Kredyt pomostowy to nic innego jak wsparcie, które może otrzymać inwestor w okresie ubiegania się o dotację unijną. Dzięki temu kredytobiorca do momentu przyznania głównego finansowania ma zapewnioną płynność finansową.

Ostatnia aktualizacja: 10 Maja 2024
Pożyczka gotówkowa dla firm VISSET
12 miesięcy
Okres spłaty
do 24h
Czas wypłaty
15 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pożyczka dla firm - Novalend
1 - 24 miesięcy
? 3,6,9,12,18 lub 24 miesiące
Okres spłaty
24 godziny
Czas wypłaty
5 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pożyczka dla firm - Bizlend
3 - 12 miesięcy
? 3/6/9/12
Okres spłaty
24h
? 24 godziny w dni robocze
Czas wypłaty
5 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pożyczka Ratalna dla firm SMEO
3 - 12 miesięcy
? 3-12 miesięcy (3/6/9/12)
Okres spłaty
od 5 minut
? od 5 minut do 24h
Czas wypłaty
5 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pożyczka Gotówkowa Smartney
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
30 minut
Czas wypłaty
1 000 - 60 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Najdynamiczniej rosnący faktoring dla MŚP w Polsce
7 - 120 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
100 000 - 15 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Faktoring dla firm Monevia
7 - 30 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
1 - 300 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pożyczka Ratalna i biznesowa Ekassa
1 - 48 miesięcy
Okres spłaty
od 2 min
Czas wypłaty
1 000 - 30 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Wecfina - Finansowanie Zakupów
30 - 365 dni
? w miesięcznych ratach
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
1 500 - 100 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Faktoring dla firm FINEA
7 - 90 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
500 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pożyczka Gotówkowa i Limit dla firm Pekao S.A.
1 - 96 miesięcy
Okres spłaty
24 godziny
Czas wypłaty
5 000 - 400 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pożyczka Ratalna dla firm Wealthon
12 - 36 miesięcy
? 12/18/24/30/36 miesięcy
Okres spłaty
48 godzin
Czas wypłaty
10 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Osoby, które planują realizację inwestycji, chcą poznać wszystkie dostępne formy finansowania. Jedna z nich to właśnie kredyt pomostowy, który obok standardowego kredytu inwestycyjnego stanowi sposób pozyskania środków na przedsięwzięcia realizowane w ramach jednego z programów unijnych. Zastanawiasz się, co należy zrobić, aby otrzymać kredyt pomostowy? Sprawdź, jak przebiega proces składania wniosku i czy prowadzenie działalności gospodarczej to warunek, aby go pozyskać.

Kredyt pomostowy – co warto wiedzieć?

 • Kredyt pomostowy stanowi wsparcie dla osób ubiegających się o dotacje unijne.
 • Taka forma pomocy przysługuje nie tylko przedsiębiorcom – na otrzymanie kredytu pomostowego mogą liczyć rolnicy, jednostki samorządu terytorialnego i instytucje publiczne.
 • Celem kredytu pomostowego jest zyskanie płynności finansowej w okresie do uzyskania głównego dofinansowania z Unii Europejskiej.

Kredyt pomostowy – co to takiego?

Kredyt pomostowy to opcja przeznaczona dla osób, które nie posiadają wystarczającego kapitału na wykonanie zaplanowanego przedsięwzięcia realizowanego w ramach wybranego programu unijnego. Takim kredytem sfinansujesz też wydatki związane z realizacją inwestycji finansowanych przez konsorcjum bankowe do chwili udzielenia przez nie kredytu.

Co ważne, kredyt wypłacany jest w całości bądź w transzach. Jego zabezpieczeniem może być między innymi zastaw rejestrowy, hipoteka, cesja dotacji – zależy to od wybranej instytucji.

Definicja kredytu pomostowego jasno wskazuje, że jest to przejściowe wsparcie finansowe. Co to oznacza? Jeśli starasz się o finansowanie z UE, wiesz, że dotacje często wypłacane są nawet po zakończeniu planowanej inwestycji. Środki z kredytu przyznawane są, aby inwestor mógł rozpocząć planowane działania jeszcze przed wypłatą europejskiej dotacji. Dzięki wypłacie kredytu możliwe jest szybsze realizowanie przedstawionego biznesplanu, a co za tym idzie – szybsze zakończenie inwestycji.

Kto może starać się o kredyt pomostowy?

Jako sposób finansowania umożliwiający realizowanie przedsięwzięcia do czasu wypłaty dotacji unijnych kredyty pomostowe udzielane są przede wszystkim przedsiębiorcom. Jednak uzyskanie kredytu pomostowego możliwe jest także w przypadku rolników, instytucji publicznych i jednostek samorządu terytorialnego.

Warunkiem jest wnioskowanie o otrzymanie dotacji unijnej, biznesplan planowanej działalności i wysoka zdolność kredytowa. Starając się o przyznanie kredytu pomostowego, musisz oczywiście pamiętać o dostarczeniu wszystkich wymaganych dokumentów.

