Kalkulator kredytu konsolidacyjnego to narzędzie, które pozwala na obliczenie wysokości miesięcznej raty oraz całkowitego kosztu kredytu konsolidacyjnego. Konsolidacja kredytu to często rozważane rozwiązanie mające zapewnić skuteczną spłatę zadłużenia. Zanim podejmie się decyzję o skorzystaniu z takiego finansowania, warto dokładnie przeanalizować towarzyszące mu cechy, wymagania i ogólne zasady. Nie należy też zapominać o dokładnym sprawdzeniu oferty rynkowej, by znaleźć najlepszy i tani kredyt konsolidacyjny. Pomoże w tym kalkulator kredytu konsolidacyjnego.

Kalkulator kredytu konsolidacyjnego



Warunki kredytu konsolidacyjnego



Wyniki

Rata kredytu konsolidacyjnego: 0

Całkowita kwota kredytu konsolidacyjnego: 0

 

Na czym polega i jak działa kredyt konsolidacyjny?

Kredyt konsolidacyjny to odmiana kredytu gotówkowego, który zaciągany jest w odgórnie określonym celu. Pozyskane środki mają za zadanie pokryć dotychczas istniejące zaległości finansowe, których następstwem często jest tzw. spirala zadłużenia. Konsumenci wykazują także zainteresowanie kredytem konsolidacyjnym w sytuacji posiadania zbyt wielu różnych zobowiązań, które wolą przeobrazić w jedną, niewielką miesięczną ratę. Ostatecznie, konsolidacja ma prowadzić do uwolnienia się spod jarzma długów.

Zaciągając kredyt konsolidacyjny, środki z niego mogą zostać przeznaczone na dowolną liczbę oraz rodzaj zobowiązań finansowych. Rozumie się przez to zarówno pożyczki pozabankowe typu np. chwilówki, jak i wszelkiego rodzaju produkty oferowane przez tradycyjne banki. Konsolidacja najczęściej obejmuje np. kredyt gotówkowy czy karty kredytowe. Zdarza się też, że w środki z nowego finansowania mogą pomóc uregulować istotną część bardziej kosztowych zobowiązań jak np. kredyt samochodowy, kredyt hipoteczny lub pożyczka hipoteczna.

Zasady działania kredytu konsolidującego są bardzo proste.

  1. Określamy liczbę kredytów lub pożyczek, które chcemy skonsolidować.
  2. Obliczamy dokładną kwotę zadłużenia, jaka pozostała do spłaty. Uwzględnić należy tutaj zarówno kapitał, jak i odsetki, które tworzą raty w harmonogramach każdego z kredytów.
  3. Łączna kwota zadłużenia do spłaty staje się kwotą kredytu, o jaki chcemy zawnioskować.
  4. W przypadku pozytywnej odpowiedzi na złożony wniosek, środki otrzymujemy najpóźniej kolejnego dnia roboczego.
  5. Po wpłynięciu pieniędzy na konto osobiste, możemy od ręki uregulować wszystkie naglące zobowiązania i spłacić ciążących wierzycieli.
  6. Ostatecznie, zamiast kilku kredytów i pożyczek pozostaje do spłaty tylko jeden, duży kredyt konsolidacyjny. Im dłuższy termin spłaty wybierzemy, tym niższa będzie miesięczna rata, a jej dokładną wysokość ustalamy indywidualnie podczas składania wniosku.
  7. Po uregulowaniu zobowiązania konsolidacyjnego pozostajemy wolni od zadłużenia.

Kredyt konsolidacyjny – kiedy się opłaca?

Konsolidacja kredytów i pożyczek to rozwiązanie budzące duże zainteresowanie. Przed zdecydowaniem się na złożenie wniosku warto wiedzieć, co decyduje o opłacalności i czy wobec danych, najpopularniejszych okoliczności, to właśnie ta metoda pomoże wyjść z długów.

