Użyj naszych kalkulatorów dla kredytu samochodowego
>> Rata równa czy malejąca kredytu samochodowego
>> Wysokość raty i harmonogram kredytu samochodowego
>> Wniosek o kredyt Santander

Nie mając wystarczającej ilości gotówki na zakup auta, chcąc nie chcąc, musimy posiłkować się pieniędzmi pożyczonymi z jakiegoś źródła. Źródłem tym najczęściej są banki. Planując zaciągnięcie kredytu mamy dwie możliwości. Jedną z nich jest celowy kredyt samochodowy. Drugą stanowi pożyczka gotówkowa, którą przeznaczamy na kupno auta. Do wyboru mamy jeszcze jedną opcję, a jest nią ‘samochód na kredyt’, czyli zakup nowego lub używanego pojazdu u dealera na raty.
Celowy kredyt na zakup samochodu polega na tym, że zaraz po transakcji bank przelewa pełną kwotę na konto sprzedającego. Kwota pożyczki może być pomniejszona o wkład własny. Jak w każdym kredycie tak i tu, koszty są większe im dłuższy jest okres spłacania. Kredyt samochodowy można spłacać najdłużej siedem lat. Do momentu spłacenia ostatniej raty, pojazd jest własnością banku i stanowi zabezpieczenie długu. Obowiązkowym zabezpieczeniem pożyczki jest też cesja praw z polisy AC, tak więc kredytobiorca musi wykupić ubezpieczenie Auto Casco. Niektóre banki żądają też zabezpieczenia w postaci poręczenia osoby trzeciej lub wekslem in blanco. Inne zabezpieczenia to zastaw rejestrowy lub przewłaszczenie. Zastaw rejestrowy to wpis do krajowego rejestru zastawów i potwierdzenie go w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Przerwa w spłacaniu rat może skutkować odebraniem pojazdu przez bank i sprzedaniem go celem odzyskania reszty gotówki. Przewłaszczenie to sytuacja, w której 49 procent pojazdu jest własnością banku. Do końca spłacania pożyczki, kredytobiorca może jedynie użytkować samochód, ale nie może go sprzedać, ani dokonywać w nim żadnych istotnych zmian. Oprocentowanie nominalne celowego kredytu na nowy samochód wynosi od 4,5 procent do 12,5 procent. Nominalne oprocentowanie pożyczki na samochód używany wynosi od 6,5, procent do 17,5 procent. Kredyty na samochody używane są mniej korzystne z kilku względów. Zasada jest prosta: im starszy samochód kupujemy tym więcej zapłacimy za pożyczkę. Wiele banków stawia określony wiek samochodu jako końcową datę spłaty zadłużenia.

Wszystkie formalności w salonie – Ofertę kredytu samochodowego możemy dostać już w salonie samochodowym, a czasami również w komisie. Ten produkt finansowy jest bowiem przede wszystkim w ofercie banków lub instytucji związanych z konkretną marką aut. Kredyt samochodowy będzie zatem najlepszy dla tych, którzy są już zdecydowani na konkretny model i markę samochodu, ponieważ niekoniecznie na każde auto dostaniemy tego rodzaju kredyt.

Kiedy już się zdecydujemy się na skorzystanie z zaproponowanej nam oferty, to czeka nas dosyć standardowa procedura weryfikacji naszej zdolności kredytowej. Dostarczamy kredytodawcy wszystkie wymagane dokumenty, potwierdzające nasze możliwości spłaty. Na tej podstawie bank przedstawi nam najkorzystniejszą ofertę. Ważne, że wszystkie procedury załatwimy za pośrednictwem salonu samochodowego, co znacznie skraca i ułatwia postępowanie sprawdzające.

Po uzyskaniu pozytywnej decyzji wszystko idzie już z górki. Czas od uzyskania kredytu do odbioru nowych czterech kółek jest maksymalnie skrócony. Gorzej, gdy bank nie zgodzi się z naszym wnioskiem. Przy całkowitej odmowie warto zapytać, jakie są tego przyczyny. Następnie sprawdzić oferty innych instytucji finansowych, gdyż być może gdzieś indziej nasza zdolność okaże się wystarczająca, a niemożliwe dla nas do pokonania warunki w jednym banku nie będą aż tak bardzo ważne w innym.

