Faktoring dla branży przemysłowej pozwala na rozwiązanie niejednego problemu, z jakim boryka się przedsiębiorca. Długie terminy płatności, które widnieją na fakturach z jednej strony umożliwiają kontrahentowi na późniejsze uregulowanie należności, ale z drugiej powoduje to, że firma musi długo czekać na pieniądze. Grozi to zastojem zarówno bieżącej działalności jak i realizacji inwestycji. Na szczęście usługi faktoringowe pozwalają na niemal natychmiastowe pozyskanie środków finansowych bez konieczności ponaglania klienta.
Czym jest usługa faktoringu dla przemysłu?
Faktoring dla przemysłu polega na tym, że podmiot świadczący usługi wykupuje od przedsiębiorcy faktury z odroczonym terminem płatności. Później kontrahent reguluje należność już na rzecz firmy faktoringowej. Oczywiście taka usługa jest odpłatna. W umowie faktoringowej występują dwie strony, ale de facto w cały proceder zaangażowane są trzy podmioty, a mianowicie:
- faktorant – przedsiębiorca, który wystawia faktury VAT z długim terminem płatności,
- faktor – bank albo firma faktoringowa, która kupuje faktury od faktoranta i która staje się teraz wierzycielem,
- kontrahent – czyli klient faktoranta jest zobowiązany do zapłaty faktury VAT, ale już nie na rzecz faktoranta lecz faktora.
W praktyce wygląda to tak, że faktorant najpierw wystawia fakturę, a następnie faktor wykupuje tę fakturę, wpłacają faktorantowi zaliczkę, stanowiącą 80-90% wartości brutto faktury. Pozostała kwota, czyli 10-20% kwoty na fakturze wypłacana jest przedsiębiorcy po dokonaniu płatności przez kontrahenta.
Przedsiębiorca działający w branży przemysłowej może wybrać jeden z licznych rodzajów faktoringów, wśród których wymienić można m.in.:
- faktoring pełny,
- faktoring niepełny,
- faktoring jawny,
- faktoring cichy,
- faktoring międzynarodowy,
- faktoring pojedynczy,
- faktoring globalny,
- faktoring odwrócony.
To, ile ostatecznie będzie kosztował faktoring dla przemysłu uzależnione jest od kilku czynników, takich jak m.in. wartość kwoty na fakturze, długość okresu świadczenia usługi czy sytuacja finansowa faktoranta. Na koszty najczęściej składają się: prowizja przygotowawcza, prowizja faktoringowa i odsetki. Prowizja przygotowawcza naliczana jest za przygotowanie umowy i analizę sytuacji finansowej firmy, ale nie każdy faktor uwzględnia ją w cenie usług. Prowizja faktoringowa wynosi najczęściej od 0,1 do 3% wartości brutto na fakturze. Natomiast odsetki naliczane są od wpłaconej zaliczki za każdy dzień świadczenia usługi.
Jakie korzyści daje faktoring w branży przemysłowej?
Każdy przedsiębiorca działający w branży przemysłowej może samemu doświadczyć tego, jak liczne zalety faktoringu wpłyną pozytywnie na prowadzenie działalności. Dzięki faktoringowi:
- Zachowasz płynność finansową. Czekanie 30 czy 60 dni na płatność to długi okres, zwłaszcza że w tym czasie bardzo dużo pieniędzy pochłonie bieżąca działalność firmy. Jeśli okaże się, że nie masz kapitału, by płacić za faktury wystawione Tobie albo wypłacać wynagrodzenie pracownikom, to wówczas znajdziesz się w sytuacji nie do pozazdroszczenia. Faktoring dla przemysłu pozwoli uniknąć Ci takich przykrości.
- Twoje inwestycje nie zostaną wstrzymane. Oczekiwanie na środki finansowe po wystawieniu faktury z odroczonym terminem płatności będzie niekorzystne dla Twoich planów inwestycyjnych. Otrzymując od razu od faktora 80% wartości faktury zyskasz środki na dalszy rozwój.
- Nie musisz brać kredytu firmowego. W obliczu kłopotów finansowych niejeden przedsiębiorca udaje się po finansowanie do banku. Niestety, każdy kredyt to dodatkowe koszty. Ponadto potrzebna jest odpowiednio wysoka ocena zdolności kredytowej. Faktor wykona usługę bez sprawdzania Twojej zdolności.
- Możesz ocenić wiarygodność kontrahentów. Jest to szczególnie ważne przy nowych klientach, o których nie możesz wiedzieć, czy będą uczciwi i wypłacalni czy nie. Dzięki faktoringowi dowiesz się, czy kontrahent dotrzymuje terminów.
- Zaoszczędzisz nie tylko pieniądze, ale i czas. Współczesny faktoring online odbywa się przy minimum formalności. Dodatkowo odbywa się to bardzo szybko. Niejeden faktor wypłaca pieniądze na konto klienta w ciągu 15 minut od złożenia wniosku.
Biorąc pod uwagę powyższe korzyści, warto skorzystać z faktoringu dla przemysłu pomimo tego, że usługa jest odpłatna.
Jaki faktoring jest najlepszy dla branży przemysłowej?
- Faktoring pełny. Jest to jedna z najdroższych, ale na pewno najbardziej bezpieczna z usług faktoringowych. W faktoringu pełnym to faktor zajmuje się niewypłacalnością kontrahentów, więc przedsiębiorca nie musi się tym przejmować.
- Faktoring globalny. Opłaca się, jeśli wystawiasz bardzo dużo faktur i współpracujesz z dużą liczbą kontrahentów. Faktor ogarnie kompleksowo finansowanie Twoich faktur, a Ty będziesz mieć czas na inne działania, np. na realizację dodatkowych zleceń.
- Faktoring cichy. Może okazać się bardzo korzystny, jeśli nie chcesz, aby Twój kontrahent dowiedział się, że korzystasz z usługi. Mogłoby to pogorszyć Twoje relacje z klientem. Faktoring cichy gwarantuje dyskrecję.
- Faktoring odwrócony. Przyda Ci się wtedy, kiedy zabraknie Ci środków na opłacenie firmowych zakupów. Faktor opłaci fakturę za Ciebie, a następnie Ty się rozliczasz z faktorem.
Każdy przedsiębiorca powinien wybrać taki rodzaj faktoringu, który pasuje do jego indywidualnych potrzeb.
Gdzie znaleźć faktoring dla firmy przemysłowej?
Usługi faktoringu mogą być świadczone albo przez banki, albo przez firmy faktoringowe – o czym już wspomnieliśmy. Jeśli chodzi o faktoring bankowy, to na polskim rynku świadczony jest przez:
- PKO BP,
- ING Bank Śląski,
- mBank,
- Santander Bank Polska,
- Bank Millennium.
Natomiast wśród firm faktoringowych godnymi uwagi są usługi świadczone przez:
Czasami przedsiębiorca może mieć poważny dylemat przy wyborze swojego faktora. Wobec tego bardzo pomocne okazują się tutaj narzędzia, jakimi są rankingi firm faktoringowych. Dzięki temu możesz samemu zobaczyć, jaki limit faktoringowy jest oferowany przez danego faktora, jakie koszty poniesiesz czy to, jak szybko otrzymasz pieniądze z tytułu wypłaconej zaliczki.