Otwarcie własnej działalności czy też jej rozwój wymaga czasu, nakładu pracy oraz pomysłu. Oprócz tego niezwykle istotny jest odpowiedni kapitał. Skąd go wziąć? Odpowiedzią jest kredyt dla firm, stanowiący popularny sposób dofinansowania działalności gospodarczej. W niniejszym artykule omówimy wszystkie najważniejsze informacje z nim związane oraz pokażemy, iż ranking kredytów firmowych stanowi w tym wypadku duże ułatwienie.

Ranking kredytów firmowych

Ostatnia aktualizacja: 21 Lutego 2024
Pożyczka gotówkowa dla firm VISSET
12 miesięcy
Okres spłaty
do 24h
Czas wypłaty
15 000 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pożyczka Gotówkowa Smartney
6 - 96 miesięcy
Okres spłaty
30 minut
Czas wypłaty
2 000 - 60 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Najdynamiczniej rosnący faktoring dla MŚP w Polsce
7 - 120 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
100 000 - 15 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Faktoring dla firm SMEO
1 - 90 dni
Okres spłaty
5 minut
Czas wypłaty
400 - 2 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pożyczka Ratalna i biznesowa Ekassa
1 - 48 miesięcy
Okres spłaty
od 2 min
Czas wypłaty
1 000 - 30 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
8 - 120 dni
Okres spłaty
do 120 minut
Czas wypłaty
50 000 - 4 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pożyczka Gotówkowa dla firm Capitalko
3 - 18 miesięcy
Okres spłaty
do 24h
Czas wypłaty
20 000 - 1 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
10 - 120 dni
Okres spłaty
5 minut
Czas wypłaty
2 500 - 2 000 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Faktoring dla firm FINEA
7 - 90 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
500 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pożyczka Gotówkowa i Limit dla firm Pekao S.A.
1 - 84 miesięcy
Okres spłaty
24 godziny
Czas wypłaty
5 000 - 300 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Pożyczka Ratalna dla firm Wealthon
12 - 18 miesięcy
Okres spłaty
48 godzin
Czas wypłaty
10 000 - 150 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
8 - 120 dni
Okres spłaty
do 120 minut
Czas wypłaty
500 - 250 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Kredyt dla firmy – jak to działa?

Jak obecnie wyglądają kredyty dla firm? Kredyty dla firm to zwykle klasyczny kredyt gotówkowy, przygotowany jednak specjalnie z myślą o firmach i ich potrzebach. Dziś prawie każdy bank oferuje taki kredyt swoim klientom – a jest on korzystniejszy, jeśli kredytobiorca jest już klientem banku i posiada np. konto firmowe. Wówczas również zmniejsza się czas oczekiwania na odpowiedź w sprawie wniosku kredytowego; czasami bankom wystarczy jedynie prześledzenie obrotu pieniężnego na koncie klienta.

Kredyt dla firm przeznaczony jest dla przedsiębiorców, będących w posiadaniu własnej jednoosobowej działalności gospodarczej, ale również takich, prowadzących małą lub średnią firmę w ramach spółki. Jego głównym założeniem jest pomoc poczatkującym, a także dobrze prosperującym już przedsiębiorstwom w dalszym rozwoju.

W ramach kredytu firmowego przyznawane są środki finansowe, które powinny zostać przeznaczone na cele związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, począwszy od zakupu niezbędnych sprzętów i materiałów, a skończywszy na spłacie zaległych faktur.

Poszczególne aspekty dotyczące zaciągania, a także korzystania z kredytów dla firm określane są indywidualnie przez wybrany bank, a także ściśle powiązane z konkretnym rodzajem pożyczki. Ogólnie rzecz biorąc jednak, udzielanie kredytu dla firm przebiega niemal w identyczny sposób, jak ma się to w przypadku kredytów indywidualnych.

Kalkulator kredytu gotówkowego
Miesięczna rata:

Całkowity koszt kredytu:

Rodzaje kredytów dla firm

Jako przedsiębiorca możesz korzystać z różnorodnych rodzajów świadczeń finansowych w postaci kredytów dla firm, a wybór tego odpowiedniego uzależniony jest od indywidualnych potrzeb Twoich oraz Twojej firmy. Wśród tych najpopularniejszych możemy wyróżnić między innymi:

  • kredyt obrotowy – wybierany przede wszystkim przez przedsiębiorców, na których drodze pojawiły się tymczasowe kłopoty finansowe; udzielany jest w celu pokrycia codziennych wydatków firmowych, takich jak na przykład zakup potrzebnych urządzeń. Wzięcie kredytu obrotowego wymaga jednak wysokiej zdolności kredytowej, a firma powinna mieć już jakiś staż na rynku,
  • kredyt dla firm na start – przeznaczony dla nowych przedsiębiorców, którzy dopiero rozpoczynają swoja działalność; umożliwia pokrycie bieżących kosztów, związanych z rozwojem firmy,
  • kredyt inwestycyjny – niezastąpiona pomoc w przypadku firm i przedsiębiorstw, które zdecydowały się na wdrożenie nowego projektu; środki finansowe uzyskane w ramach kredytu inwestycyjnego powinny zostać przeznaczone na realizację określonej inwestycji,
  • kredyt hipoteczny – udzielany firmom, mającym planującym zakup lub budowę nieruchomości do celów związanych z prowadzoną działalnością (najczęściej stanowi ona zabezpieczenie kredytu),
  • kredyt pomostowy – wykorzystywany przez przedsiębiorców, którzy podjęli decyzje o realizacji projektu unijnego z dofinansowaniem; jego zaciągnięcie przyczyni się do przyspieszenia decyzji inwestycyjnych, co znacznie wpływa na zachowanie płynności finansowej.

