Zakup samochodu nie musi być finansowany jedynie z własnych środków. Jeżeli ilość posiadanej gotówki nie wystarczy Ci, by w całości pokryć należność za wymarzony pojazd, pomocny może okazać się kredyt samochodowy. Oczywiście wnioskując o takie zobowiązanie, musisz zdawać sobie sprawę z tego, że będziesz musiał je spłacać (wraz z dodatkowymi kosztami) – najczęściej przez kilka lat w miesięcznych ratach. Skorzystaj z kalkulatora kredytu samochodowego i oblicz wysokość raty kredytu. 

Kalkulator kredytu samochodowego
Miesięczna rata:

Całkowity koszt kredytu:

Aktualne oferty

Ostatnia aktualizacja: 14 Czerwca 2024
Oferta dla firm
Leasing - mAuto
24 - 60 miesięcy
Okres spłaty
Leasing
Rodzaj
0 %
? Możliwa opcja bez wkładu własnego
Wkład własny
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
PROMOCJA:

Wybrane modele -500 zł na paliwo

Leasing Vehis
36 - 60 miesięcy
Okres spłaty
leasing
Rodzaj
od 10%
Wkład własny
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Kredyt Samochodowy VeloBank
1 - 144 miesięcy
? do 144 miesięcy (w przypadku konsumentów) lub 120 miesięcy (w przypadku JDG)
Okres spłaty
kredyt
Rodzaj
0%
Wkład własny
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Kredyt samochodowy Santander Consumer Bank
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
kredyt
Rodzaj
0%
Wkład własny
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Broker Leasingowy MyLease.pl
1 - 36 miesięcy
Okres spłaty
leasing
Rodzaj
0%
Wkład własny
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Kalkulator kredytu samochodowego — co to?

Kalkulator kredytu samochodowego w szybki sposób wylicza, ile może wynieść miesięczna rata kredytu samochodowego i tym samym pozwala na porównanie kredytów samochodowych oraz rozeznanie, na jaką kwotę zobowiązania możemy sobie pozwolić, by terminowe regulowanie należności nie przerosło naszych możliwości finansowych.

Kalkulator umożliwia także:

 • wyliczenie kosztów wybranego produktu bankowego,
 • poznanie harmonogramu spłaty od pierwszej raty do ostatniej.

Zadaniem dostępnego tu kalkulatora nie jest pokazanie, w jakim banku znajdziemy najtańszy kredyt samochodowy. Pozwala on jednak przygotować się do analizy ofert pod kątem własnych preferencji i możliwości.

Kredyt samochodowy –  czym jest i jak działa?

Kredyt samochodowy to rodzaj pożyczki udzielanej przez bank lub inną instytucję finansową, która ma na celu sfinansowanie zakupu samochodu. Klient otrzymuje od banku określoną kwotę pieniędzy, którą musi zwrócić w ratach wraz z odsetkami i innymi opłatami związanymi z kredytem. Kredyt samochodowy jest udzielany na określony czas, zwykle od 1 do 7 lat, w zależności od instytucji finansowej i warunków kredytu.

Aby uzyskać kredyt samochodowy, należy złożyć wniosek do banku lub innej instytucji finansowej. Wniosek ten musi zawierać szczegóły dotyczące kwoty kredytu, okresu spłaty oraz celu, na jaki kredyt ma być przeznaczony. Bank lub inna instytucja finansowa dokonuje wówczas weryfikacji wniosku i ocenia zdolność kredytową klienta, czyli jego zdolność do spłaty kredytu. W przypadku pozytywnej oceny zdolności kredytowej, klient otrzymuje kredyt samochodowy i może zakupić wybrany przez siebie samochód.

Kredyt samochodowy — gdzie można go otrzymać?

O kredyt na samochód nie zawsze musisz starać się jedynie w banku. Podobne oferty na kredyty i pożyczki znajdziesz:

 • u dealerów samochodowych,
 • w komisach samochodowych,
 • w pozabankowych firmach pożyczkowych.

By jednak w ogóle zacząć przeglądać propozycje produktów pomagających w zakupie samochodu, warto byśmy zdawali sobie sprawę jak pożyczona kwota i oprocentowanie wpłynie na raty, które przyjdzie nam zapłacić. Przykładowy harmonogram spłat oraz koszty zobowiązania poznamy dzięki dostępnemu na stronie kalkulatorowi kredytu samochodowego.

Jak działa kalkulator kredytu samochodowego?