Dotacje unijne przyznawane są również na potrzeby rozpoczęcia prowadzenia własnej działalności gospodarczej. W takim przypadku środki wypłacane są jako refundacja, której wysokość nie może przekraczać 85 proc. wartości inwestycji.

Na co można przeznaczyć takie finansowanie?

Kredytem pomostowym sfinansujesz różnego rodzaju inwestycje współfinansowane ze środków Unii Europejskiej. W zależności od założeń danej dotacji może to być na przykład:

 • zakup nieruchomości lub budowa/rozbudowa posiadanej nieruchomości;
 • zakup środków transportu;
 • zakup maszyn i urządzeń;
 • inwestycje w badania i rozwój;
 • inwestycje w energię odnawialną;
 • inwestycje w firmową infrastrukturę IT.

Warto wiedzieć, że kredytem pomostowym inwestor może sfinansować część lub nawet 100 proc. kosztów inwestycji w ramach unijnego projektu, a dodatkowo wkład własny inwestora oraz pozostałe koszty kwalifikowane uwzględnione w projekcie unijnym.

Jednocześnie powinieneś mieć świadomość, że gotówka z kredytu nie jest wypłacana „do ręki”. Kredytobiorcy często liczą na to, że będą mogli dowolnie dysponować przyznanymi środkami, a to duży błąd – udzielony kredyt można zrealizować w postaci płatności bezgotówkowych tylko na cele bezpośrednio powiązane z przeprowadzaną inwestycją. Aby dysponować środkami w formie gotówkowej, możesz wpisać kredyt w koszty działalności gospodarczej.

Kredyt pomostowy – wymagania

Kredyt pomostowy udzielany jest przedsiębiorcom, którzy spełnią warunki wybranego banku. Podstawowym wymaganiem jest dostarczenie dokumentów, które potwierdzą, że jako kredytobiorca starasz się jednocześnie o dotację unijną. Dofinansowanie z Unii Europejskiej to jedyny sposób, aby w celu realizacji inwestycji móc starać się o przyznanie przejściowych funduszy.

W przypadku kredytów pomostowych znaczenie ma nie tylko dopełnienie wszystkich formalności, ale także zdolność kredytowa oraz pomysł inwestycyjny. Biznesplan powinien uwzględniać wydatki związane z przedsięwzięciem i szacowane zyski, tak aby bank był w stanie oszacować realną wartość inwestycji i przeanalizować rachunek zysków i strat. Jednak z praktyki wiem, że problem z uzyskaniem środków może pojawić się, nawet jeśli nie można mu niczego zarzucić, na przykład, gdy w grę wchodzi zła historia kredytowa.

Kredyt pomostowy przyznawany jest na stosunkowo wysokie kwoty, dlatego ważne jest, aby przed realizacją inwestycji zadbać o regularne spłacanie wszystkich zaciągniętych zobowiązań: kredytów, pożyczek ratalnych i płatności odroczonych – zarówno w bankach, jak i w innych instytucjach finansowych. Na korzyść osoby ubiegającej się o kredyt przemawia nie tylko wysoka zdolność kredytowa, ale też dobra historia kredytowa. Z doświadczenia pracy eksperta kredytowego mogę podpowiedzieć, że jej brak nie musi stanowić problemu – dla wielu instytucji brak historii kredytowej oznacza po prostu to, że dotychczasowe wydatki były finansowane z kapitału własnego.

Warto złożyć wniosek do banku, w którym posiadasz już konto, z którego korzystasz na co dzień. Niektóre banki przykładają dużą wagę do dotychczasowych relacji na linii bank-klient, co nierzadko przekłada się na warunki kredytowania i zwiększenie szansy na pozytywne rozpatrzenie wniosku. Trzeba przy tym pamiętać, że każda instytucja ma własne algorytmy, które umożliwiają wyliczenie zdolności kredytowej.

Sprawdź także: Kredyt obrotowy dla firm

Jak wnioskować o kredyt pomostowy?

Kredyt pomostowy oznacza konieczność udowodnienia, że starasz się o unijną dotację, przedstawienia odpowiednio skonstruowanego planu inwestycyjnego oraz posiadania zdolności kredytowej. Przed uzyskaniem środków standardowo należy złożyć wniosek o kredyt pomostowy – dołącza się do niego wymagane załączniki, czyli między innymi:

 • biznesplan planowanej inwestycji;
 • dokumentację związaną z ubieganiem się o dotację ze środków UE;
 • załączniki takie jak rachunek zysków i strat, szacunkowy bilans.

Warto pamiętać, że wniosek o przyznanie kredytu należy złożyć do wybranej instytucji jeszcze przed lub niedługo po złożeniu wniosku o dotację. Wzór wniosku o kredyt pomostowy udostępniany jest przez banki oferujące taki rodzaj kredytowania. Dokładne wymogi odnośnie dodatkowych dokumentów i załączników mogą różnić się w zależności od danej instytucji. Niezależnie od banku niezmienne jest to, że żadna instytucja nie przyzna kredytowania, jeśli inwestor nie udokumentuje prawidłowo procesu ubiegania się o dofinansowanie unijne.

W jakich bankach można otrzymać kredyt pomostowy?

