Pożyczenie większej sumy pieniędzy od jakiejkolwiek instytucji czy osoby zazwyczaj nie jest prostym zadaniem. Ci, którzy starają się o przyznanie kredytu hipotecznego doskonale zdają sobie z tego sprawę. Nie zawsze jednak potrzeba gotówki na zakup bądź budowę domu lub mieszkania. Jednocześnie nie każdy ma dochody na odpowiednim poziomie, by móc uzyskać odpowiedniej wielkości kredyt gotówkowy. W takiej sytuacji pewnym wyjściem z kłopotu może być pożyczka pod zastaw.

Pożyczka hipoteczna w banku

Wnioskowanie w banku o duży kredyt, sięgający kilkuset tysięcy złotych wiąże się z wieloma obostrzeniami. Mają one za zadanie uchronić kredytodawcę przed pożyczeniem pieniędzy osobie, która ich nie spłaci. A im większa kwota, tym naturalnie bank będzie wnikliwiej sprawdzał stan finansów wnioskodawcy. Ważnymi czynnikami decydującymi o przyznaniu kredytu jest nie tylko wysokość uzyskiwanych co miesiąc dochodów, ale również wydatków. Nie mniej istotna jest kwestia formy zatrudnienia. Preferowane są osoby z zawartą na czas nieokreślony umowę o pracę.

Spełnienie powyższych warunków jest dla wielu trudne, a nierzadko niemożliwe. Tym bardziej, że bank skrupulatnie sprawdza również naszą przeszłość kredytową. W ten sposób szanse na wymarzony kredyt mogą zmaleć do zera, chyba że jesteśmy właścicielem jakiejś nieruchomości. To otwiera bowiem przed nami wariant wzięcia pożyczki hipotecznej. Ten produkt finansowy jest połączeniem kredytu hipotecznego i kredytu gotówkowego. Podobnie jak w przypadku tego pierwszego zabezpieczenie tutaj stanowi obciążenie hipoteki na rzecz banku. Z kolei identycznie jak przy kredycie gotówkowym przyznane pieniądze można przeznaczyć na dowolny cel.

Nieruchomość jest dla banku na tyle dużym zabezpieczeniem, że taki zastaw daje kredytobiorcy wiele udogodnień. Czas spłaty może zostać wydłużony. Oprocentowanie w takim przypadku też jest niższe niż przy kredycie gotówkowym i to niekiedy dwukrotnie. Nie należy również zapominać, że przyznana kwota jest tutaj niemała i może oscylować wokół nawet 80 procent wartości nieruchomości.

Nie wszystko jednak jest takie różowe. Zabezpieczenie na nieruchomości co prawda nieco luzuje kryteria oceny zdolności kredytowej, ale nie zwalnia całkowicie z czynności jej sprawdzenia. Ponownie trzeba będzie przedstawić zaświadczenie o dochodach, wyciąg z konta, formę zatrudnienia. W BIK zostanie sprawdzona także nasza przeszłość kredytowa. Tym samym, mimo bycia właścicielem nieruchomości może zdarzyć się sytuacja, że bank nie udzieli nam pożyczki.

Pożyczki pozabankowe pod zastaw

W takim przypadku jedyną alternatywą będzie skorzystanie z oferty jednej z wielu firm pozabankowych. Sytuacja jest tu o tyle lepsza, że nieruchomość nie jest jednym dopuszczalnym zabezpieczeniem. Równie dobry jest samochód, który możemy wpisać do rejestru zastawnego. Ważnym jest jednak, aby wnioskodawca był jedynym właścicielem pojazdu. Warto także przypomnieć, że podobna forma zabezpieczenia jest niekiedy stosowana również w bankach, np. przy niektórych rodzajach kredytów samochodowych.

Zwracając się do parabanku z prośbą o pożyczkę pod zastaw mamy o tyle ten komfort, że nie musimy się obawiać długotrwałego sprawdzania naszej zdolności kredytowej. Procedury są w tej materii ograniczone do minimum. Nie trzeba tym samym przedstawiać zaświadczeń o zatrudnieniu czy dochodach. Instytucja pożyczkowa nie prześwietla też nas w BIK. W rezultacie bezrobotny właściciel samochodu czy nieruchomości z długami i nie najlepszą przeszłością kredytową również dostanie taką pożyczkę.

Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Pożyczka pod zastaw w parabanku zazwyczaj nie będzie udzielona na tak długi okres jak w banku, a to wpływa na wysokość comiesięcznej raty. Na domiar złego RRSO, czyli całkowity koszt udzielonego dofinansowania może sięgać nawet 40 procent.

Jeżeli dostaniemy już wstępną zgodę w banku na pożyczkę hipoteczną lub zdecydujemy się na jedną z form pożyczki pod zastaw w którejś z firm pożyczkowym, to nie zapomnijmy o przedstawieniu dokumentów potwierdzających daną własność. W przypadku nieruchomości może to być odpis z księgi wieczystej, wypis z rejestru gruntów czy akt notarialny wskazujący kupno lub uzyskanie darowizny. W przypadku banku niejednokrotnie będzie też potrzebne uprzednie sporządzenie wyceny nieruchomości przez rzeczoznawcę majątkowego. Może to być osoba przysłana przez kredytodawcę lub wykwalifikowany ekspert, którego sami znajdziemy.

Podsumowując, należy przyznać, że najkorzystniejszą formę pożyczki pod zastaw oferują banki. W porównaniu jednak z firmami pozabankowymi warunki ich udzielenia są nadal wyśrubowane i w momentach podbramkowych koniecznym staje się skorzystanie z propozycji parabanku. Zaciągając jednakże taką pożyczkę, w szczególności osoby w nie najlepszej sytuacji finansowej, muszą dokładnie obliczyć na jakiej wielkości dofinansowanie ich stać, tak by przez nieuwagę zbyt prosto nie stracić zastawionej rzeczy.

Dodaj komentarz