Kalkulator kredytu samochodowego jest bardzo prosty w obsłudze. W zamian za kilka informacji, oblicza i przedstawia w przejrzysty sposób wysokość ewentualnej raty i koszty kredytu.

Wystarczy podać kilka danych i kliknąć komendę “Oblicz ratę i koszt kredytu“, by poznać parametry finansowania.

Kalkulator kredytu samochodowego — potrzebne dane

Informacje, które musimy wprowadzić do kalkulatora za pomocą specjalnych suwaków i klawiatury to:

 • suma kredytu, czyli kwota, jaką pragniemy pożyczyć;
 • okres kredytowania, czyli czas, w jakim będziemy spłacać nasz kredyt;
 • oprocentowanie nominalne, czyli wartość procentowa w skali roku, według której naliczone zostaną odsetki.

W związku z uproszczoną formą kalkulatora nie musisz podawać skomplikowanych i szczegółowych danych oferty, ale przedstawione koszty będą stanowiły sumę odsetek, a nie RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania).

Co ma wpływ na wysokość raty kredytu samochodowego?

Miesięczne raty kredytów samochodowych zależą od trzech kryteriów:

 1. Kwoty kredytu (oczywiście im wyższa, tym więcej wyniosą nasze miesięczne transze);
 2. Okresu kredytowania (im dłuższy okres spłaty, tym więcej odsetek przyjdzie nam zapłacić);
 3. Kwoty odsetek.

Bankowe oferty kredytów samochodowych mogą zawierać także opłaty dodatkowe. Na przykład prowizję lub obowiązkowe ubezpieczenie.

Czy kalkulator kredytu samochodowego uwzględnia ubezpieczenie?

Nasz kalkulator kredytu samochodowego nie uwzględnia ani ubezpieczenia, ani żadnych kosztów dodatkowych, które mogą nakładać na kredytobiorców banki lub inne instytucje finansowe.

Różnorodność ofert jest zbyt duża, by móc uwzględnić w narzędziu tego typu każdy możliwy wariant. Celem kalkulatora jest pomoc w dopasowaniu kwoty kredytu lub raty miesięcznej do indywidualnej sytuacji finansowej oraz sprawdzenie, czy taka forma kredytowania b

Zabezpieczenie kredytu samochodowego przez kredytodawców

Do momentu spłacenia ostatniej raty, pojazd jest własnością banku i stanowi zabezpieczenie długu. Obowiązkowym zabezpieczeniem pożyczki jest też cesja praw z polisy AC, tak więc kredytobiorca musi wykupić ubezpieczenie Auto Casco. Niektóre banki żądają też zabezpieczenia w postaci poręczenia osoby trzeciej lub wekslem in blanco. Inne zabezpieczenia to zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie. Zastaw rejestrowy to wpis do krajowego rejestru zastawów i potwierdzenie go w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Przerwa w spłacaniu rat może skutkować odebraniem pojazdu przez bank i sprzedaniem go celem odzyskania reszty gotówki. Przewłaszczenie to sytuacja, w której 49 procent pojazdu jest własnością banku. Do końca spłacania pożyczki, kredytobiorca może jedynie użytkować samochód, ale nie może go sprzedać, ani dokonywać w nim żadnych istotnych zmian.

Kredyt na samochód – jakie są koszty?

Poza samą kwotą kredytu istnieje jeszcze kilka dodatkowy kosztów o których trzeba pamiętać, ponieważ znacząco wpływają na całkowity koszt kredytu samochodowego.

Pierwszym kosztem, o którym należy wspomnieć, jest oprocentowanie kredytu. Oprocentowanie to stanowi dodatkowe koszty związane z pożyczonymi pieniędzmi i jest naliczane w skali roku. Im wyższe oprocentowanie, tym większe koszty związane z kredytem samochodowym. Oprocentowanie kredytu zależy od wielu czynników, takich jak historia kredytowa klienta, wiek samochodu czy jego wartość rynkowa. Warto porównać oferty różnych banków i instytucji finansowych, aby znaleźć taką, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Kolejnym kosztem związanym z kredytem samochodowym jest prowizja za udzielenie kredytu. Prowizja ta jest pobierana przez bank lub inną instytucję finansową za udzielenie kredytu i może być naliczana w formie jednorazowej opłaty lub jako dodatkowa rata kredytu. Prowizja za udzielenie kredytu może stanowić znaczny koszt, dlatego warto dokładnie przeanalizować warunki kredytu u różnych instytucji finansowych i porównać oferty, aby znaleźć taką, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza.

