Faktoring dla spółek, jak sama nazwa wskazuje, jest usługą finansową dedykowaną dla firm, które prowadzą swoją działalność w formie spółki. Dzięki temu, że firma faktoringowa wykupuje faktury z odroczonym terminem płatności, spółka może od razu cieszyć się pieniędzmi na swoim koncie i nie musi oczekiwać terminu płatności faktury, którego przestrzegać powinien klient. Nie wolno jednak zapominać, że pod pojęciem faktoringu dla spółek kryje się wiele rodzajów usług, co z kolei powoduje, że przedsiębiorcy mają bardzo duży wybór na rynku.
Czym jest faktoring dla spółek?
Faktoring dla spółek jest skierowany do firm, które prowadzą działalność właśnie w takiej formie jak spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jawna, komandytowa, cywilna czy akcyjna. Polega to na tym, że firma faktoringowa wykupuje od spółki faktury VAT z odroczonym terminem płatności. Nabywcę faktury nazywamy faktorem, zaś podmiot korzystający z usług to faktorant. Występuje jeszcze kontrahent, czyli klient faktoranta zobowiązany do zapłaty faktury.
W praktyce wygląda to tak, że najpierw faktorant wystawia fakturę, a następnie faktor ją wykupuje, wpłacając na konto faktoranta 80-90% wartości brutto. Dochodzi wówczas do cesji wierzytelności na rzecz faktora. Cały czas mowa o fakturach, które mogą zostać zapłacone przez klienta dopiero w późniejszym czasie. Takie wydłużone terminy płatności mogą nastręczyć wielu problemów, zwłaszcza jeśli brakuje środków na bieżącą działalność. Dzięki wpłacie zaliczki problem ten jest rozwiązany.
Pozostałe 10-20% wartości faktury faktorant otrzymuje od faktora dopiero po tym, jak klient ureguluje należność. Jeżeli dochodzi do przejęcia ryzyka niewypłacalności klienta przez faktora, to wówczas spółka nie musi się przejmować brakiem płatności po stronie klienta.
Spółki mogą korzystać z bardzo wielu rodzajów faktoringu, takich jak:
- faktoring pełny,
- faktoring niepełny,
- faktoring mieszany,
- faktoring jawny,
- faktoring cichy,
- faktoring krajowy,
- faktoring międzynarodowy,
- faktoring pojedynczy,
- faktoring globalny,
- faktoring bankowy,
- faktoring pozabankowy,
- faktoring wymagalnościowy.
W opozycji do faktoringu dla spółek znajduje się mikrofaktoring, skierowany do mikroprzedsiębiorców, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Tutaj finansowane faktury najczęściej opiewają na małe kwoty, zaś faktor skłonny jest do realizacji mniejszej liczby faktur niż przy usłudze dla większej spółki.
Jakie korzyści daje faktoring dla spółek?
Przedsiębiorcy, którzy zdecydowali się na usługi faktoringu mogą:
- utrzymać płynność finansową,
- monitorować płatność należności,
- przeznaczyć środki finansowe na cele inwestycyjne,
- przerzuć ryzyko niewypłacalności klienta na faktora,
- sprawdzić wiarygodność nowych klientów,
- cieszyć się taką samą zdolnością kredytową.
Faktoring sprawia, że spółka nie musi zaciągać kredytu bankowego na bieżące wydatki albo na cele inwestycyjne. Notabene pozyskanie zobowiązania dla firmy jest trudniejsze niż skorzystanie z faktoringu i wiąże się z większą liczbą formalności.
Jaki faktoring jest najlepszy dla spółek?
W zależności od rodzaju prowadzonej działalności, liczby kontrahentów i historii współpracy z nimi tak naprawdę każda spółka może poszukiwać innego z rodzajów faktoringu, które już zdążyliśmy wymienić. Jednak z całą pewnością, pod kątem opłacalności można wyróżnić takie rodzaje tej usługi jak:
- Faktoring pełny. Mamy tutaj do czynienia z przejęciem ryzyka niewypłacalności kontrahenta przez faktora. Oznacza to, że gdy już upłynie termin płatności, a klient dalej nie zapłaci, to zarówno windykacja jak i ewentualna późniejsza egzekucja należności leżeć będzie po stronie faktora. Gwarantuje to największe bezpieczeństwo finansowe, ale jednocześnie jest to najdroższy rodzaj usługi.
