Samochody elektryczne z każdym rokiem zyskują na popularności. Mimo to ich ceny wciąż są znacznie wyższe niż aut spalinowych. Taka sytuacja sprawia, że osoby, które decydują się na zakup samochodu elektrycznego, często muszą posiłkować się zewnętrznym finansowaniem. Jak wziąć kredyt gotówkowy na zakup takiego auta i czy warto korzystać ze specjalnego kredytu samochodowego?

W pierwszej połowie 2023 roku po polskich drogach jeździło ponad 42 tysiące aut z napędem elektrycznym, podczas gdy samochodów spalinowych było blisko 20 milionów. I choć dysproporcja jest bardzo duża, to należy zwrócić uwagę, że Polacy coraz częściej rozważają zakup tzw. elektryka i szukają informacji na ten temat. Czy zatem zakup samochodu elektrycznego to dobry wybór? Ile trzeba zapłacić za taki pojazd i jakie są możliwości finansowania zewnętrznego?

Ile kosztują samochody elektryczne?

Jeśli chcemy kupić auto elektryczne, musimy liczyć się z wysokimi kosztami. W 2023 roku za nowy najtańszy samochód elektryczny trzeba było zapłacić ponad 100 tysięcy złotych. Cena ta dotyczyła pojazdów niższej klasy, w podstawowym wyposażeniu. Wśród najtańszych elektryków znalazły się takie auta jak: Smart EQ fortwo, Dacia Spring Cargo oraz Fiat 500e.

Ceny takich samochodów są zróżnicowane i zależą od marki, a także wyposażenia. Tak jak w przypadku pojazdów spalinowych, auto elektryczne takich koncernów jak: Mercedes-Benz, BMW, Porsche, a także Tesla będzie o wiele droższe niż pojazdy nieco niższej klasy, które są bardziej dostępne dla przeciętnego Kowalskiego, np.: Dacia, Fiat, Renault czy Smart.

Popularna Tesla, która jest synonimem auta z napędem elektrycznym, w najtańszej możliwej opcji to koszt rzędu ok. 230 tys. zł. Z kolei za Mercedesa należy zapłacić od pół miliona złotych wzwyż. Jak widać cena rośnie znacznie w zależności od marki auta, jego klasy i wyposażenia.

Osoby, którym zależy na zakupie samochodu elektrycznego, ale niekoniecznie z salonu, mogą również kupić auto używane. Ich ceny są nieco niższe, choć warto zaznaczyć, że również one trzymają swój poziom, zwłaszcza że jest ich po prostu wciąż mało na polskich drogach publicznych.

Czy warto kupić samochód elektryczny?

Zastanawiasz się, czy zakup samochodu elektrycznego, to na pewno rozwiązanie dla Ciebie? Warto przemyśleć kilka kwestii. Pierwsza to oczywiście koszt zakupu. Trzeba jasno powiedzieć, że pojazdy z napędem elektrycznym są droższe od ich spalinowych odpowiedników. Ich ceny zaczynają się od 100 tysięcy złotych. Więc za dość wysoką kwotę otrzymujemy mniejsze auto elektryczne w podstawowym wyposażeniu, podczas gdy w przypadku samochodów z napędem spalinowym za podobną kwotę moglibyśmy kupić maszynę w lepszym standardzie.

Warto zaznaczyć, że to, iż pojazdy elektryczne do najtańszych nie należą, wynika głównie z wysokich kosztów produkcji. Jednocześnie jednak za ich eksploatację płacimy o wiele mniej niż w przypadku aut z silnikiem spalinowym. Ciężko podać konkretne stawki, gdyż każdy model samochodu jest inny i zależy to też od wybranej stacji ładowania. Według wyliczeń fotowoltaikawpolsce.com, biorąc pod uwagę, że średnia cena prądu w 2023 r. wynosi 0,77 zł za kWh, koszt przejechania 100 km to mniej więcej: 11 zł w ruchu miejskim (14,5 kWh), 10 zł w ruchu podmiejskim (13 kWh), ponad 15 zł na autostradzie (20 kWh). Oczywiście ostateczna cena zależy również od tego, z jakiego dostawcy prądu i jakiej taryfy korzystamy, stanu baterii, efektywności pojazdu, warunków pogodowych i częstotliwości korzystania z płatnych ładowarek.

Odnośnie zasilania warto również powiedzieć o dostępności ładowarek na auta elektryczne. To kolejna kwestia, którą należy przeanalizować przed zakupem samochodu elektrycznego. Niestety wciąż jest to dość spory problem, choć sytuacja poprawia się z każdym rokiem. Dodatkowo korzystanie ze stacji ładowania zazwyczaj wiąże się z opłatami i jest droższe niż ładowanie w domu. Oprócz tego im szybsza prędkość ładowania, tym wyższa cena za kilowatogodzinę.

Rozważając zakup elektryka, warto sprawdzić, czy przyniesie to nam większe korzyści niż wyniosą jego koszty. Wśród zalet tego typu pojazdów należy wymienić m.in. prestiż – wciąż relatywnie mało osób stać na taki samochód, komfort jazdy – to ciche samochody, które dodatkowo nie wydalają żadnych spalin, a tym samym są bardziej ekologiczne. Na plus przemawiają również niższe koszty użytkowania

Bez wątpienia w przyszłości samochody elektryczne mogą być jednymi z popularniejszych pojazdów. Obecnie jednak koszt ich zakupu jest bardzo wysoki, a dodatkowo występują braki w infrastrukturze – wciąż liczba ładowarek jest niewielka. Dlatego zaciągając kredyt na zakup samochodu elektrycznego, warto rozważyć powyższe kwestie i sprawdzić, czy będziemy mogli w pełni korzystać z zalet takich pojazdów. 