Innym kosztem związanym z kredytem samochodowym może być ubezpieczenie samochodu. W wielu przypadkach banki lub inne instytucje finansowe wymagają, aby samochód był ubezpieczony na czas trwania kredytu, co oznacza, że będziesz musiał ponosić koszty ubezpieczenia. Ceny ubezpieczeń samochodów mogą się znacznie różnić w zależności od rodzaju pojazdu, miejsca zamieszkania czy wieku kierowcy.

Podsumowując, koszty kredytu samochodowego to nie tylko sama kwota kredytu, ale również oprocentowanie, prowizja za udzielenie kredytu oraz koszty ubezpieczenia samochodu. Trzeba o tym pamiętać porównując oferty, ponieważ całkowita kwota kredytu samochodowego może się znacznie różnić zależnie od tych czynników.

Ile wynosi oprocentowanie kredytu samochodowego?

Oprocentowanie kredytu samochodowego to jedna z najważniejszych składowych całkowitego kosztu kredytu. Im wyższe oprocentowanie, tym więcej pieniędzy będziesz musiał oddać bankowi w postaci odsetek. W przypadku kredytów samochodowych oprocentowanie może wynosić od kilku do kilkunastu procent w skali roku. Wysokość oprocentowania jest zależna od wielu czynników, takich jak:

 • Twoja zdolność kredytowa: jeśli masz wysokie dochody i niskie zadłużenie, bank może zaoferować ci niższe oprocentowanie.
 • Rodzaj kredytu: kredyty samochodowe mogą być udzielane na okres od kilku miesięcy do kilku lat. Kredyty na krótszy okres spłaty często są tańsze, ale rata może być wyższa.
 • Rodzaj i wiek samochodu: kredyty samochodowe mogą być udzielane na zakup nowych lub używanych samochodów. Kredyty na nowe samochody często są tańsze, ponieważ są mniej ryzykowne dla banku.
 • Indywidualne warunki banku: różne banki i instytucje finansowe mogą mieć różne stawki oprocentowania. Porównując oferty, warto zwrócić uwagę na oprocentowanie, ale także na inne koszty, takie jak prowizja czy ubezpieczenie.

Oprocentowanie nominalne celowego kredytu na nowy samochód wynosi od 4,5 procent do 12,5 procent. Nominalne oprocentowanie pożyczki na samochód używany wynosi od 6,5, procent do 17,5 procent. Kredyty na samochody używane są mniej korzystne z kilku względów. Zasada jest prosta: im starszy samochód kupujemy tym więcej zapłacimy za pożyczkę.

Najtańszy kredyt samochodowy – czym kierować się przy wyborze oferty?

Decydując się na zakup samochodu za pomocą kredytu samochodowego, z pewnością chcesz wybrać najtańszy kredyt, który będzie dostosowany do Twoich potrzeb i możliwości finansowych. Przy wyborze najtańszego kredytu samochodowego warto zwrócić uwagę na kilka kluczowych elementów, które mogą wpłynąć na całkowity koszt kredytu.

Pierwszą rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze najtańszego kredytu samochodowego, jest oprocentowanie. Im niższe oprocentowanie, tym mniejsze koszty związane z pożyczonymi pieniędzmi.

Kolejną rzeczą, na którą warto zwrócić uwagę przy wyborze najtańszego kredytu samochodowego, jest prowizja za udzielenie kredytu. Prowizja ta jest pobierana przez bank lub inną instytucję finansową za udzielenie kredytu i może być naliczana w formie jednorazowej opłaty lub jako dodatkowa rata kredytu. Prowizja za udzielenie kredytu może stanowić znaczny koszt, dlatego warto dokładnie przeanalizować warunki kredytu u różnych instytucji finansowych i porównać oferty, aby znaleźć taką, która będzie dla Ciebie najkorzystniejsza pod względem prowizji za udzielenie kredytu.

Kolejnym ważnym elementem, na który warto zwrócić wybierając kredyty samochodowe, jest okres spłaty kredytu. Im dłuższy okres spłaty, tym niższe miesięczne raty, ale z drugiej strony, im dłuższy okres spłaty, tym więcej ogólnych kosztów związanych z kredytem, ponieważ trzeba spłacić więcej odsetek. Warto więc rozważyć, jaki okres spłaty będzie dla Ciebie najkorzystniejszy, biorąc pod uwagę Twoje możliwości finansowe i oczekiwania co do wysokości miesięcznych rat.