  • Na konsolidację zadłużenia warto zdecydować się w przypadku łącznej kwoty zadłużenia, która nie przekracza pułapu 100-200 tysięcy złotych. Kredyty na takie i wyższe kwoty mogą być trudne w pozyskaniu, a także bardzo kosztowne w spłacie - szczególnie gdy rozłożymy ją na długi okres, byle miesięczna rata była jak najniższa.
  • Kredyt konsolidacyjny gotówkowy w banku może charakteryzować się rzetelnym procesem i szybką wypłatą, ale niekiedy dostępne kwoty mogą nie zadowalać. Jeżeli zwrócimy się ku rynkowi pozabankowemu warto pamiętać, że tam z kolei kosztem większych wartości pożyczki jednocześnie możemy finalnie zapłacić wyższe odsetki. Często okazuje się, że bardziej opłaca się spłacić tylko część zadłużenia, by ostatecznie nie uiszczać horrendalnych odsetek za większy kapitał pożyczony na długie miesiące.
  • Będąc w posiadaniu kredytu hipotecznego, konsolidacja zadłużenia może być utrudniona. Deklarując tak duże zobowiązanie, musimy wykazać odpowiednio wysokie, a także stałe i udokumentowane dochody pozostawiające przestrzeń na dodatkową ratę. Jeżeli nowy kredyt konsolidujący okaże się zbyt kosztowny wobec bieżącej sytuacji konsumenta, konieczne będzie rozważenie alternatywnych rozwiązań.

Jak dostać gotówkowy kredyt konsolidacyjny?

Chcąc wziąć kredyt konsolidacyjny, rynek finansowy oferuje zainteresowanym bardzo szerokie możliwości. Do konsolidacji istniejącego zadłużenia można podejść przede wszystkim na dwa, najpopularniejsze sposoby.

  • Rynek bankowy.
    Choć przyjęło się, że banki bardzo niechętnie pożyczają pieniądze osobom posiadającym już zobowiązania finansowe, tak w praktyce i one otwierają się na kwestię konsolidacji. Połączenie kilku różnych rat w jedną umożliwia np. Alior Bank, gdzie pożyczymy nawet do 200 tysięcy złotych na maksymalnie 10 lat. Zainteresowany klient może pozostawić numer telefonu do oddzwonienia, by następnie otrzymać ofertę kredytu telefonicznie lub mailowo. Alternatywne rozwiązania oferuje także np. Bank Pekao, mBank czy Bank BNP Paribas. Skłania to do wniosku, że instytucje bankowe idą z duchem czasu, zręcznie dostosowując się nawet i do najbardziej wymagających klientów.
  • Rynek pozabankowy.
    W przypadku rynku pożyczek pozabankowych, tam z produktami pozwalającymi na konsolidację istniejącego zadłużenia możemy spotkać się od wielu lat. Podzielić je można na dwie główne kategorie: firmy specjalizujące się bezpośrednio w oferowaniu konsolidacji długów oraz te oferujące pożyczki na ogólne potrzeby. Jednakże, w odpowiedzi na dużą konkurencję, oprócz klasycznych pożyczek gotówkowych także i duże firmy pozabankowe coraz chętniej oferują dedykowane kredyty konsolidacyjne. Przykładem może być tutaj Smartney, które w 100% online pozwala zaciągnąć nawet do 60 000 złotych na 96 miesięcy. Czas trwania kredytu można elastycznie dopasować do potrzeb, a także wielkości długów.

Jak obliczyć ratę kredytu konsolidacyjnego?

Podczas wnioskowania o kredyt konsolidacyjny, szczególną uwagę poświęca się wysokości raty. To ona w końcu determinuje to, czy sprostamy spłacie nadchodzących rat. Niezależnie od tego, czy przychylimy się usługom bankowym lub pozabankowym, parametry kredytu można dziś wygodnie określać z poziomu strony internetowej, bez wychodzenia z domu. Wystarczy do tego wskazanie łącznej kwoty zadłużenia, którą chcemy sfinansować, a także oszacowanie czasu, na jaki jesteśmy gotowi dokonywać spłaty kolejnych rat nowego kredytu.

Miesięczną wysokość raty poznamy automatycznie dzięki kalkulatorom online, które wskazują precyzyjną kwotę z dokładności do groszy. Jeżeli chcemy samodzielnie obliczyć szacunkową ratę kredytu, warto pamiętać, że poza kwotą i terminem niezbędne będą także wartości związane z kosztami. Zalicza się do nich przede wszystkim prowizja, oprocentowanie oraz ewentualne inne, dodatkowe opłaty. Ich pełen zakres zawarty jest zawsze w zapisach umowy kredytowej, a dodatkowo znajdziemy je także na stronie internetowej banku lub instytucji pożyczkowej. Dla oszczędności czasu do dyspozycji udostępnia się jednak gotowe kalkulatory, aby poznanie raty nie było czasochłonne i zawierało precyzyjne, aktualne dane.