Czy istnieje specjalny kredyt na samochód elektryczny?

Zakup samochodu elektrycznego to dość kosztowna sprawa. Klienci jednak mogą skorzystać z różnych źródeł finansowania zewnętrznego. Po pierwsze mogą sfinansować auto elektryczne kredytem gotówkowym albo skorzystać ze specjalnego kredytu samochodowego.

Kredyt na samochód elektryczny jest klasycznym kredytem samochodowym. Jest to finansowanie celowe, a więc przyznawane na konkretny zakup. Jego formą zabezpieczenia jest kupowany pojazd. Aby starać się o najtańszy kredyt samochodowy trzeba posiadać odpowiednią zdolność kredytową. Takie finansowanie może być przyznane wyłącznie przez bank, który ma w swojej ofercie kredyt samochodowy. Kredytobiorcą może być osoba fizyczna, jak i firma.

Warto tutaj zaznaczyć, że zakup samochodu elektrycznego wiąże się z wysokimi kwotami, dlatego nie na każdy pojazd tego typu otrzymamy kredyt. Limit zazwyczaj wynosi do 500 tysięcy złotych – w zależności od banku i tego, jak wygląda nasza zdolność kredytowa.

Przed zaciągnięciem kredytu samochodowego warto sprawdzić oferty np. w rankingu kredytów samochodowych i na tej podstawie wybrać najlepszą ofertę. Należy zwrócić przede wszystkim uwagę, ile wynosi rzeczywista roczna stopa oprocentowania RRSO, całkowita kwota kredytu.

Kredyt samochodowy na czym polega?

Jak wspomnieliśmy wyżej, kredyt samochodowy jest kredytem celowym. Tym samym kwotę, którą pożyczymy, musimy przeznaczyć na konkretny cel – zakup pojazdu. Taki produkt spłacamy w ratach. Ich wysokość zależy od kwoty kredytu, okresu kredytowania oraz kwoty odsetek.

Podczas wyboru kredytu samochodowego, możemy ustalić sposób spłaty, czy chcemy mieć ratę: równą, malejącą czy balonową (a więc niskie raty w trakcie spłaty, a na koniec wysoka ostatnia rata).

 Standardowy kredyt samochodowy to dobre rozwiązanie, jeśli myślimy o zakupie konkretnego pojazdu – nowego lub używanego. Co ważne, zazwyczaj taki produkt jest tańszy i niżej oprocentowany niż kredyt gotówkowy. Dodatkowo kredyt samochodowy umożliwia prostsze skorzystanie z programów pomocowych.

Kredyt gotówkowy na samochód elektryczny?

Kredyty gotówkowy to produkt prostszy w swych założeniach. Stawia przed kredytobiorcą mniej formalności, jednak jedocześnie jest droższy od kredytu samochodowego. Plusem takiego rozwiązania są większe możliwości, ponieważ możemy go przeznaczyć na dowolny cel. Wybierając kredyt gotówkowy sami możemy zdecydować, jaką kwotę przeznaczymy na zakup auta, a jaką na inne rzeczy. Dodatkowo, kupowane przez nas auto, nie stanowi zabezpieczenia kredytu. I choć zazwyczaj kredyt gotówkowy będzie droższy od kredytu samochodowego, to w przypadku skorzystania z promocji, czasem może okazać się też nieco tańszy – warto więc sprawdzać oferty. Zazwyczaj banki udzielają kredytów gotówkowych do 200–300 tysięcy zł. 

Sprawdź także: Kalkulator kredytu samochodowego

Jakie jeszcze są sposoby na sfinansowanie zakupu samochodu elektrycznego?

Inną opcją sfinansowania zakupu auta jest leasing. To dość wygodny i jeden z korzystniejszych sposobów finansowania samochodów. Co ważne mogą skorzystać z niego zarówno firmy, jak i klienci indywidualni. Wystarczy wybrać leasing konsumencki. Jest on przeznaczony właśnie dla osób, które nie prowadzą działalności gospodarczej. Dzięki leasingowi możemy mieć auto elektryczne, nawet jeśli nie mamy własnych środków lub odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej. To dobre rozwiązanie zwłaszcza wtedy, gdy głównie zależy nam na użytkowaniu nowoczesnego samochodu elektrycznego, niż na posiadaniu go na własność.

Dopłata na samochód elektryczny?

Zainteresowanie elektrykami rośnie nie tylko ze względu na większą świadomość ekologiczną społeczeństwa, ale także dzięki specjalnym programom dopłat do zakupu takich pojazdów. Do września 2025 roku można składać wnioski o dofinansowanie w ramach programu Mój elektryk.

Wnioskujący mogą uzyskać dofinansowanie na auto elektryczne w wysokości: 

  • 18 750 zł, 
  • 27 000 zł – dla rodzin z trójką dzieci i więcej, 

Należy pamiętać, ze dofinansowanie jest przeznaczone tylko na zakup nowych samochodów i to zeroemisyjnych – pojazd musi mieć kategorię M1.

Oferta dofinansowania na zakup samochodu elektrycznego dotyczy zarówno kupując auto za gotówkę, jak i na kredyt.  

Dodaj komentarz