- Faktoring tajny. Jeżeli nie chcesz, aby Twój kontrahent dowiedział się o cesji wierzytelności, to faktoring tajny będzie jak znalazł. Uzyskasz swoją należność, a jednocześnie nie wystawisz na szwank swoich relacji z klientem.
- Faktoring międzynarodowy. Skierowany do spółek, które prowadzą handel zagraniczny. Możesz tutaj skorzystać z faktoringu eksportowego albo importowego.
- Faktoring globalny. Są to usługi faktoringowe świadczone na dużą skalę. Faktor przejmuje od Ciebie wiele faktur, dzięki czemu otrzymujesz kompleksową obsługę należności. Jest to rozwiązanie praktyczne i wygodne.
Nie można również zapominać o faktoringu odwróconym, który przyda się Twojej spółce wtedy, gdy to przed Tobą stanie konieczność opłacenia faktury. Wówczas to faktor opłaci tę fakturę za Ciebie, a Ty rozliczysz się z nim w późniejszym, dogodnym dla Ciebie terminie. Dodatkowym plusem jest możliwość rozłożenia płatności na raty.
Na co zwrócić uwagę szukając faktoring dla spółki?
- Zabezpieczenie finansów na wypadek braku płatności faktury. Przeglądając oferty, koniecznie dowiedz się, czy dany faktor przejmuje ewentualną niewypłacalność kontrahenta na siebie. Takie przejęcie ryzyka jest możliwe w faktoringu pełnym, o czym już mówiliśmy.
- Czas oczekiwania na wypłatę zaliczki. Niejedna firma oczekuje, że faktor wpłaci jej zaliczkę jak najszybciej się da. Zwróć uwagę, czy dany faktor przewiduje wypłatę środków w ciągu 15 minut po zaakceptowaniu wniosku, czy też potrwa to dłużej. Zdecydowanie najskuteczniejszy jest tutaj faktoring online.
- Koszty faktoringu. Mogą być naprawdę różne – od wręcz symbolicznych po dość wysokie. Dużo zależy tu od takich czynników jak staż Twojej spółki na rynku, jej sytuacja finansowa, dotychczasowa współpraca z faktorem (jeżeli takowa miała miejsce w przeszłości), wysokość limitu faktoringowego, ale też ryzyko związane z konkretnymi klientami. Dokładnie dowiedz się, ile wynosi opłata przygotowawcza oraz prowizja faktoringowa. Pamiętaj też, że za cały czas świadczenia usługi faktoringowej zostaną naliczone odsetki.
- Wartość limitu faktoringowego. Jeżeli Twoja spółka finansuje dużo faktur, które opiewają na spore kwoty, to wartość limitu faktoringowego będzie bardzo istotna. Warto zdawać sobie sprawę, że niektórzy faktorzy przewidują limit nie większy niż 10 000 zł, ale też są tacy, co oferują kilka milionów zł albo jeszcze więcej.
Ponadto niektóre firmy faktoringowe mogą proponować dodatkowe usługi, co może przynieść jeszcze więcej korzyści Twojej spółce.
Gdzie znaleźć faktoring dla spółki?
Bez żadnego problemu można samemu znaleźć odpowiedni faktoring dla swojej firmy korzystają z narzędzia jakim jest ranking firm faktoringowych. Dzięki temu dowiesz się nie tylko tego, kto aktualnie ma najkorzystniejsze oferty, ale też jakie są koszty, jak długo czeka się na płatność i ile wynosi limit faktoringowy. Możesz też od razu rozpocząć procedurę wnioskowania. Dzięki rankingowi z całą pewnością ukaże Ci się taka usługa faktoringu, która będzie najbardziej odpowiednia dla Twojej firmy.