Jak działa kalkulator kredytu konsolidacyjnego?

Kalkulator kredytu konsolidacyjnego to dedykowane narzędzie, które udostępniane jest przez banki lub instytucje pozabankowe do dyspozycji klienta zainteresowanego finansowaniem. Wiele osób przed złożeniem wniosku woli upewnić się, czy miesięczna rata kredytu nie będzie zbyt wygórowana oraz jak kształtuje się ona w stosunku do np. konkurencyjnych propozycji. Czas ma znaczenie, dlatego kalkulatory wykorzystują wszystkie niezbędne dane do wskazania precyzyjnej wartości od ręki. Posiadając informacje o kwocie, terminie spłaty i kosztach, kalkulatory kredytów konsolidacyjnych wskazują nie tylko miesięczną ratę, ale i jeszcze jeden ważny parametr - RRSO. Pozwala on zorientować się w skali wszystkich opłat, jakie poniesiemy wraz z zaciągnięciem zobowiązania.

Kalkulator kredytu konsolidacyjnego – jak wybrać najtańszy kredyt konsolidacyjny?

Przed złożeniem wniosku zawsze warto dokładnie przestudiować aktualne oferty kredytów konsolidacyjnych. W ten sposób nie tylko unikniemy przepłacenia za zbyt drogi, wysoko oprocentowany kredyt, ale i lepiej dopasujemy finansowanie i termin spłaty do indywidualnych potrzeb. To będzie możliwe tylko po zestawieniu ze sobą co najmniej kilkunastu różnych propozycji finansowania, biorąc pod uwagę najważniejsze parametry.

  • Maksymalna kwota kredytu.
  • Minimalny oraz maksymalny termin spłaty.
  • Czas wypłaty środków po wydaniu pozytywnej decyzji.
  • Łączny wymiar kosztów wyrażony wskaźnikiem RRSO.
  • Oprocentowanie oraz prowizja.

Porównanie kredytów konsolidacyjnych z użyciem kalkulatora kredytu konsolidacyjnego

Po lekturze aktualnego rankingu kredytów konsolidacyjnych pozostaje jeszcze jedna, kluczowa rzecz do sprawdzenia. Jest to wysokość raty kredytu, którą proponuje nam poszczególny bank lub instytucja pożyczkowa. W tym celu ponownie przydaje się kalkulator konsolidacji kredytu, który ułatwia szybko oszacować nowe miesięczne obciążenie dla budżetu domowego. Dzięki różnicom np. w prowizji często okazuje się, że wybierając daną ofertę kredytu zaoszczędzamy od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. W skali całego kredytu, takie oszczędności to już niebagatelne sumy.

Kalkulator kredytu konsolidacyjnego - potrzebne dane

Aby precyzyjnie obliczyć miesięczną ratę, a także m.in. całkowity koszt kredytu, kalkulator potrzebuje kompleksowego zestawu informacji. Wpływają one także na wskaźnik RRSO, który towarzyszy przedstawieniu rezultatu kalkulacji. Co jest tutaj niezbędne?

  • Kwota finansowania wynikająca z sumy kredytów oraz pożyczek, które chcemy spłacić.
  • Czas spłaty kredytu.
  • Prowizja.
  • Odsetki.
  • Oprocentowanie.

Nowoczesne kalkulatory coraz częściej przedstawiają zainteresowanym coraz bardziej szczegółowe informacje. Rata i rzeczywista roczna stopa oprocentowania to nie wszystko - od ręki sprawdzimy także, ile wynosi pełna kwota do spłaty oraz całkowity koszt kredytu.

Jaki jest koszt kredytu konsolidacyjnego?

Kredyt konsolidacyjny to typ finansowania, którego całkowity koszt może się znacznie różnić w zależności od określonej instytucji oferującej nam pożyczenie pieniędzy. Jak kształtują się opłaty na przykładzie pożyczki konsolidacyjnej w Smartney?

  • Kwota pożyczki: 40 000 złotych.
  • Czas spłaty pożyczki: 72 miesiące.
  • Wysokość raty: 1025,76 zł.
  • RRSO: 25,43%.
  • Prowizja: 6400 zł.
  • Odsetki: 27 432,26 zł.
  • Całkowita kwota do spłaty: 73 823,26 zł.

