Faktoring dla nowych firm jest usługą finansową, która pozwala w szczególności nowym graczom na rynku szybko uzyskać środki z tytułu wystawionych faktur. W dzisiejszym świecie świeżo upieczony przedsiębiorca musi borykać się z całym szeregiem wyzwań – wymagającą konkurencją, małą rozpoznawalnością marki wśród klientów, odmownymi decyzjami kredytowymi w bankach, pechem początkującego czy zwyczajnymi niepowodzeniami, które od czasu do czasu przydarzają się w każdym biznesie. Przy tym wszystkim utrzymanie płynności finansowej, a także inwestowanie w dalszy rozwój staje się arcytrudnym zadaniem. A przecież istnieje coś takiego jak usługa faktoringu, z której warto skorzystać.

Czym jest faktoring dla nowych firm?

Specyfiką faktoringu dla nowych firm jest to, iż odbiorcami tej usługi są nowe przedsiębiorstwa, dopiero wchodzące na rynek. Bardzo często jest tak, że chcąc pozyskać środki finansowe właściciel firmy bądź wspólnik musi udokumentować odpowiednio długi staż na rynku – przykładowo w niejednym banku, podczas starania się o kredyt należy wykazać, że biznes jest prowadzony od co najmniej dwóch lat. Przy faktoringu dla nowych firm nie ma takich wymogów.

Wprawdzie umowa faktoringowa jest zawierana pomiędzy dwiema stronami, jednak w rzeczywistości, w całym procederze dochodzi do zaangażowania trzech podmiotów. Pierwszym z nich jest faktorant, czyli młody przedsiębiorca, który wystawia swojemu klientowi fakturę VAT za sprzedaż towarów bądź wykonanie usługi. Drugi to faktor, czyli podmiot wykupujący tę fakturę. Natomiast trzeci to kontrahent, który otrzymał fakturę i który tym samym jest zobowiązany uregulować należność.

Finansowanie faktur z odroczonym terminem płatności odbywa się już po ich wystawieniu kontrahentowi i wykupieniu ich przez firmę faktoringową. Faktor wypłaca faktorantowi 80-90% wartości faktury. Pozostała część, czyli 10-20% wartości kwoty zostaje przekazana faktorantowi dopiero tym, jak kontrahent zapłaci.

Warto wiedzieć, że wyróżnia się różne rodzaje tej usługi, np.:

Każdy przedsiębiorca powinien wybrać taki faktoring, jaki najlepiej pasuje do specyfiki prowadzonej działalności.

Jakie korzyści daje faktoring dla nowych firm?

Warto zwrócić uwagę, że nowe firmy, korzystając z faktoringu zyskają wiele korzyści, takich jak:

  1. Utrzymanie płynności finansowej. Nawet mały przestój w przepływie kapitału może spowodować, że mały przedsiębiorca, dopiero zaczynający swoją wielką, biznesową przygodę, może nagle utracić swoją płynność finansową. Niestety, w praktyce bardzo często będzie to oznaczało definitywne zakończenie tej przygody. Dlatego warto skorzystać z bezpiecznego źródła finansowania, jakim jest faktoring.
  2. Brak konieczności zaciągania kredytu w banku. Taka konieczność byłaby ciosem dla firmy, bo prawdopodobieństwo otrzymania finansowania jest niewielkie. Zazwyczaj ocena zdolności kredytowej nowego przedsiębiorstwa nie jest zbyt wysoka. Natomiast przy staraniu się o faktoring pozabankowy weryfikacja wnioskodawcy jest znacznie mniej restrykcyjna.
  3. Weryfikacja wiarygodności klientów. Nowy gracz na rynku nie może być pewien, kto będzie wobec niego uczciwy i terminowy, a kto nie. Bardzo ważna jest weryfikacja każdego nieznanego kontrahenta, który zgłosi się do Twojej firmy, a faktoring właśnie to umożliwia.
  4. Szybkie uzyskanie środków. Dłuższe terminy płatności, widniejące na fakturze normalnie zmuszałyby Cię do nużącego oczekiwania na środki. Tymczasem udogodnienia, jakie zapewnia faktoring, sprawiają, że pieniądze mogą trafić na firmowe konto bankowe już w ciągu 15 minut od momentu złożenia wniosku.
  5. Przerzucenie odpowiedzialności za niewypłacalność klienta na faktora. W przypadku faktoringu pełnego to do firmy faktoringowej należy obowiązek ewentualnego ściągnięcia wierzytelności od niewypłacalnego kontrahenta. To duże udogodnienie dla faktoranta, choć trzeba przyznać, że w takim przypadku koszty będą nieco wyższe.

Pamiętaj także o tym, że niejedna firma faktoringowa ma liberalne podejście do kondycji finansowej jej potencjalnych partnerów biznesowych, co w praktyce oznacza, że usługa faktoringu jest dość powszechnie dostępna.

Na co zwrócić uwagę szukając faktoringu dla nowej firmy?

Wiemy już, na czym polega faktoring, ale jak rozważnie podejść do wyboru najlepszej oferty? Na pewno istotne będą indywidualne potrzeby przedsiębiorcy, które należy potraktować jako punkt wyjścia. Nowa firma może być bardzo mała albo stanowić większą spółkę. Warto więc rozważyć, jaki kwotowy limit faktoringowy będzie nam potrzebny. Dla niejednego właściciela kluczowe będzie też to, jak szybko dostaje on pieniądze. Firmy faktoringowe uwzględniają w swoich ofertach czas, w którym środki przelewane są na konto klienta.

Z całą pewnością kolejnym ważnym aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę są koszty faktoringowe. Składają się one najczęściej z prowizji i odsetek. To, ile ostatecznie zapłacisz będzie zależało w dużej mierze od tego jak długo trwa świadczenie usługi. Im dłużej kontrahent spłaca fakturę, tym jest to dla Ciebie droższe. Przykładowo, wystawiając fakturę na 1000 zł brutto, z terminem wynoszącym 30 dni, za faktoring zapłacisz kilkadziesiąt złotych. Natomiast, gdyby termin płatności wyniósł 60 dni to z Twojego budżetu mogłaby ubyć kwota nawet powyżej 100 zł. Dlatego też koniecznie przyjrzyj się, czy wybrany przez Ciebie faktor proponuje prowizję na poziomie 0,1% kwoty faktury, czy jest o może aż 3%.

Gdzie znaleźć oferty faktoringu dla nowych firm?

W dzisiejszych czasach możesz samodzielnie poszukać atrakcyjnych ofert faktoringowych na stronach internetowych poszczególnych faktorów, ale z całą pewnością bardzo pomocne będzie narzędzie, takie jak ranking firm faktoringowych. Dzięki temu porównasz nie tylko koszty usługi, ale też limity faktoringowe oraz czas oczekiwania na wypłatę środków.

Inne popularne formy faktoringu