Potrzeba nagłego zdobycia dodatkowych środków pieniężnych dotyczyć może każdego. W życiu pojawiają się nagłe sytuacje, które wymagają jednorazowego pokrycia większych kosztów, niż jest to możliwe przy naszych zarobkach. Nawet jeśli odłożyliśmy oszczędności, może się okazać, że nie są one wystarczające.

Kredyt gotówkowy – co należy o nim wiedzieć?

Wyjątkowość kredytu gotówkowego wynika przede wszystkim z tego, jak szybko możemy otrzymać środki pieniężne oraz tego, czy musimy dokładnie określać, na co przeznaczymy te środki. W przeciwieństwie do produktów celowych (np. kredytu hipotecznego), kredyt gotówkowy udzielany jest niezależnie od przyczyny, dla której decydujemy się na jego zaciągnięcie. Bank nie będzie pytał nas o to, na co chcemy przeznaczyć otrzymane środki, a przede wszystkim, od tego celu nie będzie uzależniał decyzji o przyznaniu kredytu. Oznacza to również, że cała kwota zostanie wypłacona od razu, nie zaś zgodnie z góry ustalonym harmonogramem. Rozwiązanie to jest więc przydatne, jeśli pełny zastrzyk gotówki jest dla nas niezbędny „tu i teraz”. Zaciągnięcie tego zobowiązania ma jednak często limity kwotowe oraz czasowe, choć dotyczy to jedynie bardzo dużych kwot i długiego czasu spłaty kredytu. Faktycznie otrzymanie kredytu gotówkowego uzależnione jest od spełnienia innych warunków, które właściwie pojawiają się w przypadku starań o inne produkty bankowe. Jakie to są warunki?

Jakie warunki trzeba spełnić, aby móc starać się o kredyt gotówkowy?

Podstawowym warunkiem, który musimy spełnić, jeśli staramy się o kredyt gotówkowy, jest posiadanie odpowiedniej zdolności kredytowej. To właśnie na jej podstawie bank podejmuje decyzję o tym, czy otrzymamy pozytywną opinię pod wnioskiem o kredyt. Od zdolności kredytowej uzależnione jest również to, jak dużą sumę i na jaki czas otrzymamy. Podstawowym kryterium jest więc to, czy będziemy w stanie spłacać raty w terminie. Oznacza to, że dochodowa umowa o pracę będzie stawiała nas w lepszej pozycji niż posiadanie innego rodzaju umowy z bardzo niskim, miesięcznym przychodem. Najkorzystniejszą sytuacją jest posiadanie umowy o prace na czas nieokreślony, choć umowa na czas określony nie wyklucza możliwości otrzymania kredytu. Wtedy jednak banki zazwyczaj ustalają limit czasu spłaty kredytu, który nie przekracza czasu trwania tej umowy. Ważne jest również posiadanie konta w polskim banku, a także 18 (czasem 21) roku życia. Jeśli spełniamy te wymogi, instytucja bankowa sprawdzi wysokość naszych zarobków w kontekście kosztów utrzymania oraz aktualnych zobowiązań.

Jak na wysokość otrzymanego kredytu wpływają zarobki?

Fakt możliwości uzyskania kredytu gotówkowego nie oznacza od razu, że otrzymamy go w takiej wysokości, jaką chcemy. Na decyzję o tym składa się przede wszystkim wysokość naszych zarobków, które są pomniejszone o aktualne zobowiązania oraz koszty utrzymania. Te określane są m.in. na podstawie danych publikowanych przez Główny Urząd Statystyczny. Weryfikowana jest również sytuacja klienta w bazach BIK. Jeśli nie ma żadnych przedterminowych zadłużeń, szansa na uzyskanie kredytu jest znacząco wyższa. Pamiętać należy o tym, że każde kolejne zobowiązanie spowoduje wzrost wysokości zarobków, które musimy posiadać, aby móc starać się o kredyt gotówkowy. Inaczej mówiąc, bank nie udzieli kredytu, którego rata w ostatecznym rozrachunku sprawi, że nie będzie możliwe pokrycie wszystkich wydatków. Jeśli posiadamy pensję na poziomie najniższej krajowej, a nasze dotychczasowe zobowiązania praktycznie pokrywają całą kwotę zarobków, nie mamy szans na otrzymanie kredytu. Wraz z kwotą „wolną” zwiększać się będzie nasza zdolność kredytowa.

Kalkulator kredytu gotówkowego

Pamiętać powinniśmy o tym, że co do zasady, kredyt gotówkowy nie należy do najtańszych produktów bankowych. Warto jednak znaleźć najkorzystniejszą dla nas ofertę. Stosunkowo tani kredyt gotówkowy może wiele zmienić w naszej niekorzystnej sytuacji, a za taką często można uznać samą konieczność zaciągnięcia takiego zobowiązania. W związku z tym warto sięgnąć po niezwykle przydatne narzędzia, które umożliwiają szybkie porównanie ofert instytucji bankowych. Po co należy sięgnąć? W tym miejscu wskazany jest kalkulator kredytowy, który w bardzo szybki i prosty sposób umożliwia nam zapoznanie się z ofertami dostępnymi na rynku. Jako użytkownicy tego narzędzia wskazujemy wysokość dwóch parametrów: kwotę kredytu gotówkowego oraz czas spłaty kredytu. Po wybraniu interesujących nas opcji potwierdzamy wybór i po chwili naszym oczom ukaże się ranking z najlepszymi ofertami bankowymi dla wskazanych parametrów. Warto modyfikować poszczególne współczynniki, aby znaleźć najkorzystniejszą dla nas wysokość raty, czyli taką, którą będziemy w stanie spłacać z naszymi aktualnymi dochodami. W ten sposób znajdziemy stosunkowo tani kredyt gotówkowy.

Dodaj komentarz