Kredyt na samochód – jak wygląda cały proces wnioskowania?

Aby złożyć wniosek o kredyt na samochód, należy:

 1. Znaleźć kredytodawcę: Można to zrobić poprzez porównanie ofert różnych banków i instytucji finansowych lub skorzystać z pomocy doradcy finansowego.
 2. Przygotować wymagane dokumenty: Kredytodawca może wymagać określonych dokumentów, takich jak dowód osobisty, zaświadczenie o dochodach, potwierdzenie zatrudnienia i inne.
 3. Złożyć wniosek: Można to zrobić przez internet, w placówce kredytodawcy lub przez telefon. Wniosek należy wypełnić uzupełniając w nim wymagane dane osobowe, informacje o dochodach i wydatkach oraz inne potrzebne informacje.
 4. Oczekiwanie na decyzję: Kredytodawca oceni zdolność kredytową kredytobiorcy i zdecyduje, czy udzielić kredytu. Może to potrwać od kilku do kilkudziesięciu dni.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji wszystko idzie już z górki. Czas od uzyskania kredytu do odbioru nowych czterech kółek jest maksymalnie skrócony. Gorzej, gdy bank nie zgodzi się z naszym wnioskiem. Przy całkowitej odmowie warto zapytać, jakie są tego przyczyny. Następnie sprawdzić oferty innych instytucji finansowych, gdyż być może gdzieś indziej nasza zdolność okaże się wystarczająca, a niemożliwe dla nas do pokonania warunki w jednym banku nie będą aż tak bardzo ważne w innym.

Kredyt samochodowy czy kredyt gotówkowy – czym się różnią?

Kredyt gotówkowy na samochód – wnioskując o ten typ pożyczki (zwany także konsumenckim) nie musimy powiadamiać banku na co potrzebujemy pożyczki. Za pieniądze uzyskane w ten sposób można kupić auto. Rozwiązanie to ma swoje zalety i wady. Zaletą jest tu o wiele mniej formalności, jakie trzeba załatwić by uzyskać środki. Nie musimy informować banku o tym jaki pojazd kupujemy, a kupiony samochód od początku jest nasz. Wadą tego rozwiązania jest różnica oprocentowania i prowizji między kredytem samochodowym i konsumenckim (gotówkowym). Kredyt gotówkowy jest zwyczajnie z reguły droższy niż kredyt samochodowy.

Kredyt samochodowy a leasing – czym się różnią i co jest lepsze?

Kredyt samochodowy polega na pożyczeniu określonej sumy pieniędzy od banku lub innej instytucji finansowej, która udziela kredytu. W ramach tej kupna samochodu na kredyt kupujący samochód staje się właścicielem pojazdu po zapłaceniu ostatniej raty kredytu.

Leasing natomiast polega na wynajmowaniu samochodu przez określony czas i za określoną opłatę. W ramach tej opcji klient nie staje się właścicielem pojazdu, ale ma możliwość korzystania z niego przez określony okres. Po upływie tego okresu klient może zdecydować się na wykupienie samochodu lub zakończenie umowy leasingu. Leasing charakteryzuje się zazwyczaj niższymi miesięcznymi ratami niż kredyt samochodowy, ale często wiąże się z dodatkowymi opłatami, takimi jak opłata wstępna czy opłata końcowa.

Która opcja jest lepsza dla konkretnej osoby, zależy od wielu czynników, takich jak osobiste preferencje, możliwości finansowe czy potrzeby związane z użytkowaniem samochodu. Kredyt samochodowy może być lepszym rozwiązaniem dla osób, które chcą stać się właścicielami samochodu po jego spłaceniu. Może być to również dobre rozwiązanie dla osób, które planują użytkować samochód przez długi okres czasu lub chcą mieć większą swobodę w jego użytkowaniu, np. jeśli chodzi o modyfikacje czy przebieg. Kredyt samochodowy może być też atrakcyjny dla osób, które chcą zabezpieczyć kredyt na samochodzie, co może obniżyć oprocentowanie.

Leasing natomiast może być lepszym rozwiązaniem dla osób, które potrzebują samochodu tylko na określony czas lub chcą uniknąć dużych, jednorazowych wydatków związanych z zakupem samochodu. Leasing może być również dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą mieć możliwość regularnego wymieniania samochodu na nowszy model.

