Ranking firm faktoringowych jest narzędziem przydatnym dla każdego przedsiębiorcy, którego interesują usługi faktoringowe. Jako że ofert faktoringu jest na rynku co niemiara – oferty można znaleźć nie tylko w bankach, ale też u podmiotów pozabankowych – czasami trudno jest się w tym wszystkim połapać i rozstrzygnąć, która propozycja jest optymalna dla naszego biznesu. Na szczęście ranking znacznie ułatwia to zadanie.

Ranking firm faktoringowych

Ostatnia aktualizacja: 23 Kwietnia 2024
Najszybciej rozwijająca się usługa faktoringowa w sektorze MŚP
7 - 120 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
100 000 - 15 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Faktoring dla firm SMEO
1 - 90 dni
Okres spłaty
5 minut
? od 5 minut do 24h
Czas wypłaty
400 - 2 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
1 miesiąc
Okres spłaty
1 godzina
? maksymalny czas 1 godzina
Czas wypłaty
1 - 1 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Faktoring dla firm Monevia
7 - 30 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
1 - 300 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Faktoring dla firm FINEA
7 - 90 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
500 - 200 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Wecfina - Finansowanie Zakupów
30 - 365 dni
? w miesięcznych ratach
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
1 500 - 100 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
10 - 120 dni
Okres spłaty
5 minut
Czas wypłaty
2 500 - 2 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Faktoring dla firm FaktorOne
1 - 120 dni
Okres spłaty
15 minut
Czas wypłaty
10 000 - 3.5 mln zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Transcash - faktoring dla transportu
1 - 12 miesięcy
Okres spłaty
od 15 minut
? max do 48 godzin
Czas wypłaty
1 - 50 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania
Faktoring dla firm NFG
1 miesiąc
Okres spłaty
5 minut
Czas wypłaty
5 000 - 25 000 zł
Kwota
» SPRAWDŹ «
Dodaj do porównania
Usuń z porównania

Czym jest faktoring?

Faktoring jest to nic innego jak finansowanie faktur wystawionych z długim terminem płatności. W zwykłej sytuacji handlowej kontrahent reguluje płatność, dzięki czemu dostawca towarów lub usług pozyskuje środki nie tylko na bieżącą działalność, ale też na rozwój swojego biznesu. Niestety przy fakturach z odroczoną datą wyznaczającą dzień zapłaty przedsiębiorca musi bardzo długo czekać na pieniądze – nawet 30 lub 60 dni. Niesie to ze sobą cały szereg problemów, zwiększa ryzyko pojawienia się niewypłacalności, a w skrajnych przypadkach – bankructwa firmy.

Dlatego też pomocny okazuje się faktoring. W całym procesie wyróżniamy trzy podstawowe podmioty:

  • faktor – bank albo firma faktoringowa, która w ramach świadczonych przez siebie usług chętnie wykupi fakturę od jej wystawcy,
  • faktorant – przedsiębiorca, wystawca faktury VAT,
  • kontrahent – klient, nabywca produktów lub usług, który otrzymał fakturę VAT i jest zobowiązany ją zapłacić.

Usługa faktoringu polega na cesji wierzytelności faktury na faktora. Następnie faktor wypłaca faktorantowi zaliczkę w wysokości 80-90% wartości faktury – co następuje zazwyczaj bardzo szybko. Pozostałe 10-20% kwoty faktorant otrzymuje dopiero, gdy kontrahent ureguluje swoje zobowiązanie.

Wyróżnić możemy kilka podstawowych rodzajów faktoringu:

  1. Faktoring pełny. Tutaj następuje przejęcie ryzyka niewypłacalności kontrahenta przez faktora. Faktorant nie musi się kłopotać egzekucją należności. Usługa jest relatywnie droga.
  2. Faktoring niepełny. Zdecydowanie tańszy od pełnego, ale za niewypłacalność klienta odpowiada faktorant. Co więcej, istnieje ryzyko, że faktorant będzie musiał oddać faktorowi zaliczkę w przypadku braku płatności.
  3. Faktoring międzynarodowy. Dedykowany przedsiębiorcom prowadzącym handel zagraniczny. Dzieli się na faktoring eksportowy – dla firm sprzedających towary za granicę – i faktoring importowy – dla firm kupujących towar od zagranicznych producentów.
  4. Faktoring jawny. W tym przypadku kontrahent wie o cesji wierzytelności. Może to pogorszyć relacje między nim a faktorantem.
  5. Faktoring cichy. Kontrahent nie jest informowany o tym, że doszło do wykonania usługi faktoringu. Jest to wariant znacznie bezpieczniejszy dla obustronnych relacji.
  6. Faktoring odwrotny. Polega na tym, że to przedsiębiorca jest dłużnikiem, który zamówił towar bądź skorzystał z usługi. Faktor opłaca fakturę, jaka została wystawiona przedsiębiorcy. Następnie przedsiębiorca reguluje należność na rzecz faktora w późniejszym terminie.

Faktoring w praktyce jest dobrą alternatywą dla kredytu obrotowego i inwestycyjnego.

Na podstawie jakich kryteriów powstał ranking firm faktoringowych?