Kredyt dla firm można w zasadzie podzielić na trzy zasadnicze grupy, w zależności od tego, na co pieniądze z kredytu mają być przeznaczone. Pierwsza grupa to kredyty przyznawane na bieżące wydatki w firmie; nie obejmują dużych kwot i przydają się w czasie, gdy interesy idą nieco gorzej.

Druga grupa to kredyt dla firm, które dążą do rozwoju – te zwykle są na wyższe kwoty i mają być przeznaczone na rozwój technologiczny czy terenowy firmy.

Trzecią grupę stanowią kredyty będące inwestycją w rozwój firmy, która dopiero ma powstać; opiewają na różne sumy, ale do ich przyznania niezbędne jest zatwierdzenie przez bank np. biznesplanu. Niektóre banki oferują firmom kredyty w określonych sumach czy na określonych zasadach w zależności od wielkości firmy czy tego, jakimi środkami dysponuje. Istnieją również inne rodzaje kredytów dla firm, np. takie, które obejmują jedynie zakup sprzętu elektronicznego będącego wyposażeniem dla firmy – dziedzina tych produktów bankowych w ostatnich latach uległa znacznemu rozszerzeniu.

Jakie są wymagania kredytów firmowych?

Aby uzyskać kredyt firmowy, zarówno sam przedsiębiorca, jak i założona przez niego działalność powinni spełnić określone warunki. Do najważniejszych wymagań możemy zaliczyć przede wszystkim posiadanie pełnej zdolności finansowej, stanowiącej pewność spłacenia wszelkich rat w dostatecznym terminie, a także dobrej historii w banku. Warto również zaznaczyć, iż może zdarzyć się sytuacja, w której dana instytucja nie wyrazi zgody na udzielenie Tobie kredytu. W większości przypadków, może to by podyktowane na przykład zbyt krótkim czasem, który minął od zarejestrowania działalności. Pomimo faktu, iż reguła ta nie została odgórnie określona, należy wiedzieć, że banki najchętniej udzielają pożyczek firmom, istniejącym na rynku dłużej niż rok.

Koszty kredytów firmowych

Podejmując decyzję o zamiarze zaciągnięcia kredytu dla firmy, na względzie należy mieć również środki finansowe, które się z nimi wiążą. Koszt kredytu jest ściśle uzależniony nie tylko od danego banku, ale przede wszystkim od jego rodzaju, a także kwestii dodatkowych. Przybliżone ceny poszczególnych kredytów prezentują się w następujący sposób:

  • kredyt obrotowy – od 4 800 zł do 8 200 zł
  • kredyt dla firm na start – od 4 200 zł do 7 600 zł
  • kredyt inwestycyjny – od 4 600 zł do 7 100 zł
  • kredyt hipoteczny – od 4 900 zł do 9 100 zł
  • kredyt pomostowy – od 4 500 zł do 7 900 zł

Czy warto wziąć kredyt na firmę?

Potrzeba dodatkowej pomocy finansowej z zewnątrz może pojawić się na różnorodnych etapach prowadzenia działalności. Na pytanie, czy warto wziąć kredyt na firmę nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, gdyż wszystko uzależnione jest od konkretnych okoliczności. Warto jednak wspomnieć, że grono przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na zaciągnięcie pożyczki na rzecz własnej firmy nieustannie wzrasta. Podyktowane jest to przede wszystkim szerokimi możliwościami rozwoju, jakie oferują kredyty firmowe, począwszy od terminowego załatwienia kluczowych spraw codziennych, przez rozwój nowego przedsiębiorstwa, a skończywszy na podejmowaniu decyzji inwestycyjnych. Na podstawie powyższych danych, można z łatwością wysnuć wniosek, iż decyzja o podjęciu decyzji o zaciągnięciu kredytu firmowego jest jak najbardziej opłacalna, ponieważ pomaga w nieustannym rozwoju.

Jak wybrać najlepszy kredyt firmowy?

Podejmując decyzje o wyborze określonego kredytu dla firm, należy wziąć pod uwagę między innymi koszty, jakie będziesz zmuszony ponieść. Są one zależne od takich aspektów, jak oprocentowanie danego kredytu, ale także opłaty dodatkowe indywidualnie ustalane przez kredytodawcę.

Nie bez znaczenia pozostaje również okres kredytowania – im jest on dłuższy, tym wartość raty jest niższa. Jest to odpowiedź na potrzeby przedsiębiorców o niskiej lub średniej zdolności kredytowej.

Warto zwrócić uwagę także na czas wypłaty środków finansowych. Jeśli pragniesz, aby dochody znalazły się na Twoim koncie w trybie natychmiastowym, weź pod uwagę jedynie te banki, które czas wypłaty środków szacują na maksymalnie kilka godzin.

Ponadto, rodzaj świadczenia powinien zostać dostosowany do charakteru prowadzonej przez Ciebie działalności, Twojej sytuacji finansowej, kwestii, na które przeznaczysz przyznane Ci dochody oraz Twoich indywidualnych oczekiwań. Nie zapomnij również o dodatkowych wymaganiach, stawianych swoim klientom przez poszczególne instytucje.

Chcąc znaleźć dla siebie propozycję idealnego finansowania nie musisz przeglądać dziesiątek stron w celu wychwycenia odpowiedniej propozycji. Pomocny będzie ranking kredytów firmowych, który zestawi ze sobą kilka wartych uwagi propozycji ułatwiając Ci podjęcie decyzji w wyborze optymalnego kredytu. Ranking w sposób czytelny ukaże najważniejsze aspekty jak okres kredytowania, wypłaty środków czy też kwoty zobowiązań.