Kredyt gotówkowy na samochód – wnioskując o ten typ pożyczki (zwany także konsumenckim) nie musimy powiadamiać banku na co potrzebujemy pożyczki. Za pieniądze uzyskane w ten sposób można kupić auto. Rozwiązanie to ma swoje zalety i wady. Zaletą jest tu o wiele mniej formalności, jakie trzeba załatwić by uzyskać środki. Nie musimy informować banku jaki pojazd kupujemy, a kupiony samochód od początku jest nasz. Wadą tego rozwiązania jest różnica oprocentowania i prowizji między kredytem samochodowym i konsumenckim. Ten drugi jest droższy.

Samochód na kredyt – Największą zaletą tego rozwiązania jest całkowity brak formalności. Wszystko załatwia za nas właściciel salonu lub komisu samochodowego. Warto jednak porównać koszty pożyczek oferowanych w różnych salonach i komisach. Banki, z którymi podpisują umowy dealerzy mają oferty na różnych warunkach. Najczęściej są one nieco droższe od klasycznych kredytów samochodowych, a to dlatego, że udziela się ich nieco rzadziej zatem i zyski są mniejsze . Jeśli dobrze poszukamy, być może znajdziemy bank, który czerpie spore zyski z dużej ilości umów podpisywanych w salonach i komisach, a wtedy pożyczka będzie kosztować nas mniej.

Dwa zabezpieczenia – Największe niedogodności związane z kredytem samochodowym pojawiają się jednak już po jego wzięciu. Kredyt samochodowy ma bowiem dwa opcjonalne zabezpieczenia. Pierwszym jest przewłaszczenie. Tutaj mamy do czynienia z sytuacją, kiedy bank staje się współwłaścicielem pojazdu. Po spłacie kredytu współwłasność ustaje.

Drugim możliwym zabezpieczeniem jest zastaw rejestrowy. Samochód zostaje wpisany do rejestru zastawnego na rzecz banku. Zastaw jest wykreślany po spłacie zobowiązania. W wypadku jednak braku spłaty kredytu samochód przechodzi na rzecz kredytodawcy.

Te ograniczenia z perspektywy kredytobiorcy znajdują pewną rekompensatę. Bank dzięki współwłasności pojazdu czy zastawie podejmuje mniejsze ryzyko, przez co jest bardziej skłonny przyznać kredyt z małą ratą i oprocentowaniem.

Pamiętać jednak należy, że wzięcie kredytu i zakup przez niego samochodu to dopiero początek. Prócz spłaty comiesięcznej raty musimy wkalkulować koszty związane z eksploatacją pojazdu: paliwo, ubezpieczenie, utrzymanie. Zanim zatem udamy się do salonu odpowiedzmy sobie sami na pytanie: czy na pewno nas na to stać?

Słowniczek pojęć

 • Prowizja
  Jednorazowa kwota, którą należy wpłacić kredytodawcy w gotówce albo która zostanie potrącona od kwoty pożyczonej w banku. Niektóre banki oferują brak prowizji, co zwykle jest niekorzystne dla klienta i wiąże się np. z dużymi kosztami oprocentowania. Jednocześnie, wysokość prowizji można negocjować z bankiem, zwykle wynosi ona do 3-5% całej kwoty.
 • Marża
  Marża kredytu hipotecznego to zysk banku, który otrzymuje on w związku z udzieleniem kredytu. Jest to jeden z elementów oprocentowania, dlatego im niższa marża, tym niższy koszt pożyczenia kapitału oraz wysokość rat. Marża naliczana jest indywidualnie dla każdego klienta, na podstawie m.in. zdolności kredytowej, wartości nieruchomości, wysokości pożyczki oraz wkładu własnego – każdy bank posiada własne wytyczne do obliczania marży. Co istotne, w większości banków marża jest niezmienna przez cały okres spłaty, zaś jej zmiana musi być zaakceptowana przez obie strony w ramach podpisanego np. aneksu do umowy.
 • Oprocentowanie
  Oprocentowanie to koszt (cena) wzięcia pożyczki. Jest to procent sumy, o który zwiększa się spłaty pożyczki.
 • Rata
  Kwota, którą w ramach zaciągniętego kredytu spłaca kredytobiorca jednostce finansowej. Zawiera kwotę kredytu podzieloną przez ilość rat oraz dodatkowe odsetki umowne z tytułu przyznania kredytu przez jednostkę finansową.