Kredyt obrotowy

Kredyt obrotowy

Czym jest kredyt obrotowy?

Głównym celem kredytów obrotowych jest finansowanie podstawowych potrzeb przedsiębiorstwa i jego bieżącej działalności (zakup towaru, niezbędnego sprzętu i wyposażenia). Kredyty tego typu zazwyczaj posiadają charakter krótkoterminowy – okres ich spłaty nie przekracza jednego roku. Zdarzają się jednak przypadki, że kredytobiorcy uzyskują środki na finansowanie działalności eksploatacyjnej w dłuższym okresie (na przykład w celu pokrycia sezonowych zapasów). W ofercie banków jest to jeden z najpopularniejszych produktów kredytowych, kierowany przede wszystkim do małych oraz średnich przedsiębiorstw. Przyjrzyjmy się jak wyglądają najpopularniejsze kredyty obrotowe polskich instytucji finansowych.

Czym jest gwarancja de minimis?

Jeżeli przedsiębiorstwo nie posiada wystarczającego zabezpieczenia rzeczowego lub finansowego, wtedy uzyskanie kredytu obrotowego może być niemożliwe. Rozwiązaniem tego problemu staje się kredyt obrotowy z gwarancją de minimis. Różnica pomiędzy nim a standardowym kredytem obrotowym polega na tym, że BGK (Bank Gospodarstwa Krajowego) zabezpiecza spłatę na wypadek, gdyby obciążony nie był w stanie pokryć zobowiązania we wcześniej ustalonym terminie. Dokonuje w imieniu kredytobiorcy wpłaty na konto banku i samodzielnie zajmuje się ściągnięciem z niego zobowiązań (naliczając dodatkowe odsetki).

Obecnie kredyty przy pośrednictwie Banku Gospodarstwa Krajowego przyznawane są przez kilkanaście największych polskich banków. Wśród nich znajdują się między innymi:

  • PKO BP
  • BRE Bank
  • ING Bank Śląski
  • Idea Bank
  • Bank Zachodni WBK
  • Alior bank
  • Bank Pekao

 

Bank Zachodni WBK

BZ WBK ofertę kredytów obrotowych kieruje do przedsiębiorstw aktywnie działających na rynku, poszukujących środków do realizacji bieżących zobowiązań. Wielość zastosowań, możliwość wyboru interesującej kredytobiorcę waluty oraz wielokrotnego wykorzystania sprawia, że cieszy się ogromną popularnością wśród przedsiębiorców z sektora MŚP.

Szczegółowe przedstawienie oferty, wraz z opłatami i prowizjami pobieranymi przez bank można znaleźć na stronie banku.

Idea Bank

Kredyt obrotowy w Idea Banku to możliwość uzyskania nawet do 1,5 miliona złotych dodatkowych środków (bez zabezpieczenia do 250 tysięcy). W przypadku kredytów na maszyny i urządzenia maksymalna kwota kredytowania sięga 750 tysięcy złotych.

Dzięki korzystnemu systemowi naliczania ratingu kredytowego nawet firmy o krótkim stażu mają możliwość uzyskania środków na finansowanie bieżącej działalności. Okres do maksymalnie 10 lat, dostępna gwarancja de minimis, dodatkowe zabezpieczenia oraz krótki czas oczekiwania na pieniądze sprawiają, że kredyty obrotowe Idea Banku są często polecane przez ekspertów.

Raiffeisen Polbank

Raiffeisen Polbank oferuje kredyt obrotowy o ustalonym harmonogramie spłat – jego podstawowym przeznaczeniem jest oczywiście finansowanie elementarnych potrzeb przedsiębiorstwa. Pozwala na nieangażowanie własnych środków w bieżące zobowiązania, umożliwiając dokładne zaplanowanie miesięcznych wydatków.

Kredytobiorca może skorzystać z promocji, w której bank pobiera zerową prowizję (przy kredycie do 250 tysięcy złotych). Okres kredytowania bez zabezpieczeń uzyskać można na okres maksymalnie czterech lat. Chcąc wydłużyć ten czas należy skorzystać z ubezpieczenia Bezpieczny Binzes 24.

PKO BP

PKO BP oferuje kredyty obrotowe małym i średnim przedsiębiorstwom, dając możliwość uzyskania do 1 miliona dodatkowych środków (bez zabezpieczenia rzeczowego kwota ta wynosi 500 tysięcy PLN). Kredytobiorca może wybrać walutę, w której przyznany ma być kredyt oraz spłacić zadłużenie korzystając z kredytów w innych instytucjach finansowych.

Podobnie jak w przypadku innych ofert wykorzystywany jest do pokrywania powstających na bieżąco zobowiązań – składek ZUS i US, spłat zadłużeń, wypłat wynagrodzeń, zakupu zaopatrzenia oraz sprzętu.

Dodaj komentarz