszystkie etapy pomyślnie, możesz po raz pierwszy zalogować się do swojej aplikacji na urządzeniu i zacząć korzystać z bankowości mobilnej.

Dodaj komentarz