Samochód na raty w salonie – czy warto?

Największą zaletą wzięcia samochodu na raty w salonie samochodowym jest znacznie mniej formalności w porównaniu z braniem kredytu samochodowego. Wszystko załatwia za nas właściciel salonu lub komisu samochodowego. Warto jednak porównać koszty rat oferowanych w różnych salonach i komisach. Banki, z którymi podpisują umowy dealerzy mają oferty na różnych warunkach. Najczęściej branie samochodu na raty jest droższe, niż kupno go w ramach kredytu samochodowego. Jeśli dobrze poszukamy, z pewnością znajdziemy bank, który oferuje kredyt samochodowy, który w ogólnym, rozrachunku wyjdzie dla nas znacznie korzystniej niż kupno samochodu na raty.

Kredyt samochodowy a wiek i wartość samochodu

W przypadku kredytu samochodowego banki i inne instytucje finansowe często ograniczają możliwość uzyskania kredytu na samochody o wieku przekraczającym określoną granicę. Zazwyczaj ta granica wynosi od 5 do 7 lat, chociaż mogą być również banki, które udzielają kredytu na samochody starsze np. do 12 lat. Warto więc sprawdzić warunki kredytu u różnych instytucji finansowych, aby znaleźć takie, które będą odpowiadać naszym planom.

Oprócz ograniczenia co do wieku samochodu, banki i inne instytucje finansowe mogą również ograniczać możliwość uzyskania kredytu na samochody o niskiej wartości rynkowej. Zwykle granica ceny samochodu od której można wnioskować o kredyt wynosi od 15 000 do 20 000 zł, chociaż również w tym przypadku mogą być wyjątki. Jeśli chcesz kupić samochód o niższej wartości rynkowej, warto sprawdzić warunki kredytu u różnych instytucji finansowych, można rozważyć np. pożyczkę pozabankową, która pozwoli na sfinansowanie zakupu auta.

Kredyt na samochód używany – czy to możliwe?

Tak, istnieje możliwość uzyskania kredytu na samochód używany. Wiele banków i instytucji finansowych oferuje kredyty samochodowe, które mogą być przeznaczone zarówno na zakup samochodu nowego, jak i używanego. Kredyt samochodowy na samochód używany jest udzielany w podobny sposób, jak kredyt samochodowy na samochód nowy. Aby uzyskać kredyt samochodowy na samochód używany, należy złożyć wniosek do banku lub innej instytucji finansowej i uzyskać pozytywną ocenę zdolności kredytowej.

Kluczowy jest wiek samochodu, ponieważ wiele banków może odmówić kredytu samochodowego na auto starsze niż 8 lat. W takim przypadku pozostaje jeszcze opcja wzięcia standardowego kredytu gotówkowego i przeznaczenia go na zakup upatrzonego auta.

Kredyt samochodowy dla bezrobotnych lub przy nieregularnych dochodach

Jeśli jesteś osobą bezrobotną, możesz mieć trudności z uzyskaniem kredytu samochodowego, ponieważ brak stałego dochodu może być dla banku lub innej instytucji finansowej niepokojącym sygnałem. Jeśli jednak posiadasz inne źródła dochodów, takie jak renta czy emerytura, lub masz pewne oszczędności, które możesz przeznaczyć na spłatę kredytu, możesz mieć większe szanse na uzyskanie kredytu samochodowego. W takiej sytuacji bank lub inna instytucja finansowa mogą wymagać od Ciebie przedstawienia dodatkowych dokumentów potwierdzających Twoje dochody lub zabezpieczenia kredytu, takie jak zaświadczenie o rentach czy emeryturach lub dokumenty dotyczące posiadanych oszczędności.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku osób z nieregularnymi dochodami, np. freelancerów. Tutaj również konieczne będzie przedstawienie dokumentów o swoich zarobkach z ostatnich kilku miesięcy z której bank najpewniej wyliczyć miesięczną średnią.

Czy można uzyskać kredyt na samochód bez wkładu własnego?

Tak, w wielu bankach i instytucjach finansowych możliwe jest uzyskanie kredytu samochodowego bez wkładu własnego. Wkład własny to kwota, którą samodzielnie wpłacasz na poczet zakupu samochodu, a reszta jest finansowana przez bank lub inną instytucję finansową. Wkład własny zmniejsza kwotę kredytu, którą musisz spłacić, a co za tym idzie – również koszt całkowity kredytu (odsetki, prowizje itp.). Dlatego wkład własny jest często wymagany przez banki przy udzielaniu kredytów samochodowych.