Kredyt pomostowy udzielany jest przez większe i mniejsze instytucje finansowe – banki komercyjne i banki spółdzielcze. Najbardziej znane instytucje, w których weźmiesz kredyt pomostowy to:

 • Bank Pekao
 • i BPS Bank.

Oferta pierwszego z nich przeznaczona jest dla klientów korporacyjnych – maksymalnie na 10% wartości planowanej inwestycji. Co więcej, nie może przekraczać wysokości pierwszej transzy, jaką otrzymasz ze środków unijnych. Spłata następuje ze środków kredytu przyznanego przez konsorcjum bankowe. Bank Pekao dostosowuje zasady i warunki finansowania do charakteru inwestycji, dając możliwość jej rozpoczęcia jeszcze przed uzyskaniem właściwego kredytu. Minusem jest dość krótki okres kredytowania – nie więcej niż 3 miesiące.

Bank BPS udziela kredytów pomostowych pod dotacje unijne, finansując nawet do 85% wartości inwestycji (Kredyt Unia Biznes, Kredyt Technologiczny). Zaletą jest też długi okres kredytowania – kredyt udzielany jest nawet na 10 lat – oraz do 2 lat karencji kredytu. Tak jak w przypadku Banku Pekao warunki ustalane są indywidualnie w zależności od charakteru inwestycji.

Specjalny kredyt inwestycyjny oferuje również mBank. Składa się on z części pomostowej, opiewającej na wysokość przyznanej dotacji oraz części inwestycyjnej przyznawanej na inne koszty kwalifikowane.

Innym rozwiązaniem są banki spółdzielcze, które posiadają w ofercie kredyty pomostowe przede wszystkim ze względu na potrzeby rolników.

Jeśli twój bank nie oferuje kredytów pomostowych, wciąż możesz liczyć na uzyskanie środków na sfinansowanie inwestycji. Jak to zrobić? Najlepszą opcją jest przeanalizowanie oferty danej instytucji – niektóre banki mają w ofercie specjalne pożyczki. Pożyczka pomostowa przyznawana jest w celu spłaty ZUS i US, co pozwala wnioskować o właściwy kredyt bankowy.

Koszty kredytu pomostowego

Koszty kredytu pomostowego to jedna z ważniejszych kwestii, na jakie powinieneś zwrócić uwagę przed zawarciem umowy, a nawet przed złożeniem wniosku. Na koszt kredytu pomostowego składa się jego oprocentowanie i wysokość prowizji, jaką pobierają poszczególne instytucje.

Ile kosztuje kredyt pomostowy? Jest to finansowanie na preferencyjnych warunkach – inwestor jest zobowiązany do spłaty odsetek, a kapitał pokrywany jest z przyznanych środków unijnych. Z tego powodu jako kredytobiorca powinieneś skupić się na wysokości odsetek, które będziesz spłacać. W niektórych przypadkach bank umożliwia indywidualne ustalenie oprocentowania oraz pozostałych warunków – jest to zależne od charakteru przedsięwzięcia i samego inwestora (jego historii kredytowej, dotychczasowej współpracy z bankiem, zdolności kredytowej itp.). Dzięki temu możesz negocjować wysokość opłat, na przykład brak prowizji w przypadku wcześniejszej spłaty zobowiązania lub przedłużenie terminu płatności, gdy wypłata dotacji zostanie z jakiegoś powodu opóźniona.

Czy warto zdecydować się na kredyt pomostowy?

Kredyt pomostowy to specyficzny rodzaj kredytu celowego – uzyskane środki unijne możesz przeznaczyć tylko i wyłącznie na opłacanie kosztów kwalifikowanych, czyli tych, które określono w unijnym projekcie. Ewentualne dodatkowe koszty inwestycji można sfinansować za pomocą standardowego kredytu inwestycyjnego lub kredytu gotówkowego.

Celem kredytu jest zapewnienie płynności finansowej firmom i przedsiębiorcom, rolnikom, jednostkom samorządu terytorialnego i instytucjom publicznym. Największa zaleta takiego rozwiązania to możliwość rozpoczęcia planowanej inwestycji przed otrzymaniem właściwego dofinansowania, dzięki czemu bez opóźnień wywiążesz się z założeń projektowych. Co więcej, kredyty pomostowe wyróżniają korzystne warunki kredytowania – kredytobiorca odpowiada za spłatę odsetek, a kapitał pokrywany jest z kwoty dotacji. Dla inwestora oznacza to stosunkowo niskie ryzyko i rozliczenie kapitału kredytu przy rozliczeniu dotacji.

Kredyt pomostowy to bez wątpienia ciekawy sposób na finansowanie inwestycji jeszcze przed pozyskaniem środków z UE, które mogą zostać wypłacone z opóźnieniem. Jest przydatny szczególnie wtedy, gdy projekt zakłada wypłatę środków dopiero po zakończeniu przedsięwzięcia. Na inwestorów czekają preferencyjne warunki kredytowania, a w tym niskie oprocentowanie i pokrycie kredytem do 100 proc. kwoty dotacji.

Sprawdź także: Ranking kredytów dla firm

Dodaj komentarz