Lista kryteriów, na podstawie których został stworzony ranking firm faktoringowych:

  1. Koszty usług faktoringowych, czyli wysokość opłat i prowizji. Wyrażone procentowo za każdy dzień faktorowania. Wartości są tutaj bardzo różne, zazwyczaj wahają się od 0,003 do 3%. Pamiętaj, że tańszy faktoring wcale nie oznacza, że jest lepszy. Wyższa prowizja może się wiązać ze świadczeniem dodatkowych usług, jak np. egzekwowanie przez faktora należności od nieuczciwych kontrahentów.
  2. Procent wartości faktury finansowanej przez faktora. Powszechnie obowiązującym standardem jest, że firma faktoringowa finansuje 100% wartości faktury – najpierw 80-90% w formie zaliczki, a pozostałe 10-20% po uregulowaniu należności przez kontrahenta, o czym już zdążyliśmy wspomnieć.
  3. Limit finansowania. Niezależnie od tego, czy chcesz sprzedać faktorowi jedną dużą fakturę, czy wiele mniejszych, to musisz się liczyć z obowiązującymi limitami pieniężnymi finansowania. Widełki są w tym przypadku bardzo szerokie. Niekiedy limit wyniesie do 10 000 zł – takie małe kwoty spotykane są najczęściej przy faktoringu. Natomiast maksymalna suma, widniejąca na fakturach u niejednego faktora może wynieść od 1 000 000 do nawet 15 000 000 zł.
  4. Okres oczekiwania na wypłatę środków od faktora. Jest to bardzo ważne dla przedsiębiorcy, by jak najszybciej uzyskał on potrzebne środki. Niekiedy faktor pozwoli nam czekać kilka godzin, ale nie brakuje też przypadków oczekiwania całą dobę na pieniądze. Jednak oprócz tego, w rankingu znajdziesz niejedną firmę faktoringową, która wypłaty dokona w ciągu 5-15 minut. Tak krótki okres oczekiwania bardzo powszechny przy faktoringu online.

Polecamy zwrócić uwagę na wyróżnione oferty firm faktoringowych, gdyż wybór którejś z nich może okazać się strzałem w dziesiątkę.

Jak wybrać najlepszą ofertę, korzystając z rankingu firm faktoringowych?

Przed podpisaniem umowy faktoringowej warto dokonać racjonalnego i starannego wyboru faktora. Posiłkując się rankingiem firm faktoringowych można wyłonić najlepszą ofertę, postępując krok po kroku:

  • rozpoznanie potrzeb faktoringowych – zastanów się ile faktur chcesz sfinansować i na jaką łączną kwotę,
  • poznanie limitów faktoringowych – wcześniejsze ustalenie potrzebnej kwoty finansowania pozwoli wybrać te firmy faktoringowe, które posiadają wystarczający limit faktoringowy,
  • sklasyfikowanie potrzeby finansowej wg kryterium pilności – rozważ, czy potrzebujesz pieniędzy “na już”, czy możesz trochę poczekać na środki,
  • selekcja faktora wg kryterium czasu wypłaty środków – uczyń to na podstawie tego, jak bardzo pilne są Twoje potrzeby finansowe, co uczyniłeś już w poprzednim kroku,
  • zwróć uwagę na koszty faktoringowe – odejmij tę kwotę od wartości faktury i rozważ, na jak duże koszty usługi stać Twoją firmę.

Teraz Twój wybór powinien ograniczyć się do max. 3 faktorów. To, gdzie ostatecznie złożysz wniosek powinno nastąpić po tym, jak zapoznasz się z pozostałymi szczegółami oferty na stronie firmy faktoringowej.

Co zrobić, żeby skorzystać z usługi faktoringu?

Przede wszystkim musisz posiadać aktualnie działającą na rynku firmę. Może to być jdg albo spółka. Oprócz tego należy posiadać nieprzeterminowaną fakturę VAT, wystawioną już kontrahentowi z tytułu sprzedanych towarów bądź wykonanych usług. Następnie, korzystając z rankingu firm faktoringowych możesz przekonać się o szczegółach wybranej oferty, wybierając komendę SPRAWDŹ. Narzędzie przekieruje Cię do odpowiedniej strony, gdzie nie tylko poznasz więcej faktów na temat tej konkretnej usługi świadczonej przez wybranego faktora, ale też możesz od razu złożyć wniosek online.

Jakie zalety ma ranking firm faktoringowych?

Ranking pozwoli Ci skutecznie wybrać najkorzystniejszą usługę faktoringu, dzięki czemu spłyną do Ciebie następujące korzyści:

  • zachowasz płynność finansową,
  • nie staniesz przed koniecznością zaciągania kredytu firmowego,
  • zyskasz środki na dowolny cel,
  • niemalże natychmiast zobaczysz pieniądze na swoim koncie,
  • przeniesienie ryzyka niewypłacalności kontrahenta na faktora,
  • pomoc faktora przy ściąganiu należności od nieterminowych dłużników,
  • weryfikacja wiarygodności nowych kontrahentów.

Wszystkie te zalety powodują, że warto skorzystać z faktoringu, mimo tego, że usługa jest odpłatna.