Jednak w wielu bankach i instytucjach finansowych możliwe jest uzyskanie kredytu samochodowego bez wkładu własnego. W takim przypadku całą kwotę zakupu samochodu finansujesz z kredytu. Takie rozwiązanie może być korzystne dla osób, które nie dysponują odpowiednią gotówką lub nie chcą rezygnować ze swoich oszczędności na rzecz wkładu własnego.

Warto jednak pamiętać, że kredyt samochodowy bez wkładu własnego może być droższy niż kredyt z wkładem własnym. Banki udzielające takich kredytów zazwyczaj wymagają wyższej zdolności kredytowej i oferują wyższe oprocentowanie. Dlatego przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu samochodowego bez wkładu własnego warto dokładnie porównać oferty różnych banków i instytucji finansowych, by wybrać najkorzystniejszą dla siebie opcję.

Zagrożenia związane z kredytem samochodowym – uważaj na zabezpieczenia!

Największe niedogodności związane z kredytem samochodowym pojawiają się jednak już po jego wzięciu. Kredyt samochodowy ma bowiem dwa opcjonalne zabezpieczenia, które mogą być dla nas kłopotliwe, zwłaszcza w przypadku problemów ze spłatą kredytu.

Pierwszym zabezpieczeniem, które stosują banki jest przewłaszczenie. Tutaj mamy do czynienia z sytuacją, kiedy bank staje się współwłaścicielem pojazdu. Po spłacie kredytu współwłasność ustaje.

Drugim możliwym zabezpieczeniem jest zastaw rejestrowy. Samochód zostaje wpisany do rejestru zastawnego na rzecz banku. Zastaw jest wykreślany po spłacie zobowiązania. W wypadku jednak braku spłaty kredytu samochód przechodzi na rzecz kredytodawcy.

Te ograniczenia z perspektywy kredytobiorcy znajdują pewną rekompensatę. Bank dzięki współwłasności pojazdu czy zastawie podejmuje mniejsze ryzyko, przez co jest bardziej skłonny przyznać kredyt z małą ratą i oprocentowaniem oraz mniej restrykcyjnie oceniać zdolność kredytową klienta.

Należy jednak pamiętać, że wzięcie kredytu i zakup przez niego samochodu to dopiero początek. Prócz spłaty comiesięcznej raty musimy wkalkulować koszty związane z eksploatacją pojazdu: paliwo, ubezpieczenie, utrzymanie. Zanim zatem udamy się do salonu odpowiedzmy sobie sami na pytanie: czy na pewno nas na to stać?

Kredyt samochodowy — gdzie można go otrzymać?

O kredyt na samochód nie zawsze musisz starać się jedynie w banku. Podobne oferty na kredyty i pożyczki znajdziesz:

 • u dealerów samochodowych,
 • w komisach samochodowych,
 • w pozabankowych firmach pożyczkowych.

By jednak w ogóle zacząć przeglądać propozycje produktów pomagających w zakupie samochodu, warto byśmy zdawali sobie sprawę jak pożyczona kwota i oprocentowanie wpłynie na raty, które przyjdzie nam zapłacić. Przykładowy harmonogram spłat oraz koszty zobowiązania poznamy dzięki dostępnemu na stronie kalkulatorowi kredytu samochodowego.

Jak działa kalkulator kredytu samochodowego?

Kalkulator kredytu samochodowego jest bardzo prosty w obsłudze. W zamian za kilka informacji, oblicza i przedstawia w przejrzysty sposób wysokość ewentualnej raty i koszty kredytu.

Wystarczy podać kilka danych i kliknąć komendę “Oblicz ratę i koszt kredytu“, by poznać parametry finansowania.

Kalkulator kredytu samochodowego — potrzebne dane

Informacje, które musimy wprowadzić do kalkulatora za pomocą specjalnych suwaków i klawiatury to:

 • suma kredytu, czyli kwota, jaką pragniemy pożyczyć;
 • okres kredytowania, czyli czas, w jakim będziemy spłacać nasz kredyt;
 • oprocentowanie nominalne, czyli wartość procentowa w skali roku, według której naliczone zostaną odsetki.

W związku z uproszczoną formą kalkulatora nie musisz podawać skomplikowanych i szczegółowych danych oferty, ale przedstawione koszty będą stanowiły sumę odsetek, a nie RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania).

