Karty płatnicze stały się w dzisiejszych czasach wygodnym, powszechnie dostępnym i używanym przez wszystkich środkiem płatniczym. Sprawdzają się idealnie podczas codziennych, drobnych zakupów oraz przy kosztowniejszych transakcjach, które wymagałyby posiadania sporej sumy fizycznej gotówki w portfelu. Dzisiaj praktycznie każdy bank w swojej ofercie posiada darmowe karty dodawane do rachunków – z tego powodu niektórzy z nas posiadają więcej niż jedną kartę. Pomimo powszechności kart płatniczych, nie wszyscy zdają sobie sprawę jakie są różnice pomiędzy kartami debetowymi oraz kredytowymi. Postarajmy się więc znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Czym jest karta płatnicza?

Kartę definiuje się jako elektroniczny instrument płatniczy, wydawany przez instytucje finansowe, będący jednym z narzędzi zdalnego dostępu do środków finansowych, które zgromadzone są na koncie. Dzięki niej możliwe jest podejmowanie gotówki z bankomatów lub realizacja płatności bezgotówkowych.

Podstawowe różnice pomiędzy kartą kredytową i debetową

Karty płatnicze wyróżniać możemy na podstawie wielu kryteriów. Jednym z podstawowych jest podział ze względu na sposób rozliczania transakcji. Właśnie tutaj, karty dzielimy na kredytowe i debetowe a oprócz tego na karty obciążeniowe, przedpłacone i z odroczonym terminem płatności:

  • Karta kredytowa – wiąże się z nią przyznanie przez bank limitów kredytowych. Instytucja finansowa udziela nam kredytu (zazwyczaj na niewysokie kwoty). Użytkownik karty kredytowej otrzymuje natomiast w regularnych okresach rozliczenie transakcji, które kartą wykonał,
  • Karta debetowa – karty te wydawane są zazwyczaj do rachunków bankowych. Karta debetowa może obciążyć konto posiadacza na kwotę transakcji w czasie jej wykonywania (wypłata z bankomatu, zapłata za towary lub usługi). Transakcje mogą być wykonywanie jedynie kiedy na rachunku znajduje się odpowiednia ilość środków.

Elementarna różnica pomiędzy kartą kredytową oraz kartą debetową to sposób obciążania naszego konta. Korzystając z karty kredytowej, klient banku może się zadłużyć na określoną i odpowiednio oprocentowaną kwotę, którą następnie oddaje instytucji finansowej. W przypadku karty debetowej sięga natomiast po środki, które znajdują się na jego koncie – saldo rachunku nie może być ujemne.

Co więcej, wydanie karty kredytowej zazwyczaj nie jest związane z koniecznością posiadania rachunku bieżącego w banku, który kartę takową wydaje. Oczywiście ubiegając się o otrzymanie takowej karty, musimy potwierdzić posiadanie stałych przychodów. Kartę debetową otrzymujemy natomiast praktycznie do każdego konta bieżącego, niezależnie od tego czy generujemy miesięczne zyski.

Dodaj komentarz