Zalety kredytu konsolidacyjnego

  • Oferta rynkowa jest bardzo szeroka, obejmując zarówno banki, jak i firmy pożyczkowe.
  • Klienci nie muszą ograniczać się do dedykowanych kredytów konsolidacyjnych - mogą skorzystać także ze zwykłego kredytu gotówkowego.
  • Szeroki zakres zobowiązań, które można poddać konsolidacji: karty kredytowe, kredyt samochodowy, a nawet chwilówki.
  • Wniosek o kredyt konsolidacyjny jest rozpatrywany sprawnie - instytucja finansowa szybko przedstawia informacje o wyniku weryfikacji zdolności kredytowej i finalnej decyzji.
  • Wartościowy sposób na uregulowanie naglących i rozdrobnionych zobowiązań, można zamienić je w jeden duży kredyt o niewygórowanych miesięcznych ratach.

Wady kredytu konsolidacyjnego

  • W przypadku nadmiaru nieuregulowanych zobowiązań finansowych, otrzymanie kredytu konsolidującego może być utrudnione lub nieosiągalne, co zmusza do szukania alternatyw.
  • Pozyskanie kredytu konsolidującego komplikuje posiadany już kredyt hipoteczny przy zbyt niskich dochodach, co odzwierciedla niewystarczająca zdolność kredytowa.
  • Kredyt konsolidacyjny to długoterminowe zobowiązanie, które spłacane jest zazwyczaj przez lata. W ten sposób, perspektywa wyjścia spod jarzma zobowiązania finansowego jest relatywnie bardzo odległa.
  • Instytucje mogą różnie odnosić się do stanu spłaty zobowiązań, które chcemy skonsolidować. Jeżeli któraś z dotychczasowych rat nie została uregulowana na czas, może to doprowadzić do negatywnej oceny wniosku kredytowego i odmowy finansowania.

Kredyt konsolidacyjny - warunki, na które warto się zgodzić

Interesując się kredytem konsolidacyjnym, może się okazać, że zmusi on zaciągającego do kompromisów. Niekiedy kwota finansowania nie pokryje wszystkich bieżących zobowiązań, ale pozwoli na np. nadpłatę istotnej części z nich. Jeżeli bank lub instytucja pożyczkowa zaproponują nam relatywnie wysoką sumę, która nie będzie obarczona wysokim oprocentowaniem - wówczas jest to warunek, na który warto przystać.

Innym wymogiem, który może okazać się wart zachodu, jest choćby konieczność rozbudowanej weryfikacji wniosku kredytowego. Dla ograniczenia ryzyka możemy zostać poproszeni o dostarczenie skanu bieżącej umowy o pracę, aby udowodnić, że posiadamy stałe źródło dochodu na spłatę nowego kredytu. Jeśli dokumenty nie będą budzić wątpliwości, pozwoli to na otrzymanie pomyślnej odpowiedzi na upragnione finansowanie.

O czym warto pamiętać w przypadku kredytu konsolidacyjnego

Nim znajdziemy najlepszy kredyt konsolidacyjny, warto pamiętać o kilku niezbędnych dobrych praktykach, które uchronią od przykrych niespodzianek lub nieprzewidzianych procedur. Pożyczając świadomie i bezpiecznie, sprawniej przejdziemy przez wniosek i odbierzemy upragnione środki na wyjście z finansowych zaległości.

  • Warto pamiętać, że po złożeniu wniosku bank lub firma pożyczkowa sprawdzą dokładnie naszą bieżącą zdolność kredytową. Posiadanie aktualnych zobowiązań nie będzie w naturalny sposób problemem. Jednakże, niektóre instytucje mogą negatywnie zapatrywać się np. na regulowane z opóźnieniem raty pożyczek lub kredytów, które chcemy skonsolidować.
  • Nie musimy ograniczać naszych poszukiwań najlepszej oferty tylko do dedykowanych kredytów konsolidacyjnych. Niekiedy może się okazać, że rozdrobnione zobowiązania pokryje bez kłopotów klasyczny kredyt gotówkowy w banku lub pożyczka ratalna w instytucji pozabankowej.
  • Długi termin spłaty to zawsze duże odsetki i prowizja. Warto pamiętać, że kosztem niskiej miesięcznej raty rozłożonej na wiele miesięcy ponosimy wysokie opłaty za uzyskany kredyt, które łącznie mogą nawet stanowić drugie tyle, ile pożyczyliśmy.