Co ma wpływ na wysokość raty kredytu samochodowego?

Miesięczne raty kredytów samochodowych zależą od trzech kryteriów:

 1. Kwoty kredytu (oczywiście im wyższa, tym więcej wyniosą nasze miesięczne transze);
 2. Okresu kredytowania (im dłuższy okres spłaty, tym więcej odsetek przyjdzie nam zapłacić);
 3. Kwoty odsetek.

Bankowe oferty kredytów samochodowych mogą zawierać także opłaty dodatkowe. Na przykład prowizję lub obowiązkowe ubezpieczenie.

Czy kalkulator kredytu samochodowego uwzględnia ubezpieczenie?

Nasz kalkulator kredytu samochodowego nie uwzględnia ani ubezpieczenia, ani żadnych kosztów dodatkowych, które mogą nakładać na kredytobiorców banki lub inne instytucje finansowe.

Różnorodność ofert jest zbyt duża, by móc uwzględnić w narzędziu tego typu każdy możliwy wariant. Celem kalkulatora jest pomoc w dopasowaniu kwoty kredytu lub raty miesięcznej do indywidualnej sytuacji finansowej oraz sprawdzenie, czy taka forma kredytowania będzie lepsza niż leasing albo pożyczka, nie zaś porównanie konkretnych ofert.

Kredyt samochodowy czy pożyczka leasingowa — co lepsze?

Na koniec warto dodać kilka słów na temat alternatywnego do kredytu samochodowego rozwiązania w kwestii zewnętrznego finansowania zakupu samochodu — leasingu konsumenckiego.

Leasingiem może zainteresować się każdy, kto nie posiada wymaganego wkładu własnego lub odpowiedniej zdolności kredytowej, by podpisać umowę z bankiem.

To rozwiązanie nie jest jednak wolne od wad. Mowa m.in. o:

 • braku naszego imienia i nazwiska w dowodzie rejestracyjnym (właścicielem leasingowanego samochodu pozostaje podmiot leasingujący),
 • konieczności wykupienia polisy Autocasco,
 • przeglądach i naprawach jedynie w narzuconych z góry, autoryzowanych serwisach i stacjach,
 • obowiązku uregulowania wysokiej opłaty, by wykupić samochód na własność (w przypadku leasingu na korzystnych warunkach, opłaty związane z użytkowaniem i wykupieniem samochodu, mogą być jednak niższe niż całkowity koszt kredytu samochodowego).

Oprócz leasingu konsumenckiego zakup samochodu można sfinansować także przy pomocy produktów takich jak:

Słowniczek pojęć związanych z kredytami samochodowymi

 • Prowizja
  Jednorazowa kwota, którą należy wpłacić kredytodawcy w gotówce albo która zostanie potrącona od kwoty pożyczonej w banku. Niektóre banki oferują brak prowizji, co zwykle jest niekorzystne dla klienta i wiąże się np. z dużymi kosztami oprocentowania. Jednocześnie, wysokość prowizji można negocjować z bankiem, zwykle wynosi ona do 3-5% całej kwoty.
 • Marża
  Marża kredytu hipotecznego to zysk banku, który otrzymuje on w związku z udzieleniem kredytu. Jest to jeden z elementów oprocentowania, dlatego im niższa marża, tym niższy koszt pożyczenia kapitału oraz wysokość rat. Marża naliczana jest indywidualnie dla każdego klienta, na podstawie m.in. zdolności kredytowej, wartości nieruchomości, wysokości pożyczki oraz wkładu własnego – każdy bank posiada własne wytyczne do obliczania marży. Co istotne, w większości banków marża jest niezmienna przez cały okres spłaty, zaś jej zmiana musi być zaakceptowana przez obie strony w ramach podpisanego np. aneksu do umowy.
 • Oprocentowanie
  Oprocentowanie to koszt (cena) wzięcia pożyczki. Jest to procent sumy, o który zwiększa się spłaty pożyczki.
 • Rata
  Kwota, którą w ramach zaciągniętego kredytu spłaca kredytobiorca jednostce finansowej. Zawiera kwotę kredytu podzieloną przez ilość rat oraz dodatkowe odsetki umowne z tytułu przyznania kredytu przez jednostkę finansową.
 • RRSO
  (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) to wskaźnik, który określa całkowity koszt kredytu lub pożyczki.