Kalkulator kredytów mieszkaniowych

Kwota kredytu
Okres kredytowania (w latach)

Dzięki naszej wyszukiwarce kredytów w ciągu kilku chwil można poznać wysokość raty kredytu oraz sprawdzić oferty banków, korzystając z posortowanej listy od banku z najniższą ratą. Wszystkie formalności i negocjowanie najlepszych warunków leży po stronie doradcy, który niezwłocznie oddzwoni i pomoże udzielając wszystkich informacji prowadząc dalej sprawę z indywidualnym podejściem i pełnym profesjonalizmem.
Użyj naszych kalkulatorów dla kredytu hipotecznego:
Zdolność kredytowa
Rata równa czy malejąca
Całkowity koszt zakupu
Wysokość raty i harmonogram
Jak długo potrwa spłata

Wszystko o kredycie mieszkaniowy

Kredyt mieszkaniowy to jeden z tych rodzajów kredytów, które zaciągane są w Polsce najczęściej. Przeznacza się go na budowę czy zakup mieszkania albo domu – i spłaca praktycznie przez pół życia. Kredyt na mieszkanie to umowa kredytowa między bankiem a klientem, w której klient otrzymuje wnioskowane środki z przeznaczeniem na konkretny cel.

Celem tym musi być zakup (z rynku pierwotnego albo wtórnego) lub budowa domu, zakup działki budowlanej, wykonanie remontu, przystosowanie lokalu do celów mieszkalnych czy rozbudowa domu. Zazwyczaj są to dwie pierwsze okoliczności. Dlaczego ta celowość jest istotna? Dlatego że pieniądze uzyskane z kredytu wpływają bezpośrednio na konto sprzedającego dom czy mieszkanie (zarówno osoby prywatnej, jak i spółdzielni czy dewelopera), a jedynie podczas budowy własnego domu systemem gospodarczym – na konto kredytobiorcy.

Kredyt na mieszkanie można wziąć na rozmaite sumy z różnymi ratami oraz czasem spłaty. Zazwyczaj im większy wkład własny podczas brania kredytu (w niektórych bankach jest on wymagany na określonej wysokości, np. 20% ceny nieruchomości), tym korzystniejsze warunki otrzymania kredytu. W przypadku kredytów mieszkaniowych zazwyczaj do wyboru są raty malejące albo równe – ich wybór zależy od preferencji i możliwości finansowych kredytobiorcy. Zwykle również kredyt można wcześniej spłacić, choć warunki takiej spłaty określone są zwykle w umowie.

Zabezpieczeniem w przypadku kredytów mieszkaniowych jest nieruchomość, którą nabywa kredytobiorca. Wybierając więc kredyt, warto zwrócić uwagę na dobry wybór banku i oferty: oprocentowanie powinno być w miarę korzystne przy odpowiednim wyborze ilości rat i czasu spłaty. W przypadku kupna mieszkania w spółdzielni czy od dewelopera jest możliwość uzyskania korzystniejszych ofert kredytowych, ponieważ wówczas oni zatwierdzają np. ubezpieczenie kredytu.

Różnice pomiędzy kredytem mieszkaniowym a hipotecznym opisaliśmy tutaj

Słowniczek pojęć

  • Oprocentowanie
    Oprocentowanie to koszt (cena) wzięcia kredytu. Jest to procent sumy, o który zwiększa się spłaty pożyczki.
  • Rata
    Kwota, którą w ramach zaciągniętego kredytu spłaca kredytobiorca jednostce finansowej. Zawiera kwotę kredytu podzieloną przez ilość rat oraz dodatkowe odsetki umowne z tytułu przyznania kredytu przez jednostkę finansową.
  • Ubezpieczenie kredytu
    Forma zabezpieczenia spłaty kredytu wymaga niekiedy przez banki i jednostki finansowe.